Альбер Камю “Чума”
- Літературa -В основу написання роману-притчі “Чума” Альбера Камю покладена хроніка “чумного року” в Орані. Сам же автор писав: “Явний зміст “Чуми” – це боротьба європейського Опору проти фашизму”. Він прагнув “передати атмосферу задухи, в якій ми скніли, атмосферу загрози і вигнання, в якій ми жили”. Чому автор використав для означення фашизму таку хворобу, як чума, я спробувала з’ясувати, порівнявши визначення чуми як медичного явища і чуми ХХ століття” – фашизму, а також власне розуміння автора цього синтезованого поняття.
Чума – гостре інфекційне захворювання людини і тварин, належить до карантинних хвороб. Збудник – чумний мікроб, відкритий 1894 року французьким вченим А.Йераном і япон. Вченим С.Кітазато – яйцевидна, біполярно забарвлена палочка; добре розвивається на звичайних харчових продуктах, реагує на хімічні і фізичні фактори і звичайні дезинфікуючі засоби: при температурі 1000С гине протягом 1 хвилини.
Періодично епідемії чуми вибухають в багатьох країнах світу. Перша епідемія, що ввійшла в історію під назвою “Юстиніанова чума” виникла у VІ ст. у Східному Римі: за 50 років записано близько 100 млн. людей. Друга епідемія (так звана “чорна смерть” почалася в 14 ст. В кінці ХІХ ст. виникла третя епідемія, при якій чуму поширювали морські щури, що призвело до спалаху в більш як 100 морських портах.
Клінічна картина хвороби характеризується гострим початком, сильним головним болем, збудженням, втратою свідомості, температура досягає 40 0С, спостерігається гіперемія шкіри обличчя, часто – симптоми ураження оболонок мозку. При бубонній формі з’являються болісні бубони різноманітної локалізації, при легеневій – симптоми пневмонії. Чума протікає , як правило, важко.
Лікування – стрептоміцин і інші антибіотики.
Профілактика – епідеміологічна розвідка в природних ядрах. З ціллю екстреної профілактики у польових умовах і житлах знищуються гризуни.
Фашизм – відкрита терористична диктатура найбільш реакційних і словіністичних елементів. Встановлення фашизму виражає неспроможність влади утримати контроль демократичними засобами. Вперше фашистський устрій був встановлений в Італії (1922), а потім в Німеччині (1933) і ряді інших країн. В Німеччині фашизм виступав під маскою націоналізму. Фашизм являвся ударною силою міжнародної реакції: фашистські країни в першу чергу, гітлерівська Німеччина, розв’язали 2 світову війну, в ході якої був розгромлений німецький фашизм.
В деяких країнах фашизм проявляється у вигляді ірраціоналізму, крайнього націоналізму і расизму (ідея вищої раси, яка нібито покликана панувати над “нищими”,“неповноцінними”расами) і антигуманізм, культ сім’ї і особистої влади, пропаганда війни як природнього стану людини.
І справді, дослухаючись до радісних криків, що долинали з центру міста, Гіє згадав, що будь-яка радість – під загрозою. Бо він знав те, чого не відала ця щаслива юрма і про що можна прочитати в книжках: бацила чуми ніколи не вмирає, ніколи не щезає, десятиліттями вона може дрімати десь у закутку меблів або в стосі білизни, вона терпляче вичікує своєї години в спальні, в підвалі, у валізі, в носовичках, на паперах, і, можливо, настає день, коли на лихо і в науку людям чума розбудить пацюків і пошле їх конати на вулиці щасливого міста.