Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття»


240



Слайд #1


Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #1

Слайд #2


Житомирщина у 19 столітті була тісно пов'язана з російським і польським революційними рухами. Тут діяли масонські ложі, таємні товариства декабристів, польські патріотичні товариства. Житомир був одним з головних центрів повстань 1831 та 1863 років. У другій половині XIX ст. в місті набули поширення народницький, соціал-демократичний рух, та рухи інших спрямувань.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #2

Слайд #3


Масонські ложі
Масонство веде свій родовід з доби Середньовіччя. Ідейну основу масонського світобачення становили принципи всесвітнього братерства, рівності, самопізнання і самовдосконалення людей. В Україні перша масонська організація виникла ще 1742 р. у селі Вишнівці на Волині, але широкого розповсюдження масонство не мало. Перша масонська ложа в Житомирі мала назву «Розвіяний морок». Її заснував у 1787 році лікар Франц Гейнч. До складу цієї організації входило багато представників місцевої аристократії. Серед них губернський маршал Вацлав Ганський, поміщики граф К. Карвицький, І. Михайловський, професор М. Колпачкевич.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #3

Слайд #4


Наприкінці XVIII ст. в Житомирі діяла також жіноча масонська ложа «Схід Житомирський», засновником якої був все той же Ф. Гейнч. Але в 1822 р. царський уряд, відчуваючи з боку масонів потенційну загрозу, видав указ про заборону всіх таємних організацій та гуртків, насамперед масонських лож. Проте це рішення не припинило діяльності масонського руху.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #4

Слайд #5


Товариство об'єднаних слов'ян
У грудні 1823 року в місті Новограді-Волинському було засновано таємну організацію — Товариство об'єднаних слов'ян, яке ставило своїм завданням знищення самодержавства і скасування кріпосного права, визволення слов'ян з-під чужої влади, ліквідація монархічного устрою, примирення між слов'янськими народами.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #5

Слайд #6


Ідеї Товариства було викладено в основному програмному документі — «Катехізисі» (Правила об'єднаних слов'ян). До товариства приймали не лише дворян, серед його членів були дрібні чиновники, рядові солдати і навіть селяни. Один з осередків товариства діяв у Житомирі. Ідеї Товариства об'єднаних слов'ян мали вплив на Кирило-Мефодіївське Братство. У 1825 р. Товариство об'єднаних слов'ян об'єдналося з Південним товариством.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #6

Слайд #7


Патріотичне товариство
Поряд з Товариством об'єднаних слов'ян та Південним товариством, в Правобережній Україні діяв також ряд польських таємних організацій. Одну з них — Національне масонство, заснував 1819 року майор російської армії Валеріан Лукасінський. Проте вже у 1820 р. організація самоліквідувалася, а на її основі утворилось Патріотичне товариство. Воно мало кращу організацію і ставило конкретну політичну помсту — домогтися відродження великої Польщі. Керівником житомирського осередку Патріотичного товариства був губернський предводитель дворянства Петро Мошинський.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #7

Слайд #8


У другій половині XІX ст. - на початку ХХ ст., окрім російських монархічно-консервативних організацій,на Волині діяли осередки партій інших напрямків – “Бунд", “Поалей-Ціон", Польська партія соціалістична (ППС), Російська соціал-демократична робітнича партія (РСДРП), російські есери, РУП-УСДРП, “Спілка", Волинський учнівський союз та громадські організації національностей, які проживали на Волині.
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #8

Слайд #9


Дякую за увагу!
Презентація на тему «Суспільно-політичні рухи і організації на Житомирщині у другій половині 19 століття» - Слайд #9