Акселерація. Епохальні коливання темпів розвитку
- Медицина -Вступ.
1. Загальна характеристика акселерації людей.
2. Причини акселерації
3. Наслідки акселерації
4. Коливання темпів розвитку.
Висновки.
Список використаної літератури.
Вступ
Акселерація — прискорення вікового розвитку шляхом зрушення морфогенезу на більше ранні стадії онтогенезу. Термін "акселерація" (від латинського слова acceleratіo — прискорення) запропонований німецьким лікарем Koch в 1935 році. Сутність акселерації складається в більше раннім досягненні певних етапів біологічного (фізичного й полового й ін. ) розвитку й завершенні дозрівання організму. Як основні прояви акселерації Ю. Е. Вельтищев, Г. С. Грачова (1979) розглядають:
більшу довжину й масу тіла немовляти в цей час у порівнянні з аналогічними величинами немовлят 20-30-х років нашого століття; у цей час ріст однорічних дітей у середньому на 4-5 см, а маса тіла на 1-2 кг більше, ніж 50 років тому;
більше раннє прорізування перших зубів, зміна їх на постійні відбувається на 1-2 роки раніше, ніж у дітей минулого сторіччя;
більше рання поява ядер окостеніння в хлопчиків і дівчинок, а в цілому окостеніння кістяка в дівчинок закінчується на 3 роки, а в хлопчиків — на 2 роки раніше, ніж в 20- 30-і роки нашого сторіччя;
більше раннє збільшення довжини й маси тіла дітей дошкільного й шкільного віку, причому, чим старше дитина, тим більшою мірою він відрізняється по розмірах тіла від дітей минулого сторіччя;
збільшення довжини тіла в нинішнього покоління на 8-10 див у порівнянні з попереднім;
половий розвиток хлопчиків і дівчинок закінчується на 1,5-2 роки раніше, ніж на початку XX століття, за кожні 10 років настання менструації в дівчинок прискорюється на 4-6 місяців.
Справжня акселерація супроводжується збільшенням тривалості життя й репродуктивного періоду дорослого населення.
1. Загальна характеристика акселерації людей
Акселерація вiд лат. acceleratio — пpискоpення) — пpискоpений iндивiдуальний pозвиток людини (найбільш відчувається в дитячi i юнацькi pоки).
Фізичний та розумовий розвиток сучасної молоді відбувається значно інтенсивніше, ніж у ровесників з попередніх поколінь. Це явище називається акселерацією і розпочалась вона у світі вже близько ста років тому. За даними антропологів, за цей час зріст новонароджених, у середньому, збільшився на 1 см, а вага – на 100-300 г. Малюки починають раніше тримати голівку та ходити. Підлітки стали вищими на 10-15 см, а вік статевого дозрівання у дівчаток змістився з 16-17 років до 12-13.
Наростаюча акселерація створює умови для більш ранньої, ніж у попередні роки, появи у дитини цього нового самовідчуття і власної самооцінки.
Ростова акселерація характеризується тим, що рік у рік у підлітка в значно прискореному темпі підвищується середня вага, підвищується ріст, збільшуються розміри обсягу грудної клітки й т.д. Акселерація, тобто прискорений розвиток організму, — стала найбільш відмітною рисою, що відбуваються в організмі сучасної людини змін.
Ці процеси прискореного розвитку починають проявлятися ще під час внутрішньоуторобного розвитку, тобто коли дитина перебуває ще в утробі матері, коли надзвичайно швидко росте плід. Так вага однорічної дитини вище ваги заплідненої клітки в 2 000 000 000 000 разів. У наступні за цим 20-25 років підвищення ваги йде менш, ніж в 20 разів. "Протягом всього життя людини періоди бурхливого росту переміняються періодами відносного спокою, тому що поряд з ростом відбуваються морфологічна диференціація й функціональна спеціалізація органів і тканин. Ці процеси у свою чергу починають стримувати, сповільнювати загальний ріст організму."
Проведені вченими дослідження показали, що за минулі 30 років середня вага новонародженого здійнявся ледве менш чим на 500 м, а ріст збільшився на 2 см. Більше стало число "богатирів", що важать при народженні більше 3-4 і навіть до 6 кг, коли раніше така вага мали діти, тільки до 6 місячного віку.
