Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова»


159



Слайд #1


Наукова діяльність О.М Бутлерова
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #1

Слайд #2


Загальні відомості
Олександр Михайлович Бутлеров (1828-1886), народився в селі Бутлеровка, нині Олексіївський район Татарстану) - російський хімік, творець теорії хімічної будови органічних речовин, родоначальник "бутлеровской школи" російських хіміків, вчений – бджоляр, громадський діяч, ректор Імператорського Казанського університету в 1860 - 1863 роках.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #2

Слайд #3


Наукова діяльність
Ще будучи вихованцем пансіону почав цікавитися хімією: разом з товаришами вони намагалися виготовити то порох, то "Бенгальські вогні". Одного разу, коли один з дослідів привів до сильного вибуху, вихователь суворо покарав його. Три дні поспіль Бутлерова виводили і ставили в куток на весь час поки інші обідали. На шию йому вішали чорну дошку, на якій було написано "Великий хімік". Згодом ці слова стали пророчими.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #3

Слайд #4


Наукова діяльність
В Казанському університеті Бутлеров захопився викладанням хімії, професорами якої були К. К. Клаус і Н. Н. Зінін. З 1852, після переходу Клауса в Дерптський університет, Бутлеров очолив викладання всієї хімії в Казанському університеті. В 1851 Бутлеров захистив магістерську дисертацію "Про окисленні органічних сполук", а в 1854 в Московському університеті - докторську дисертацію "Про ефірних маслах". Під час закордонної поїздки в 1857 - 1858 зблизився з багатьма видатними хіміками, у тому числі з Ф. А. Кекуле і Е. Ерленмейера, і провів близько півроку в Парижі, діяльно беручи участь у засіданнях щойно організованого Паризького хімічного суспільства. У Парижі, в лабораторії Ш. А. Вюрца, Бутлеров почав перший цикл експериментальних досліджень. Відкривши новий спосіб отримання йодистого метилену, Бутлеров отримав і досліджував численні його похідні; вперше синтезував гексаметилентетрамін ( уротропін) і полімер формальдегіду, який при обробці вапняною водою переходив в цукристе речовина (що містить, як було встановлено Е. Фішером, a-акрозу). За словами Бутлерова, це - перший повний синтез цукристого речовини.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #4

Слайд #5


Науковий внесок
Бутлеров вперше пояснив явище ізомерії тим, що ізомери - це з'єднання, що володіють однаковим елементарним складом, але різним хімічним будовою. У свою чергу, залежність властивостей ізомерів і взагалі органічних сполук від їх хімічної будови пояснюється існуванням в них передається вздовж зв'язків "взаємного впливу атомів", в результаті якого атоми залежно від їх структурного оточення набувають різне "хімічне значення". Самим Бутлеровим і особливо його учнями В. В. Марковникова і А. Н. Поповим це загальне положення було конкретизоване у вигляді численних "правил". Вже в XX столітті ці правила, як і вся концепція взаємного впливу атомів, отримали електронну інтерпретацію.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #5

Слайд #6


Науковий внесок
Велике значення для становлення теорії хімічної будови мало її експериментальне підтвердження в роботах як самого Бутлерова, так і його школи. Він передбачав, а потім і довів існування позиційної і скелетної ізомерії. Отримавши третинний бутиловий спирт, він зумів розшифрувати його будову і довів (спільно з учнями) наявність у нього ізомерів. В 1864 Бутлеров передбачив існування двох бутанів і трьох пентанов, а пізніше і изобутилена. Щоб провести ідеї теорії хімічної будови через всю органічну хімію, Бутлеров видав у 1864 - 1866 в Казані 3 випуски "Введення до повного вивчення органічної хімії", 2-е вид. якого вийшло в 1867 - 1868 німецькою мовою.
Бутлеров вперше почав на основі теорії хімічної будови систематичне дослідження полімеризації, продовжене в Росії його послідовниками і увінчалася відкриттям С. В. Лебедєвим промислового способу отримання синтетичного каучуку.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #6

Слайд #7


Пам`ятник Бутлерову в Казані
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #7

Слайд #8


Твори
Вступ до повного вивчення органічної хімії, в. 1-3, Казань, 1864-1866;
Статті з бджільництва, СПБ, 1891;
Обрані роботи з органічної хімії, М., 1951 (бібл. праць з хімії);
Твори, т. 1-3, М., 1953-1958 (бібл. праць);
Наукова та педагогічна діяльність. СБ документів, М., 1961.
Презентація на тему «Наукова діяльність О.М Бутлерова» - Слайд #8