Клітина – найменша жива система, яка може здійснювати життєві функції. Тому клітину називають основною структурно-функціональною одиницею живого. Переважна більшість живих організмів побудовані з клітин: одноклітинні з однієї, а багатоклітинні з великої кількості клітин.
Слайд #3
Вперше побачити клітини стало можливим у ХVІ-ХVІІ ст., коли було винайдено мікроскоп Захаром Янсеном. Побачив і описав клітину англійський вчений-фізик Роберт Гук. Спочатку їх було названо комірками.
Слайд #4
Пересвідчитись у тому, що рослини побудовані з клітин можна, навіть, не маючи мікроскопа. Взяти дуже стигле яблуко, м'якоть кавуна, апельсину, болгарський перець і подивитись на них уважно. Клітини досить добре видно.
Слайд #5
Цитологія – наука про будову та процеси життєдіяльності клітин.
Слайд #6
Методи цитологічних досліджень: Світлова мікроскопія Електронна мікроскопія Авторадіографія Метод культури клітин Метод мікрохірургії
Слайд #7
Світлова мікроскопія Метод світлової мікроскопії ґрунтується на тому,що через прозорий чи напівпрозорий об'єкт дослідження проходять промені світла, які згодом потрапляють на систему лінз об'єктива та окуляра. Лінзи зорово збільшують об'єкт дослідження. Кратність збільшення можна визначити як добуток збільшень об'єктива і окуляра. Наприклад, якщо лінзи окуляра забезпечують збільшення в 10 разів, а об'єктива - в 40, то загальне збільшення об'єкта досліджень становитиме 400 разів. Сучасні світлові мікроскопи можуть забезпечувати збільшення об'єктів у 2-3 тис. разів.
Слайд #8
Електронна мікроскопія Виконує збільшення об'єктів в понад 500 000 разів, дозволяє вивчити молекулярну будову клітинних структур.
Слайд #9
Авторадіографія Метод, за допомогою якого вивчають розподіл радіоактивних речовин, накладаючи на досліджуваний об'єкт чутливу до іонізуючого проміння фотоемульсію; радіоактивні речовини при цьому немовби самі себе фотографують.
Слайд #10
Метод культури клітин Дозволяє вивчати процеси життєдіяльності клітини без втручання в живий організм , отримувати необхідні речовин
Слайд #11
Метод мікрохірургії Дозволяє здійснити операції на живій клітині