Виявлено, що фізичний розвиток в усі періоди дитинства й отроцтва в цей час і минулі десятиліття різко відрізняється один від одного. "Так, сучасні діти від року до 7 років вище своїх ровесників 40-их років на 1-2 см, їхня вага більше майже на 1 кг, а окружність грудей на 2 см. порівняння описів фізичного розвитку дітей дошкільного віку, що жили на поч. XX в. із сучасними даними показує, що ріст дітей збільшився на 6 см, вага — на 2 кг, у малят раніше прорізаються перші зуби. Кожні 10 років ріст дітей збільшується на 1,5 см, а вага — на 0,5 кг. Темпи акселерації особливо великі в ранньому віці: у п'ятирічних дітей ріст збільшився на 2 см, а вага — до 1,5 кг. У порівнянні з 1921 роком п'ятирічна дитина стала вище на 5-7 см, а його середня вага збільшилася на 2 кг."
У сучасний час у дитини 6 років такий ріст і вага, як і кілька десятиліть назад мали діти 7 років, а ріст першокласників збільшився на 10 см. Так у молодших класів, що вчаться, при проведенні мед. оглядів відзначено, що в нормально розвинених дітей з вагою до 60 кг ріст досягає 140 см. За останні 40 років середня вага дітей шкільного віку збільшився на 4 кг.
У такий спосіб з перерахованого вище можна зробити висновок, що в нинішній час темпи фізичного розвитку людини сильно змінилися. Те ж саме можна сказати й про дітей підліткового віку.
Одним з факторів, які впливають на розвиток молодого організму є акселерація. Вона полягає в тому, що сучасні діти народжуються крупнішими (довжина тіла новонародженого збільшилась на 0,5-1 см, вага — на 50-100 г), в них раніше прорізуються молочні зуби, раніше на 1-2 роки починається їхня зміна на постійні, раніше, в середньому на два роки, починається зрілість статевих органів. У 16 років сучасні юнаки стають в середньому на 18 см вищі і на 17 кг тяжчі, ніж їх ровесники, які народились 50 років тому.
Поряд із збільшенням розмірів тіла відмічається збільшення розмірів внутрішніх органів. Більш раннє статеве дозрівання і окостеніння скелету призводить до закінчення росту тіла в більш ранньому віці.
Акселерація проявляється і в розвитку багатьох функціональних показників. Спортивні результати підлітків 20-х років стали доступні сучасним підліткам більш раннього віку. За даними німецьких вчених, школярі 15-17 років в 1958 році стрибали в довжину на 40-60 см, а вгору – на 20-23 см краще, ніж їх ровесники 1910 року. Загальновідомі також факти «омолодження» рекордів у багатьох видах спорту.
Фізіологічні спостереження свідчать, що простежується більш раннє встановлення ЧСС і показників тиску крові у підлітків на рівнях, характерних для дорослих.
Акселератів можна визначити просто візуальним методом за наступними показниками: довга і худа фігура, довгі кінцівки (пальці рук торкаються колін); кисті, ніс, вуха, ступні стають непропорційно більшими, що особливо у дівчат викликає певні емоційні неприємності. Часто змінюється взуття.
Існує ряд гіпотез про причини акселерації. Одні вчені вважають, що сучасні діти піддаються більш інтенсивному впливу сонячних променів та електромагнітних хвиль, які є стимуляторами росту і розвитку дітей. На думку інших вчених акселерація спричинена кількісним і якісно поліпшеним харчуванням, особливо наявність в ньому вітамінів, зокрема В6. В третю групу входять гіпотези, згідно з якими акселерація — це результат циклічних біологічних змін (гетерозис) та інших явищ. Існує ще ряд теорій, зокрема, урбанізації. Проте один фактор не може вплинути на процес акселерації. Причина цього явища знаходиться в комплексному впливі багатьох факторів.
Акселерація має позитивне значення — збільшується тривалість життя, більш швидкий фізичний і психічний розвиток, більш високий інтелектуальний розвиток. Однак відомі й негативні сторони акселерації. Прискорення темпів росту не завжди супроводжується прискоренням темпів формування окремих фізіологічних систем (і перш за все серцево-судинної). Це, в свою чергу, може бути причиною судинних розладів у наступні періоди життя людини.
Згідно з результатами досліджень, які завершили нещодавно працівники Сіракузького університету Нью-Йорка, середній людський зріст збільшується. Відбувається це завдяки чоловікам, котрі мають зріст вищий за середній.
