Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4)


266



Слайд #1


Походження назв сузір'їв
Возної Марти
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #1

Слайд #2


Історія назв сузір'їв.
Джерелами походження назв сузір'їв служили міфи про богів, легенди про давніх героїв, тварини, а також знаряддя праці, які щоденно використовувалися людьми. Особливо багато прийнятих назв сузір'їв збереглося від народів Месопотамії і навколишніх територій — мисливців і скотарів.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #2

Слайд #3


Історія назв сузір'їв.
Історія сузір'їв дуже цікава. Ще дуже давно спостерігачі неба об'єднали найбільш яскраві й помітні групи зірок у сузір'я і дали їм різні найменування. Це були імена різних міфічних героїв або тварин, персонажів легенд і сказань.
У назвах сузір'їв була відображена епоха Великих географічних відкриттів.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #3

Слайд #4


Для того щоб розрізняти на небі всі інші зірки, користуються або буквеними, або числовими позначеннями.
У XVII ст. астрономи для позначення зірок в сузір'ях в порядку зменшення яскравості запровадили літери грецького алфавіту. Найяскравіша зірка в сузір'ї називалася α, наступна за яскравістю — β, потім γ і т. д.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #4

Слайд #5


Сузір'я Великої Ведмедиці
Сім найяскравіших зірок сузір'я Великої Ведмедиці складають композицію, обрисом нагадуючу ківш. Він настільки чітко виділяється в нічному небі Північної півкулі, що з цього небесного ковша зазвичай і починають вивчення сузір'їв. Усі сім зірок мають власні назви, дані їм середньовічними арабськими астрономами.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #5

Слайд #6


Велика та Мала Ведмедиці
Ця легенда розповідає, що давньогрецький бог Зевс узяв собі в дружини прекрасну німфу Каллісто. Зевсу потрібно було обгородити кохану від переслідувань ревнивої Гери, і він узяв німфу до себе на небо, перетворивши на ведмедицю. Разом з Каллісто Зевс звернув у ведмедицю і її улюблену собаку - вона стала Малою Ведмедицею.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #6

Слайд #7


Сузір'я Оріон
Велетень Оріон, син морського царя Посейдона, славився як мисливець. Одного разу він переслідував плеяд, дочок титана Атланта. Щоб врятуватися від переслідування, сестри попросили богів перетворити їх в зірки. Оріон якось похвалився, що звільнить всю землю від диких звірів і чудовиськ. Побоюючись, що богиня-мисливиця Артеміда не встоїть перед красою Оріона, Аполлон (брат Артеміди) відправився до Геї (богині землі) і розповів їй про слова Оріона. Тоді Гея нацькувала на велетня жахливого скорпіона, який його і вбив. Розчулення співчуттям боги перетворили мисливця і скорпіона в сузір'я, помістивши їх поруч із сузір'ям Плеяд.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #7

Слайд #8


Сузір'я Ліри
Сузір'я Ліри зображує той музичний інструмент, на якому нібито колись грав Орфей, що змушував з її допомогою ворушитися камені і підспівувати йому. Чарівними звуками своєї ліри Орфей зумів зачепити навіть грубе серце Аїда, бога царства тіней, і той дозволив Еврідіці, дружині Орфея, повернутися у світ живих. Цю чудову ліру виготовив вісник олімпійських богів Гермес і віддав її Аполлону в якості компенсації за вкрадених у останнього корів, а Аполлон подарував її Орфею.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #8

Слайд #9


Сузір'я Волосся Вероніки
Сузір'я Волосся Вероніки зобов'язане своєю назвою чудовим волоссю єгипетської цариці Вероніки, що жила в III столітті до нашої ери. Згідно з легендою, Вероніка турбувалася за свого чоловіка Птолемея, що воював з сирійцями, і дала обітницю богам: якщо Птолемей благополучно повернеться з походу, вона пожертвує їм своє волосся, символ своєї краси. Птолемей повернувся з війни здоровий і неушкоджений, і Вероніка, виконуючи обітницю, обрізала своє волосся і віддала в жертву богам. У пам'ять про подружню любов, настільки наочно доведеною царицею, боги перетворили волосся Вероніки на сяючі зірки, призначені вічно прикрашати весняні ночі.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #9

Слайд #10


Сузір'я Малого Пса
З назвою сузір'я Малого Пса пов'язують наступний давньогрецький міф. Бог Діоніс, покровитель виноградарства й виноробства, навчив афінянина Ікарія мистецтву робити вино, а той пригостив своїм напоєм пастухів. Коли у ніколи не пробувавших вина, а тому швидко сп'янілих пастухів стало двоїтися в очах, вони вирішили, що Ікарій їх зачарував, і вбили його. Собака Ікарія на прізвисько Майра побігла за дочкою свого господаря і, вхопивши зубами за поділ сукні, привела її до бездиханного тіла батька. Охоплена горем дівчина наклала на себе руки, після чого Майра кинулася на джерело. Із співчуття боги перенесли Майру на небо у вигляді сузір'я, але і звідти вона зуміла помститися вбивцям свого господаря. Нестерпне світло Малого Пса викликало чуму на острові, де знайшли притулок вбивші Ікарія пастухи. Дізнавшись про причину спіткавшого їх лиха, жителі острова умилостивити Майру, зрадивши вбивць смерті.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #10

Слайд #11


Сузір'я Щит
Щит — єдине сузір'я, назва якого пов'язана з конкретним історичним діячем. У 1684 році Ян Гевелій ввів це сузір'я в свій каталог та назву пов'язав з польським королем Яном III Собеським, обраним на трон за гучні перемоги над турками.
У великого астронома була ще одна причина увічнити пам'ять про короля: той допоміг ученому відбудувати обсерваторію, знищену пожежею. До цього зірки Щита входили в сузір'я Орла, але в подяку королю Гевелій дав їм нову назву.
Презентація на тему «Сузір’я» (варіант 4) - Слайд #11