Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4)


262



Слайд #1


Пантелеймон Куліш
Підготувала
Учениця 9-Б класу
Брикова Ганна
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #1

Слайд #2


Куліш Пантелеймон Олександрович
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #2

Слайд #3


Куліш Пантелеймон Олександрович(1819р.- 1897р.)
-український письменник, поет, драматург, фольклорист, етнограф, перекладач, критик, редактор, видавець.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #3

Слайд #4


Народився 7 серпня 1819р. в містечку Воронежі колишнього Глухівського повіту Чернігівської губернії. Був дитиною від другого шлюбу заможного хлібороба Олександра Андрійовича, що походив зі старовинного старшинського козацького роду.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #4

Слайд #5


Будинок , де народився та виріс Пантелеймон
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #5

Слайд #6


«Будинок-музей»
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #6

Слайд #7


Відтворені кімнати та елементи побуту
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #7

Слайд #8


Грамоти він навчився вдома від сестри Лесі. Пантелеймон змалечку наслухався різних казок, переказів, легенд, особливо народних пісень, які наспівувала йому мати. Була в нього і «духовна мати» - сусідка по хуторах
Уляна Терентіївна Мужиловська, що навернула його до книжної мудрості.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #8

Слайд #9


Освіту продовжив у Новгород-Сіверській гімназії директором якої був І. Тимківський – український педагог і письменник. Під його впливом у П.Куліша пробудився інтерес до народної творчості. Тоді ж молодий гімназист почав збирати народні пісні та писати власні твори. Не закінчивши гімназії,
П. Куліш зайнявся приватним учителюванням.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #9

Слайд #10


З кінця 30-х років Куліш вступив до Київського університету, але незабаром його та інших студентів, що не мали дворянського звання, за наказом міністра освіти відрахували.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #10

Слайд #11


Письменник завдяки протекції інспектора шкіл Бориса Михайловича Юзефовича дістав посаду викладача в Луцькому дворянському училищі. В цей час він написав російською мовою історичний роман «Михайло Чарнишенко…», віршовану історичну хроніку «Україна» і оповідання-ідилію «Орися».
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #11

Слайд #12


У 1843р. познайомився з Тарасом Григоровичем Шевченком. Їх поєднала любов до України та її народу, її мови, славного минулого, прагнення служити батьківщині. Пізніше Т. Шевченко був боярином на весіллі Пантелеймона.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #12

Слайд #13


Згодом Куліш працював в Києві, у Рівному, а коли журнал «Современник» розпочав друкувати в 1845р.перші розділи його славетного роману «Чорна рада», ректор Петербурзького університету П. Плетньов запросив його до столиці на посаду старшого вчителя гімназії і лектора російської мови для іноземних слухачів університету.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #13

Слайд #14


Кирило-Мефодіївське товариство
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #14

Слайд #15


Кирило-Мефодіївське товариство -таємна політична антикріпосницька організація, що утворилася
в грудні 1845 р. — січні 1846 р.
У квітні 1846 року до братства вступив Тарас Шевченко.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #15

Слайд #16


Активні учасники
Д. Пальчиков
П. Куліш
Т.Г. Шевченко
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #16

Слайд #17


Програмні положення братства були викладені у «Книзі буття українського народу» і «Статуті Слов'янського братства св. Кирила і Мефодія», основним автором яких був Микола Костомаров. В основу документів лягли ідеї українського національного відродження і панславізму.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #17

Слайд #18


Програмні положення братства були викладені у «Книзі буття українського народу» і «Статуті Слов'янського братства св. Кирила і Мефодія», основним автором яких був Микола Костомаров. В основу документів лягли ідеї українського національного відродження і панславізму.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #18

Слайд #19


У 1847 р. Академія наук відісліла Куліша за кордон для вивчення слов'янських мов і літератур, культури й народної творчості,куди він вирушив із своєю вісімнадцятирічною дружиною Олександрою Михайлівною Білозерською, з якою побрався
22 січня 1847р.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #19

Слайд #20


Недовго тривала щаслива подорож. У Варшаву надійшов наказ про арешт за участь у таємному товаристві. Куліша чекало трирічне заслання в Тулу із забороною друкувати твори.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #20