Саме вони зазвичай більш жадані для жіноцтва, ніж низькі, а також виявляють більшу активність у статевому житті й відтак стають батьками більшої кількості дітей, аніж їхні нижчі товариші.
Під час дослідження простежено сімейне життя і позашлюбні стосунки (зрозуміло, наскільки це було можливо) з представницями кращої половини людства випускників Військової академії у Вест-Пойнті 1950 року. Виявилося, що, незалежно від рангу та військового звання, саме зріст був головним фактором, який впливав на кількість шлюбів, розлучень і кількість дітей у сім’ях та поза ними. Крім того, отримані результати доводять, що високі чоловіки досягають кращих успіхів у кар’єрному просуванні, ніж низькі, а це також має неабиякий вплив на жінок.
Не дивно, що, користуючись такою популярністю, “гренадери” значно частіше розлучаються та знову і знову одружуються. Статистичні дані свідчать про те, що, вступаючи в черговий (другий, третій і так далі) шлюб, високі чоловіки прагнуть обирати дружину, яка за віком була би молодшою за попередню. Як стверджує один із дослідників доктор Алан Мазур, високий зріст є для чоловіка своєрідним квитком до сердець (а заразом і до ліжка) жінок будь-якої раси. Що більше, чим привабливіший чоловік, тим більша ймовірність того, що одним-єдиним шлюбом у житті йому не відбутися.
Загалом же, як показали численні дослідження, проведені протягом останніх років у різних країнах світу, за минуле століття людство “підросло” дуже суттєво. Так, сучасний середньостатистичний 11-річний японський хлопчак вищий за свого ровесника, котрий жив 50 років тому, на 10 сантиметрів. А британські підлітки в середньому на цілі 20 сантиметрів вищі за тінейджерів, котрі жили на “туманному Альбіоні” у 30-х роках минулого століття.
Як показують останні дослідження, статеве дозрівання підлітків відбувається в середньому на 2-3 роки швидше, ніж у позаминулому столітті. Причиною цього є циклічний процес, який постійно відбувається в процесі еволюції — загальне пришвидшення фізичного розвитку дітей (акселерація). Спостерігається неухильне збільшення росту, ваги і об’єму грудної клітки як у дітей, так і в підлітків. Якщо колись процес формування тривав до 19-20 років, то тепер він триває до 16-17 років. Але не слід думати, що це стосується лише до фізичних параметрів, він проявляється і в емоційній сфері, і в пришвидшенні статевого дозрівання.
У цей час ростова акселерація супроводжується поліпшенням загального рівня фізичного розвитку молоді. У людей у віці 20-25 років виявлений найбільший ріст. Більше того, сьогодні значно збільшився обсяг грудної клітки: на 8-9 см — у чоловіків і на 7-8 см у жінок, діаметр черепа збільшився на 1,5 см.
Дані оглядів указує, що ріст підлітків в економічно розвинених країнах у минулі 10 років став більше в середньому на 10 см, а за деяким даними ці тенденції ще більш виражені — 13-14 см.
До 7-8 років майже немає різниці між фізичним розвитком дівчинок і хлопчиків. У середньому в рік підвищення їхнього росту в цей період 5-6 см. Потім, у період полового дозрівання починають з'являтися значні розходження в темпах росту й розвитку різної підлоги. До 9-10 років у дівчинок ріст сповільнюється до 4 см у рік, а вага прибуває тільки до 3 кг у рік, а потім різко відбувається стрибок: ріст зі швидкістю 8-10 см і прибуває у вазі до 9 кг у рік. На цьому періоді дівчинки перетворюються в дівчину, стають вище хлопчиків і до 15 років випереджають їх у фізичному розвитку.
Загалом , у результаті акселерації середня вага, приміром , підлітків 14 років збільшується з 38 до 46 кг. Значно зростають фізична сила рук, вентиляція легенів і ін. показники. У нинішнє 10-річчя підліток 16 років випереджає підлітка початку XX століття майже на 2 роки.
"Стрибок росту пов'язаний з настанням полового дозрівання. За рік довжина тіла збільшується на 7-8 і навіть на 10 см. Причому з 11-12 років дівчинки трохи випереджають у росту хлопчиків у зв'язку з більше раннім початком полового дозрівання. В 13-14 років дівчинки й хлопчики ростуть майже однаково, а з 14-15 років хлопчики і юнаки переганяють у рості дівчат, і це перевищення в росту в чоловіків над жінками зберігається в плині всього життя."
