Резюме: основні розділи та мовні особливості
- Документознавство, діловодство -Вступ.
1. Характеристика та основні реквізити резюме.
2. Основні помилки при складанні резюме.
3. Зразок оформлення резюме.
Висновки.
Список використаної літератури.
Вступ
Резюме — це коротка довідка про освітні, професійні та особисті дані людини, яка претендує на певну посаду. Воно дає можливість роботодавцю на першому етапі відбору кадрів скласти уявлення про кандидата на зайняття вакансії.
Оскільки саме резюме дає попереднє уявлення про особу і формує сприйняття її потенційним роботодавцем, потрібно звернути особливу увагу на його оформлення й вичерпність інформаційного наповнення.
Є деякі загальні правила складання резюме. Воно має бути детальним, максимально інформативним, але стислим. Кожне нове повідомлення у резюме розпочинається з абзацу. Це так звані реквізити — основні елементи документа, розташовані у певній послідовності.
Обов’язкові реквізити резюме:
— прізвище, ім’я, по батькові особи у називному відмінку;
— дата народження;
— короткі відомості про склад сім’ї, якщо у цьому є потреба;
— відомості про навчання;
— відомості про трудову діяльність.
1. Характеристика та основні реквізити резюме
Резюме — це документ, в якому подаються короткі відомості про навчання, трудову діяльність і професійні успіхи та досягнення особистості, яка його складає.
Взагалі не встановлено якихось суворих вимог щодо розташування реквізитів резюме, але одним з найпоширеніших є зразок, коли подається:
1. Назва документа.
2. Прізвище, ім`я та по-батькові особи, яка складає резюме.
3. Мета складання резюме.
4. Досвід роботи.
5. Освіта.
6. Знання мов.
7. Контактний телефон.
Може бути й інший варіант розміщення реквізитів: спочатку називається посада, яку ви обіймаєте зараз, потім у зворотному хронологічному порядку перераховуються посади , які ви обіймали до цього, а в кінці зазначається освіта.
Основна вимога до такого документа — вичерпність потрібних відомостей і лаконізм викладу.
У фірмах, інституціях, агенціях, установах, зазвичай здійснюється комп`ютерне вивчення резюме, що полягає у виділенні головних (стрижневих слів): назв компаній, фірм, посад, стажу роботи, здобутої освіти. Комп`ютер “переглядає” резюме кожного із претендентів на вакантну посаду й відповідно до кількості знайдених стрижневих слів надає йому певний порядковий номер. Аби досягти успіху, під час складання резюме рекомендують дотримуватися таких правил:
1. Формулюйте свою думку зрозуміло, чітко, дохідливо.
2. Намагайтеся вжити якомога більше фахових слів, що відповідають посаді, яку ви хочете обійняти. Під час комп`ютерного вивчення дієслова не читаються, а враховуються іменники, що є назвами посад, та професійні терміни.
3. Для кожного конкретного конкурсу складайте окреме резюме.
4. Намагайтеся не вживати такі слова, як “я”, “ми”. Замість них вживайте на початку речення активні дієслова: організував, створив, керував, вивчав, обізнаний з.
5. Не надсилайте своєї фотокартки, якщо цього спеціально не передбачено.
6 Не вказуйте розмір заробітної плати й особисті відомості.
7. Для передруку резюме використовуйте якісний папір стандартного розміру (ні в якому разі не крейдяний).
Якщо ви обіймаєте не надто високу посаду, то під час складання резюме краще зосередитися на великому досвіді роботи й набутих навичках.
Пам`ятайте: із тексту резюме має вимальовуватися образ автора — досвідченого, надійного, чесного працівника.
1. Пишіть унікальне резюме окремо для кожної посади. Чітко формулюйте його мету. Уникайте розпливчатих фраз і побажань.
2. Залежно від ситуації, Вашої мети і досвіду використовуйте різноманітні підходи під час складання резюме: хронологічне або функціональне резюме або ж резюме — маркетингова брошура.
3. Резюме варто складати тією мовою, якої вимагає роботодавець. Якщо оголошення про вакансію написане іноземною мовою, висилати резюме варто в такому форматі. В усіх інших випадках — українською або російською.
4. Перевірте грамотність, орфографію й узгодження часів. Подібні помилки викликають у менеджерів з персоналу відчуття Вашого непрофесіоналізму.
5. Уникайте “білих плям” у біографії. Досить часто в резюме присутні часові і логічні прогалини. Наприклад, детально вказано, чим займалася людина в період з 1998 до 1999 року і з 2001 до 2004. Але що відбувалося між 1999 і 2001 роком? Подібна ситуація — не дивина, і менеджери з персоналу потребують пояснення таких обставин.
6. Завжди майте про запас резюме в паперовому вигляді. Роздруковуючи його, використовуйте високоякісний цупкий папір. Щодо шрифту, не варто спускатися нижче 11 кегля. Залишайте поля, щоб резюме не виглядало суцільною плямою тексту. Ідеальний обсяг — одна сторінка, але може бути й дві. Більше резюме можна надсилати лише за попередньою домовленістю і на прохання компанії чи кадрового агентства.
7. Якщо Ви маєте якісну електронну фотографію, де Ви самі собі подобаєтесь, можете розмістити її в лівому верхньому кутку аркуша. Зображення може займати 1/5 — 1/6 сторінки. Не робіть цього, якщо плануєте відіслати резюме факсом.