Слайд #21


У Тулі Куліш написав «Историю Бориса Годунова и Дмитрия Самозванца», історичний роман «Алексей Однорог», автобіографічний роман у віршах «Евгений Онегин нашего времени», роман «Петр Иванович Березин и его семейство…».
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #21

Слайд #22


Після звільнення митець працював в Міністерстві державних маєтностей,написав трьохтомник
«Записки о Южной Руси». (1856 -1857р.)
Збірка була написана «кулішівкою» - придуманим Кулішем першим українським фонетичним правописом, який згодом прислужився і для друку «Кобзаря».
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #22

Слайд #23


1857р.- виходить «Чорна рада», український буквар і читанка-«Граматка», «Народні оповідання» Марка Вовчка, які він відредагував і опублікував, відкрилась власна друкарня.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #23

Слайд #24


Водночас Куліш укладає свою першу поетичну збірку «Досвітки»,що виходить у Петербурзі в 1862р. Та слава про Куліша вже долетіла до Галичини, де львівські журнали «Вечерниці» і «Мета» публікують його прозу, поезію, статті.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #24

Слайд #25


П. Куліш разом із дружиною, яка почала друкувати оповідання під псевдонімом
Г. Барвінок, зразу ж захоплюється підготовкою матеріалів для літературного й громадсько-політичного журналу «Основа».Приступив до написання «Історичних оповідань» — своєрідних науково-популярних нарисів із історії України — «Хмельниччина» і «Виговщина». З'явилися вони 1861р. в «Основі».
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #25

Слайд #26


З 1864 до 1871 року Куліш жив за кордоном, працював у Варшаві директором духовних справ, потім займався історико - літературною діяльністю. Він відійшов від ідеалів демократії. Хоча раніше був їх носіями.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #26

Слайд #27


Блудливе кохання
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #27

Слайд #28


Часті любовні романи не означали для нього розлучення із законною дружиною. Заводив по два одразу. Дослідники єхидно зауважують: два романи - це лиш удвічі більше листування. На побачення він ходив не так охоче, як писав листи.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #28

Слайд #29


За перекладами, рукописами, книжками не помічав, як минула молодість без кохання. А йому було вже 37. Одружений з Олександрою Білозерською — мріяв зустріти хорошу дівчину, просту хуторянку, і життя з нею набуло б сенсу.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #29

Слайд #30


Омріяною ”простою дівчиною” виявилася Маня де Бальмен, донька графа Сергія де Бальмена, який ілюстрував Кулішеву ”Орисю”. Куліш був надто серйозний і методичний, щоби залицятися. Зрештою, вирішив: нема в ній поетичного елементу, виросте з неї хитра, нещира жінка.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #30

Слайд #31


Поетичний елемент натомість знайшов у Лесі, доньки дрібного поміщика. Вродлива дівчина грала на арфі й мала рідкісне драматичне сопрано. Куліш закохався. Роман не був таємницею для його дружини. У січні 1857-го вони роз'їхалися - з її ініціативи.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #31

Слайд #32


У Лесі любив лише своє уявлення про неї. Коли дівчина натякнула на можливе заміжжя з іншим -відповів, що це чудово, він любитиме ще й її чоловіка та дітей. Леся була ладна перебратися до Петербурга і їхати з ним за кордон. А він посилався на зайнятість.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #32

Слайд #33


Марія поїхала до Берліна - з Тургенєвим. І він кинув її першим.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #33

Слайд #34


У той час у житті Куліша вже з'явилась Марія Маркович. 1857-го вона надіслала йому з Немирова свої твори. Згодом він вигадав їй знамените псевдо- Марко Вовчок. Із Кулішевої руки її оповідання пішли в люди. Невдовзі їхні стосунки обернулись на палку пристрасть.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #34

Слайд #35


Розійшлися вони восени 1860-го.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #35

Слайд #36


1860-й приніс два нових романи. Перший -із Параскою Глібовою, дружиною байкаря, -почався бурхливо. Леонід Глібов дав Парасці волю. Та Куліш запевнив чоловіка в своїй дружбі й переконав, що Параска Федорівна не варта його, Куліша.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #36