Крім фізичних в організмі підлітків прискорюються й внутрішні процеси. Так окостеніння хрящів кисті й передпліччя наступає раніше, ніж це було 17-20 років тому. Можна приводити й інші приклади.
Внаслідок прискорення розвитку організму підлітків ріст його тіла закінчується на 2 роки раніше, ніж в 40-х рр. XX ст. І на 3-4 року раніше, ніж на поч. XX ст. (у дівчин до 16-17 років, а в юнаків — до 17-18 років).
Треба враховувати, що такий швидкий ріст дітей і підлітків по суті висуває підвищені вимоги до ще не зміцнілого організму, підвищує навантаження на органи, важливі для життя.
Отже, акселерація — це прискорений розвиток фізичного розвитку й формування функціональних систем організму. Акселерація — це прискорення соматического, полового й психічного розвитку — це визначення з антропології. Розрізняють два види акселерації — епохальну (secular trend, властиво всьому нинішньому поколінню) і внутрішньогрупову, або індивідуальну — це прискорений розвиток окремих дітей і підлітків у певних вікових групах.
2. Причини акселерації
Перш за все, акселерація торкнулася розвинутих країн, а точніше – їхніх найбільш економічно благополучних регіонів. Іншими словами, міські жителі, переважно, і вищі, і важчі, ніж сільські. Однак, незважаючи на значну кількість даних, вчені поки не можуть назвати головну причину цього явища. За даними НДІ та Музею антропології Московського держуніверситету, якщо у 70-х роках юнаки до 17-річного віку досягали 172 см зросту, то з початку 80-х – 176-178 см. Дівчата, у середньому, виросли зі 161 до 165 сантиметрів. Проте, маса тіла у них залишилась попередньою – на рівні 57 кг у 17 років, а у хлопців ця характеристика зростає. Дівчата стали худішими, з довшими кінцівками і вузьким тулубом.
Одну з причин швидкого схуднення дівчат науковці вбачають у пануванні певних стереотипів. З дитинства дівчатка беруть за ідеал худорляву ляльку “а ля Барбі”, пізніше – відомих топ-моделей. Всебічне нав’язування стандартів 90-60-90 та реклама різноманітних методик схуднення суттєво змінили життєві пріоритети, багатьох жінок, не кажучи вже про школярок. Не дивно, що багато хто з них починає випробовувати різноманітні дієти тоді, коли організм знаходиться у стадії формування. Суворі обмеження у їжі в цей час небажані й небезпечні.
Звичайно ж, сама лише мода не здатна повністю сформувати людське тіло. Значно важливішим є спосіб життя. Хоча у містах немало спортивної молоді, значна її кількість провадить малорухливий спосіб життя, наприклад, сидячи за комп’ютером. Тому, скажімо, за окружністю грудної клітки нинішня молодь відстає від своїх ровесників, які жили 20 років тому. За результатами обстежень студентів Московського університету, порівняно з даними 25-річної давності, у юнаків трохи поширшали плечі, а окружність талії, плеча та передпліччя зменшились. У дівчат зменшились майже усі показники – ширина плечей, таза, обхват талії, стегон, плеча та передпліччя. Змінюється і форма голови – череп став більш витягнутим, видовжується та звужується обличчя. Наслідком дівочої худорлявості та тендітності є те, що багатьом жінкам майбутнього доведеться народжувати із значно більшими труднощами. І найчастіше обмежуватися однією дитиною.
Якщо раніш нормою вважалось, що жіночі стегна повинні бути ширшими від грудей, то зараз побільшало тих, хто наче рівняється на Памелу Андерсон. До речі, ноги у представниць прекрасної статі також підросли – на 4,5 сантиметра. З іншого боку, побільшало огрядних жінок. Якщо тридцять років тому шкала розмірів у швейній промисловості закінчувалася 62 номером, то зараз настав час впровадити 68-й.
На думку вчених, зараз темпи акселерації дещо сповільнились. Зріст у дітей залишається високим, але різких стрибків більше нема. Хоча однозначної причини акселерації антропологи поки назвати не можуть, та все ж існує ряд гіпотез. Очевидно, прискорення фізіологічного розвитку викликане комплексом причин. Наприклад, активним вживанням вітамінів вагітними жінками та дітьми. Міські жителі почали більше вживати білків, а головне – можуть урізноманітнити своє харчування.
