Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2)


183



Слайд #1


Ембріотехнології і клонування
Підготувавла
учениця 11-А класу
Очеретяна Каріна
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #1

Слайд #2


План
Ембріотехнології.
Досягнення ембріотехнологій.
Клонування.
Овечка Доллі – перший клон.
Висновок.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #2

Слайд #3


Ембріотехнології- маніпуляції зі статевими клітинами, зиготами та зародками.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #3

Слайд #4


Мабуть, наймолодшим напрямком сучасної медицини можна вважати клітинні технології, в яких клітини є джерелом тих або інших необхідних чинників, наприклад пухлинних антигенів під час вакцинотерапії. Але використовувати клітину можна не тільки як джерело будь-яких субстанцій, а й для регенеративної медицини. Тут особливий інтерес викликають технології, засновані на стовбурових клітинах.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #4

Слайд #5


Стовбурові клітини (також відомі як шматові клітини) - це первинні клітини, що зустрічаються в усіх багатоклітинних організмах. Ці клітини можуть самовідновлюватися шляхом поділу клітини, а також можуть дифференціюватися в досить велику кількість спеціалізованих типів клітин. Цей термін вперше був введений у біологію О.О. Максимовим у 1908р.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #5

Слайд #6


Здатність до необмеженого поділу й перетворення на різні типи клітин (так звана плюрипотентность) робить їх ідеальним матеріалом для трансплантаційних методів терапії.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #6

Слайд #7


На ранніх стадіях розвитку ембріона, клітини неспеціалізовані. Вони отримали назву стовбурових (СК), тому що розташовані біля основи уявного стовбура генеалогічного дерева клітин, яке вінчає корона з різних спеціалізованих клітин.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #7

Слайд #8


На відміну від звичайних клітин, приречених виконувати чітко визначені функції в організмі,СК у процесі розвитку мають можливість набувати спеціалізації. СК розмножуються шляхом поділу, як і всі інші клітини. Відмінність полягає в тому, що вони можуть ділитися необмежено, а зрілі клітини зазвичай мають обмежену кількість циклів поділу.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #8

Слайд #9


Також ці клітини здатні до диференціювання — процесу необоротньої спеціалізації клітин.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #9

Слайд #10


Потрапляючи в організм під час трансплантації, СК продовжують ділитися й самі знаходять місце, де їхня допомога найпотрібніша. Ця здатність СК отримала назву хоумінга. Отже, хоумінг — це здатність клітин до міграції в «потрібне місце» — «рідний» орган і тканину (у свою стовбурову нішу) або в ділянку ушкодження.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #10

Слайд #11


Які досягнення ембріотехнологій?
Розроблено методики пересадження зародків свійських тварин. Для цього в самок вилучають зародки на стадії дроблення та утримують їх на поживних середовищах, де відбуваються початкові етапи зародкового роз­витку. У цей час дослідники можуть втручатись у генетичну інформацію клітин. Згодом такі генетично змінені (модифіковані) зародки пересаджу­ють до матки іншої тварини, де завершується ембріогенез.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #11

Слайд #12


Важливе значення в галузі пересадження клітин та тканин відіграють методи їхнього замороження. Кріобіологія (від грец. кріос - холод та біо­логія) - галузь біологічної науки, яка досліджує структурно-функціональні властивості біологічних систем різних рівнів організації під час впливу на них низьких температур. Зокрема, в Інституті кріобіології та кріомедицини Національної академії наук України (НАНУ) розроблено методи трива­лого зберігання за низьких температур соматичних і статевих клітин, тка­нин та ембріонів тварин, призначених для пересадження.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #12

Слайд #13


Клонування — це метод розмноження статевороздільних істот (тварин і людей), з допомогою якого в нестатевий спосіб можна отримати новий організм, який буде генетично ідентичним до організму, що передбачається клонувати.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #13

Слайд #14


Причому померла Доллі в досить ранньому для вівці віці - в 6 років. Ветеринари встановили, що причиною смерті стало прогресивне захворювання легенів, а також артрит. Зазвичай вівці живуть до 11-12 років, і захворювання легенів - звичайне явище серед тварин такого похилого віку. Але у молодих шестирічних овець подібне зустрічається дуже рідко (тим більше, зв'язане з артритом).
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #14

Слайд #15


Існують два різні шляхи, з допомогою яких можна досягнути клонування. 1. Перенесення ядра клітини суб'єкта, якого хочуть клонувати (дублювати). 2. Розщеплення ембріонів, тобто штучне проведення природного процесу формування ідентичних близнюків (або монозигот), який полягає в мікрохірургічному поділі ембріональних клітин на перших стадіях їхнього розвитку (до 14 днів після запліднення) на два або більше ідентичних ембріонів.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #15

Слайд #16


Висновок
Ембріотехнології- маніпуляції зі статевими клітинами, зиготами та зародками.
Клонування — це метод розмноження статевороздільних істот (тварин і людей), з допомогою якого в нестатевий спосіб можна отримати новий організм, який буде генетично ідентичним до організму, що передбачається клонувати.
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #16

Слайд #17


Джерела:
http://www.subject.com.ua/lesson/biology/11klas/26.html
http://znayka.org.ua/klonuvannya.html
http://eco-ua.org/index.php?item=articles&sub=4015&d_id=5
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #17

Слайд #18


Кінець
Презентація на тему «Ембріотехнології і клонування» (варіант 2) - Слайд #18