Слайд #37


У травні того ж року в Полтаві він побачив юну вродливу панночку -Ганну Рентель. У Ганну був закоханий Олександр Кониський - той, який написав ”Боже великий, єдиний, нам Україну храни”. Обидва присвячували їй вірші. На дівчину більше враження справив Куліш. Кониський не злюбив його на все життя.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #37

Слайд #38


Восени він повернувся до Петербурга постарілим душею. І остаточно віддав себе творчості. У ній досяг незмірно більше, ніж у любові.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #38

Слайд #39


Останні роки життя
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #39

Слайд #40


Оселився в хуторі Мотронівка на Чернігівщині, який на честь дружини перейменував у Ганнину Пустинь, також повернувся до ідеї самостійного розвитку нації. Куліш багато перекладав, особливо:
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #40

Слайд #41


Вільяма Шекспіра
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #41

Слайд #42


Йоганна Вольфганга фон Ґете
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #42

Слайд #43


Джорджа Гордона Байрона
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #43

Слайд #44


завершив історіографічну працю в трьох томах «Отпадение Малороссии от Польши», листувався з багатьма кореспондентами, переймався розбратом слов'янських націй, дбав про видання прогресивних журналів і газет…
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #44

Слайд #45


Вийшла низка його оригінальних збірок та перекладів, серед яких - «Позичена кобза», Біблія, створена разом із І. Нечуєм-Левицьким та вченим І. Пулюєм.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #45

Слайд #46


Пішов з життя Пантелеймон Куліш 14 лютого 1897р. на своєму хуторі Мотронівка.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #46

Слайд #47


Погляди Куліша
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #47

Слайд #48


Пантелеймон Куліш-постать неймовірно складна. І як людина, і як митець. В історії літератури навряд чи знайдеться подібний йому. Не за силою таланту, хоч він у нього був неабиякий,- за мінливістю поглядів, хисткістю і розбіжністю настроїв.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #48

Слайд #49


«У Куліша друга половина думки б'є першій в пику», - зазначав Іван Франко.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #49

Слайд #50


Суперечності в поглядах на минуле дали поштовх до прикрих непорозумінь міх Кулішем та його оточенням. Чи не найяскравіше виявилися вони в стосунках з Тарасом Шевченком. Тарас Григорович не сприйняв товаришевого аристократизму. Вони дружили, обидва натхненно черпали з народнопісенного джерела, Куліш називав побратима «мучеником людинолюбства».
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #50

Слайд #51


Непослідовність Куліша надто виявила себе в трактуванні козацтва, ставленні до нього як до рушійної сили в формуванні української державності. Гаданий співець запорозької вольниці то підносить її, то проклинає усім могуттям свого обдарування. Історія козаччини-за Кулішем - історія розбоїв, дикого хлопства й насильства.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #51

Слайд #52


В українській культурі він визнавав лише двох апостолів -Тараса Шевченка й себе. Свою особу Пантелеймон Куліш іноді ставив вище. Титанічна праця і трагічна самотність. А помочі ждати нізвідки, бо його вдача спільної праці не терпіла.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #52

Слайд #53


Ставлення до Куліша ніколи не було однозначним. Тим паче прихильним. Ні в далекому минулому, ні в близькому. «Гарячий Куліш», як його прозвали сучасники, обпікав і цим викликав протидію.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #53

Слайд #54


Вшанування пам'яті
Саме на хуторі Мотронівка, закарбований у бронзі, сидить Панько Куліш на великому жолобі поряд з колодязем. Ніби напившись прохолодної води, присів перепочити на хвилинку, повернувшись з далеких мандрів.
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #54

Слайд #55


Використана література
http://uk.wikipedia.org/wiki/Пантелеймон_Куліш
http://ru.osvita.ua/vnz/reports/ukr_lit/14444
http://www.ukrlib.com.ua/bio/printout.php?id=184
http://tumarkin.livejournal.com/35052.html
http://www.gorod.cn.ua/news_10915.html
http://rusk.ru/svod.php?date=2011-11-01
http://histpol.pl.ua/pages/content.php?page=679
http://gazeta.ua/post/302934
Пантелеймон Куліш “Чорна рада” - передмова
Презентація на тему «Пантелеймон Куліш» (варіант 4) - Слайд #55