Дехто стверджує, що в усьому винна сонячна радіація. Астрофізики помітили, що наше світило помітно активізувалося наприкінці двадцятого століття: спалахи на Сонці стали більш інтенсивними, а магнітні бурі на Землі – частішими. До того ж, озоновий шар вже менше захищає нашу планету від надмірних доз ультрафіолету.
Серед причин акселерації називають і генетику. Адже у всьому світі різко зросла кількість міжнаціональних шлюбів або одружень між людьми, які народилися на значно віддалених територіях. Відомо, що змішування генофондів призводить до підвищення якості потомства, а можливо, і до його прискореного розвитку.
Якийсь із класиків антропології сказав, що зріст людини – відображення умов її життя. Чим вищі люди, тим краще вони живуть.
Щоправда, слід пам’ятати, що швидке збільшення розмірів тіла не завжди свідчить про рівень розвитку людини. Тому нерідко паспортний та біологічний вік не співпадають. І при невеликому зрості можна бути цілком адекватним своєму віку. І, навпаки, вигнавшись під два метри, можна залишитись інфантильним та нездатним до дорослого життя. Але це вже залежить від особливостей конкретної особистості.
На підставі обліку співвідношень антропометричних показників і рівня біологічної зрілості виділяються гармонійний і дисгармонічний типи акселерації. До першого ставляться ті діти, у яких антропометричні показники й рівень біологічної зрілості вище середніх значень для цієї вікової групи, до другого типу — діти, у яких відзначається посилений ріст тіла в довжину без одночасного прискорення полового розвитку або раннє полове дозрівання без посиленого росту в довжину.
Для пояснення процесу акселерації в цей час запропонований ряд теорій (Ю. П. Лісіцин, 1973):
Фізико-хімічні:
1) геліогенна (вплив сонячної радіації);
2) радіо хвильова, магнітна (вплив магнітного поля);
3) космічної радіації;
4) підвищеної концентрації вуглекислого газу, викликаної зростанням виробництва.
Теорії окремих факторів умов життя:
1)аліментарна;
2) нутритивна;
3) підвищеної інформації.
Генетичні:
1)циклічних біологічних змін;
2) гетерозису (змішання популяцій).
Теорії комплексу факторів умов життя:
-
урбанічного впливу;
-
комплексу соціально-біологічних факторів.
Прискорення фізичного розвитку дитини вимагає раціоналізації трудової діяльності й фізичного навантаження. У зв'язку з акселерацією повинні періодично переглядатися регионарні нормативи, якими ми користуємося для оцінки фізичного розвитку.
3. Наслідки акселерації
Одним з важливих наслідків акселерації стає те, що діти починають раніше говорити, проявляти реакцію на звук, колір, світло, тримати голівку, сидіти, стояти й ходити, чим їхні однолітки в недалекому минулому. Акселерація не обійшла стороною й вегетативну нервову систему — з'являється пітливість, тахікардія, блідне особа й т.д.
Паралельно із цим відбувається посилення діяльності статевих залоз. "У сільських школярок, що мають підвищені показники росту й ваги, менструальна функція встановлюється до 14 років; у міських школярок із середніми даними — тільки в 15-літньому віці. За останні піввіку строк полового дозрівання в дівчин пересунувся з 16,3 до 13,5 років, а юнаків з 17 до 14,2 років."
Тут необхідно відзначити, що у всіх статеве дозрівання наступає по-різному: в одних раніше, в інших — на 103 року пізніше. За словами відомого врача-педіатра Б.Спока, залози внутрішньої секреції функціонують у кожної людини "по різних розкладах" .
Саме анатомно-физиологічна переустановка організму й створює почуття невпевненості в підлітків. Вони стають більше незграбними, їхні руху не скоординовані. Відбувається поступове звикання до свого нового тіла, усвідомлення й оволодіння новими почуттями, які виникають у результаті статевого дозрівання.
При цьому міняється хода, голос, вся психологія підлітка. Так раніше слухняний, він стає різким, ображається на зауваження, стає більше замкнутим.
Період статевого дозрівання починається з росту молочних залоз, малих полових губ, оволосеніння лобкової області. У хлопчиків ростуть завширшки плечі, надаючи цим чоловічий вид, у дівчинок розширюється таз і формується жіноча фігура.
