Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович»


224



Слайд #1


Життєвий та творчий шлях
Загребельний Павло Архипович
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #1

Слайд #2


 „Не забуваю про людей, які мене читатимуть…”
(1924 - 2009)
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #2

Слайд #3


Майбутній письменник народився 25 серпня 1924 р. у селі Солошине на Полтавщині.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #3

Слайд #4


1941 р., закінчивши десятирічку, Павло пішов добровольцем на фронт: став курсантом 2-го Київського артучилища, брав участь в обороні Києва, був двічі поранений.
Після другого поранення 1942 р. потрапив у полон і до лютого 1945 р. поневірявся по нацистських концтаборах. Після звільнення працював у радянській воєнній місії в Західній Німеччині.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #4

Слайд #5


1946 р. П. Загребельний вступив на філологічний факультет Дніпропетровського університету, після закінчення якого з 1951 року працював на журналістській роботі (обласні газети, журнал «Вітчизна»).
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #5

Слайд #6


Серйозною заявкою на письменницьку зрілість стала «Дума про невмирущого» (1957), присвячена воїнському та людському подвигу молодого радянського солдата,
який загинув у нацистському концтаборі.
Після цього Загребельний пише три перші романи : «Європа 45» (1959), «Європа. Захід» (1960), «Спека» (1960).
У другій половині 50-х років П. Загребельним видані збірки оповідань «Учитель» (1957), «Новели морського узбережжя» (1958), повісті «Марево», «Там, де співають жайворонки» (1956), «Долина довгих снів» (1957).
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #6

Слайд #7


Помітною для українського літературного процесу став період, коли Загребельний у 1961-1963 роках був головним редактором газети «Літературна Україна», де він уславився підтримкою молодих поетів-шістдесятників. У 1979-1986 рр. очолював Спілку письменників України, був головою комітету по Державних преміях ім. Т. Г. Шевченка, обирався депутатом Верховних Рад СРСР та України.
Маєток Лібермана, в якому розташований головний осідок Спілки письменників України
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #7

Слайд #8


Помітним явищем в українській літературі став історично-психологічний роман «Диво» (1968). Письменник зробив спробу розширити межі російської історичної міфології і розвинути державницьку ідею, запропонувавши авантюрно-гіпотетичне прочитання історії. Це поєднувалося з глибоким розкриттям психології персонажів, філософською аналітичністю, оригінальною композиційною побудовою.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #8

Слайд #9


Зразком «монументального епічного стилю» в українській прозі цього періоду став роман П. Загребельного «Розгін», 1976 р. (Державна премія СРСР 1980 р.), у якому змальовувалася радянська епоха доби науково-технічної революції. Завдяки ідейній єдності героїчної біографії академіка-кібернетика Петра Карналя з історією радянського суспільства особисте і державне у творі ототожнювалося, а відсутність соціального аналізу замінялася морально-етичною проблематикою.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #9

Слайд #10


Виступив Павло Загребельний і з кількома п'єсами, створеними на основі романів — «Хто за? Хто проти?» («День для прийдешнього»), «І земля скакала мені навстріч» («З погляду вічності»); активно виступав із критичними і літературознавчими статтями в пресі, а також з доповідями, промовами й інтерв'ю. Ці виступи зібрані в книзі статей, есе і портретів «Неложними устами» (1981). До неї ввійшла повість-дослідження «Кларнети ніжності».
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #10

Слайд #11


Було створено цілий цикл романів про історичне минуле нашої Батьківщини: «Первоміст» (1972), «Смерть у Києві» (1973), «Євпраксія» (1975). Подіям української історії XVI ст. присвячено роман «Роксолана» (1980).
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #11

Слайд #12


За його сценаріями на Київській кіностудії ім. О. П. Довженка знято художні фільми: «Ракети не повинні злетіти» (1965), «Перевірено — мін немає» (1966), «Лаври» (1974), «Ярослав Мудрий» (1982).
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #12

Слайд #13


У 90-ті рр. ХХ ст. письменник відійшов від активного громадсько-політичного життя, водночас, незважаючи на вік, плідно працюючи на сучасній літературній ниві.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #13

Слайд #14


Павло Загребельний понад сорок років працював в українській прозі. За цей час вийшло близько двадцяти його романів. Один із них — «Розгін» відзначено Державною премією СРСР, два — «Первоміст» і «Смерть у Києві» — Державною премією УРСР ім. Т. Г. Шевченка.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #14

Слайд #15


Твори високо оцінені критикою, мають широке читацьке визнання, Загребельний один із найпопулярніших сьогодні українських письменників. Друковані масовими тиражами, його книги швидко розходяться; вони постійно виходять у перекладах іншими мовами; зростає і кількість видань творів письменника за рубежем. У 2004 році нагороджений званням Героя України .
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #15

Слайд #16


Помер 3 лютого 2009 року у віці 84 років після затяжного туберкульозу. Похований в Києві на Байковому кладовищі.
20 серпня 2014 року у Києві відкрили меморіальну дошку українському письменникові Павлу Загребельному з нагоди 90-річчя його народження.
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #16

Слайд #17


Підготувала учениця 11 класу
Герасименко Анастасія
Презентація на тему «Загребельний Павло Архипович» - Слайд #17