Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16)


233



Слайд #1


Михайло Булгаков
Підготувала учениця 11 класу Руденко Альона
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #1

Слайд #2


М. Булгаков народився 15 травня 1891 р. в Києві. Батько, Опанас Іванович, був магістром богослов'я і професором Київської духовної академії. Мати, Варвара Михайлівна, виховувала дітей, яких було семеро.
Сім'я дала майбутньому письменникові дуже багато - виховала у нього любов до мистецтва, повагу до людей і працелюбність. Дитинство і юність пройшли в Києві, з яким пов'язане становлення митця. Він захоплювався класичною літературою й архітектурою, музикою та драматургією. Вивчав давні малюнки і написи у церквах.
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #2

Слайд #3


Михайло здобув домашню початкову освіту. Закінчив у Києві чоловічу Олександрівську гімназію, а згодом медичний факультет Київського університету(1916). Після закінчення університету вступив до Червоного Хреста й добровільно поїхав на Південно-Західний фронт, де працював у військових шпиталях Західної України.
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #3

Слайд #4


На початку 1919 р. він оселився в Києві. Восени 1921 р. М. Булгаков виїхав до Москви, аби присвятитисебе літературній творчості. Спочатку він працював секретарем у Головлітпросвіті, потім — конферансьє в якомусь заштатному театрику на околиці... Нарешті його літературний хист помітили, і він став працювати хронікером і фейлетоністом у кількох московських газетах. У редакції газети «Гудок»М. Булгаков співпрацював із такимиталановитими письменниками, якІ. Ільф і Є. Петров (автори романів«Дванадцять стільців» і «Золоте те-ля»), В. Катаєв, І. Бабель, Ю. Олеша.Усі вони були пов'язані з Україною,і зокрема з Одесою. Протягом 1920—1922 рр. М. Булгаков також співпра-цював із російською газетою «Напе-редодні».
У 1926 р. створив п'єсу «Дні Турбінових»
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #4

Слайд #5


Прем'єра п'єси «Дні Турбіних» відбулася 5 жовтня 1926 р. м славнозвісному Московському художньому академічному театрі. Вистава мала шалений успіх у глядачів, хоча радянська критика звинуватила автора в оспівуванні білого руху і назвала його «внут­рішнім емігрантом», тобто людиною, яка не виїхала за кордон, але стала чужою у своїй країні.
Урятувало п'єсу, як не дивно, ім'я Сталіна, який подивився виставу 17 разів, добре усвідомлюючи роль художньої літератури як могутнього засобу ідеологічного впливу на населення.
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #5

Слайд #6


У період з 1925 по 1929 р. у творчості М. Булгакова був найпродуктивнішим. «Дні Турбіних» увели його до кола провідних драматургів, інші п'єси ставились у кращих театрах столиці: у Театрі їм Вахтангова — «Зойчина квартира» (1926), у Камерному театрі «Багряний острів» (1928).
Однак життя письменника наприкінці 1920-х років було складним: постійна критика в пресі, зняття п'єс із репертуару театрів, відмови публікувати прозу. Булгаков збирав усі рецензії на свої твори та вклеював їх до альбому. Якось він підрахував, що серед них було аж 298 негативних і лише три позитивні рецензії; тобто майже сто проти одної. Тож яке треба було мати самовладання, аби в таких умовах не занепасти духом, а продовжувати творити.
У 1931-1932 рр. до М. Булгакова прийшло нове натхнення, що пов'язано з коханням до Олени Сергіївни Шиловської. Стосунки в них були складними й неоднозначними, проте кохання перемогло миттєві обставини.
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #6

Слайд #7


Письменник був приречений на мовчання та безгрошів'я й невідомо
що переживав важче. Він неодноразово звертався до радянських можновладців із клопотанням відпустити його з дружиною за кордон, проте відповіді так і не отримав. 28 березня 1930 р., у хвилину відчаю, письменник написав лист до уряду СРСР, що звучав як палка сповідь. Востаннє письменник відвідав Київ у 1936 р. під час гастролей ШХЛТу. Він був присутній на виставі «Дні Турбіних».
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #7

Слайд #8


Заробляючи на життя написанням лібрето для Великого театру та перекладами, М. Булгаков творив свій найвідоміший роман —•Майстер і Маргарита», закінчивши його за місяць до смерті. Останні глави хворий письменник продиктував дружині.
Якось М. Булгаков сказав дружині: «Я вмиратиму важко». Вінвиявився пророком. Перед смертю письменник осліп, майже втратив мову і відчував нестерпний біль. Дружина дотримала слова й не віддала його до лікарні. Михайло Булгаков помер удома, тримаючи її за руку. Сталося це 10 березня 1940 р. Прощальними словами митця були такі: «Я хотів служити народові...» Олена Сергіївна дотрималаЙ Ще одну свою обіцянку — опублікувала твори письменника.
Презентація на тему «Михайло Булгаков» (варіант 16) - Слайд #8