У дівчат, у зв'язку з появою вторинних статевих ознак, дуже часто йдуть зміни у всій кістково-м'язовій системі, що приводить до порушення постави. У юнаків сутулість — також один з основних наслідків цього. Але в хлопчиків вторинні полові ознаки з'являються пізніше, ніж у дівчинок.
Ще один з наслідків акселерації — вплив на шкіру. У деяких випадках потрібно навіть професійна медична допомога, а не тільки косметолог.
Психофізичний баланс підлітка міняється через зміну діяльності залоз внутрішньої секреції, зокрема полових, і недоліку при цьому виховання. Ми бачимо, що в підлітків, рані, чим раніше підвищується нервова збудливість, невмотивована уразливість, замкнутість, жорстокість і т.д. Крім цього спостерігається переоцінка своїх можливостей, активне самоствердження, критика чужих недоліків, через відсутність зрілості в соціальному відношенні.
Таким чином, можна зробити висновок, що "як явище еволюційного характеру, акселерація регулює процеси фізіологічного розвитку підлітків, сприяє поліпшенню їхнього здоров'я й потенційних можливостей. Що ж стосується негативних її сторін, те це труднощі росту, багато в чому обумовлені тим, що наш організм ще досить пристосувалися до нових умов, створеними прискореним розвитком" . Так, наприклад, у випадку змін на очах одного покоління, приміром, у росту, ми використовуємо застарілі стандарти й розміри одягу, взуття, меблів для школярів і т.д. Через те, що людина стала вище, меблі здається нам нижче, що змушує людини приймати незручну позу. А це дуже негативно впливає на розвиток кістково-м'язової системи, ускладнює роботу внутрішніх органів.
На цьому наслідку акселерації, звичайно ж, не вичерпуються.
З нею зв'язані й багато патологічних відхилень в окремих органах і системах. Так підлітки, що відрізняються великою окружністю
грудної клітки, дуже часто страждають дистрофією й дистрофічними змінами м'язів серця, частіше, ніж підлітки із середнім фізичним розвитком. У швидко, що розвиваються підлітків, буває підвищений кров'яний тиск (10,1%). Перед цим в акселератів спостерігається підвищення темпів росту й ваги тіла в 11-13 років у дівчинок і на 2 роки пізніше в хлопчиків.
У підлітків дуже часто розвиваються різні поразки серцевого м'яза (міокардіопатії, міокардити). Це пов'язане з ослабленням організму в період акселерації й влученні в організм мікроорганізмів при ангінах, захворюваннях дихальних шляхів і інших інфекцій.
У результаті досліджень, проведених наприкінці 70-их рр. у середовищі підлітків, в 3,2% з них, тобто з обстежених було виявлене скривлення хребта.
Внаслідок акселерації змінилася кількість і плин різних захворювань у підлітків. Наприклад, відбувається омолоджування захворювань: так раніше мала хорея спостерігалася з 10-11 років, те зараз її рівень упав до 8-9 років. Особливе місце займають різні форми ревматизму — особливо в акселератів у момент найбільшого збільшення ваги тіла. Із цим же зв'язане частішання вегетативних неврозів і дитячого карієсу, хронічного тонзиліту й катару верхніх дихальних шляхів, хронічних захворювань шлунково-кишкової системи, дитячих інфекцій; навіть є випадки діабету.
"Значне число захворювань викликається більшою вагою, надлишковим харчуванням, а також рядом інших причин (зловживанням вуглеводами). За останні десять років число хворих цукровим діабетом у світі зросло в 2-3 рази. За даними статистики це захворювання зустрічається в 1-2% населення." При цьому найбільшу схильність до діабету мають акселерати, які значно важче переносять простудні, шлунково-кишкові, алергійні захворювання.
На виникнення подібних захворювань дуже сильно впливає астенічна будова організму підлітка.
Однак є й позитивні наслідки акселерації, хоча їх і значно менші. Так акселерація сприяє попередженню деяких хвороб, тому що швидко організм, який розвивається, більш успішно бореться з ними. Так стали більше рідкі неінфекційні захворювання сечостатевої системи, печінки й жовчних шляхів, ряд неврозів. Крім цього міняється характер і плин деяких захворювань: захворювання ці рідше приводять до смерті, хоча протікають більше тривалий час, тобто частіше стали з гострих перетворюються в хронічні.
