У природі чистої води не буває: вона завжди містить домішки яких-небудь речовин. Зокрема, взаємодіючи із солями, що містяться в земній корі, вона набуває певної твердості.
Слайд #3
Твердість води — сукупність властивостей, зумовлених вмістом у воді катіонів кальцію Са2+ і катіонів магнію Мg2+. Mg2+ Са2+
Слайд #4
Твердість води залежить також від хімічного складу ґрунту, через який проходить вода, вмісту у воді оксиду вуглецю (IV), ступеня забруднення її органічними речовинами.
Слайд #5
Види твердості: Відрізняють тимчасову, або карбонатну, твердість води і сталу.
Слайд #6
Тимчасова твердість обумовлюється наявністю кислих карбонатів (гідрокарбонатів) кальцію і магнію: Ca(HCO3)2 і Mg(HCO3)2, а стала — наявністю сульфатів і хлоридів кальцію і магнію: CaSO4, MgSO4, CaCl2 і MgCl2.
Тверда вода непридатна майже для всіх галузей виробництва. Так, наприклад, тверду воду не можна використовувати при пранні білизни, митті шерсті і фарбуванні тканин, бо в ній мило втрачає свою мийну здатність.
Слайд #10
Для приготовлення їжі тверду воду теж не вживають, бо в ній погано розварюються м'ясо і овочі. Для пиття вона теж непридатна.