4. Коливання темпів розвитку
За прогнозами фізіологів і лікарів, середній ріст людини в майбутнім сторіччі буде становити 175-180 див, тому що як правило, більшість сучасних акселератів перестає рости по досягненню цього росту. У зв'язку із цим підвищується й середня вага людини на 8-10 кг. "Якщо сучасний чоловік, як правило, вище ростом, ніж жінка, те надалі це розходження трохи згладиться. Темпи акселерації жінок сьогодні вище, отже, не виключено, що середній ріст жінок у майбутнім сторіччі буде дорівнює росту чоловіків і навіть перевершити його."
У статевому розвитку розрив між дозріванням хлопчиків і дівчинок на цей час становить 1,5 року, а в майбутньому, можливо, ще скоротитися до 1 року або ще менш. Це створить умови для більше швидкого формування особистості, раніше засвоєння знань, відбудеться повний перегляд системи утворення й виховання молоді.
"Людина живе не одним удень. І сьогодні, допитливо вивчаючи явища акселерації, він бачить у ній об'єктивні передумови для подальшого збільшення середньої продовжності життя, збереження більше тривалої працездатності, фізичного й фізіологічного вдосконалювання організму."
Таким чином, підіб'ємо загальний підсумок проблемі боротьби з небажаними наслідками акселерації. Для правильного формування здорової фізично й психічно особистості підлітка необхідні наступні умови:
1) правильний раціон і режим харчування;
2) здоровий спосіб життя, заняття фізкультурою й спортом;
3) правильно побудоване трудове виховання підлітків;
4) своєчасне провітрювання навчальних приміщень і будинку;
5) меблі, підібрані відповідно віку й росту дитини;
6) достатня освітленість кімнати;
7) правильне інтелектуальне й розумове виховання підлітка;
8) величезна роль виховання в родині.
Висновки
Отже, ми бачимо, що акселерація підлітків у сучасному світі дуже активно усе більше й більше проникає в життя й система утворення й виховання не може не зважати на цим, тому що необхідно виробляти способи боротьби з негативними наслідками акселерації.
Акселерація — на даному етапі — процес, без якого ми не можемо навіть представити собі процес розвитку сучасного підлітка. Важко встановити грань, коли дитина стає підлітком, підліток — юнаком, юнак — дорослим. Цей розподіл значно старше науково-технічної революції й такого ультрасучасного процесу, як акселерація.
Також при розгляді акселерації у підлітків можна зробити висновок: посилений розвиток організму підлітків, тобто акселерація приводить до тимчасового ослаблення опору організму до різних інфекційних захворювань, тобто до зниження імунітету. Це обумовлено рядом фізіологічних змін в організмі підлітка, зміною будови в кістково-м'язовій системі, серцево-судинної, шлунково-кишкової й ін. системах. Тому не окріплий організм підлітка вимагає більшої турботи, більшої уваги до себе й профілактики захворювань, чим організм дорослої людини.
Список використаної літератури
-
Ганущак Ю. Акселерація. Людство невпинно росте // Поступ. – 2001. — №76 (734), 19-20 травня
-
Кучеров І. Фізіологія людини: [Навч. посіб. для природн. фак. пед. ін-тів]/ І. С. Кучеров, М. Н.Шабатура. -К.: Вища шк., 1981. -408 с.
-
Ляшенко Г. І. Фізіологічні особливості дітей дошкільного віку/ Г. І. Ляшенко. -К.: Рад. школа, 1982. -151 с.
-
Маркерт, Клемент Л. Генетика развития/ Клемент Л. Маркерт, Генрих Уршпрунг,; Пер. с англ С. Г. Васецкий, Ред. и предисл. К. А. Кафиани. -М.: Мир, 1973. -270 с.
-
Омельяненко В.Г. Конспекти лекцій з курсу загальної фізіології людини: Методичні рекомендації на допомогу студентам 2 курсу денної та заочної форм навчання фак. фіз. вих. – 2-е вид., доп. і випр. — Тернопіль, 1998.
-
Фогель Ф.Генетика человека : Проблемы и подходы: В 3 т./ Фридрих Фогель, Арно Мотульски; Под. ред. Ю.П. Алтухова, В.М. Гиндилиса . -М. : Мир. -1989-1990. Т.1 : [История. Хромосомы человека. Формальная генетика]/ Пер. с англ. Т.Ю.Переслени и др.. -1989. -308 с.