8. Окрім звичайного текстового резюме потрібно підготувати скорочений варіант для сайту. Майте на увазі, що в такому випадку кількість символів обмежена і Вам слід взяти це до уваги.
9. Переглядайте резюме інших кандидатів і запозичуйте цікаві ідеї для удосконалення свого. Склавши перший варіант власного резюме, варто хоча б 10 хвилин витратити на ознайомлення з даними “конкурентів”.
10. Не рідше одного разу на квартал перечитуйте та вдосконалюйте зміст та форму Вашого резюме. За таких умов воно не втратить актуальності, а Ви — готовності скористатися з можливості працевлаштування.
2. Основні помилки при складанні резюме
Резюме — документ неофіційний. Але саме цей папірець і є та одежинка, якій зустрічають здобувача. Тому не дивно, що більшість кандидатів, бажаючи представити себе у якомога кращому світлі, схильні перебільшувати і навіть брехати в резюме. Чи допомагає це знайти бажану роботу?
Здобувачі дивляться на справу так: щоб одержати посаду, необхідно потрапити на співбесіду. А щоб потрапити на співбесіду, слід показати себе з кращої сторони.
З одного боку, якщо на інтерв'ю обман розкриється, на роботу не візьмуть. З іншого — якщо не обманеш, роботи все одно не бачити.
Найбільш розповсюджений обман щодо освіти. Більш ніж 70% вакансій вимагають од кандидата вузівського диплома, який є не у всіх. У той же час досвід роботи зі спеціальності з лишком компенсує відсутність диплома. Тому, щоб справа взагалі дійшла до розгляду досвіду, деякі приписують собі не існуючі університети.
Найчастіше кандидати навмисне спотворюють такі речі:
· "пристібають" місяць-другий до стажу, щоб приховуючи таким чином періоди змушеного простою;
· завищують оклад та посаду;
· неправильно вказують свій вік;
· приписують службові обов'язки, навички та заслуги, яких насправді не було;
· винаходять неіснуючих наймачів, у яких нібито працювали.
Природно, резюме приходиться "підтасовувати" під вимоги конкретної вакансії. Але в цьому випадку краще уникати прямої брехні — а йти, скажемо так… на невелике перекручування. Найчастіше це всього лиш питання формулювання, яке можна інтерпретувати по-різному. Припустім, ви відвідували тренінги з впровадження нових продуктів. У резюме це можна відбити по-різному:
"Відвідував тренінги…";
"Брав участь у впровадженні нових продуктів";
"Маю досвід у сфері запуску нових продуктів".
Перший варіант — правдиве відображення дійсності. Але він, швидше за все, не надихне роботодавця, якому потрібен кандидат з досвідом запуску цих самих продуктів. Другий — відверта неправда, тому що тренінги ви відвідували, проте самі ніколи нічого не впроваджували. Третій — мінімальне перекручування інформації (адже, відвідуючи тренінги, ви, безумовно, придбали певний досвід). Останнє формулювання з найбільшою ймовірністю приведе до успіху.
Брехати не обов'язково. Можна просто промовчати про моменти, які не хотілося б робити загальновідомими. Наприклад, вік. Особливо якщо він близький до критичної оцінки в 40-45 років, коли людина, з одного боку, може ще дуже добре виглядати, бути абсолютно здоровою й працездатною, а з іншого боку — більшість вакансій адресуються претендентам "до сорока". Також можна “забути” про небажаний досвід роботи. Наприклад, якщо ви певний (недовгий) час працювали не за фахом, з пониженням у посаді або надто швидко звільнилися з компанії (не пройшли іспитовий термін, або ж вирішили піти через те що не сподобалася фірма).
Окрім речей, про які краще промовчати, є й таке, про що приходиться казати неправду. Найчастіше це стосується специфічних знань, яких вимагає визначена вакансія (наприклад, довід роботи з певними комп'ютерними програмами). Якщо без таких навичок вашу кандидатуру не будуть навіть розглядати, то є сенс приписати собі необхідні знання. Та пам’ятайте: за "базар" прийдеться відповідати — таку інформацію дуже легко перевірити.
3. Зразок оформлення резюме
Резюме
Іваненко Ольга Петрівна
Мета: заміщення вакантної посади літературного редактора, коректора.
Досвід роботи:
з квітня 1999 року працюю на посаді літературного редактора тижневика “Київські Відомості”.
Маю досвід: 1) редагування авторський і перекладних текстів російською та українською мовами; 2) редагування наукових текстів; 3) редагуванн текстів, що пов`язані зі сферою економіки та банківської діяльності.
За час роботи у тижневику оволоділа технікою формування газетних шпальт.
На замовлення Християнського Народного Союзу редагувала перекладену з англійської мови книжку “Сучасний політик. Практичний посібник політичного діяча” (книжка вийшла друком у Києві в 1998 році).
З вересня 1997 року працювала старшим лаборантом кафедри української літератури Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова.
Маю публікації в журналах та наукових збірниках.
Освіта:
1992—1997 — навчання на філологічному факультеті Національного педагогічного університету імені М. Драгоманова. Кваліфікація: вчитель української мови та літератури.
Знання мов:
вільно володію англійською, французькою мовами.
Контактний телефон: 244-58-60.
Висновки
Резюме — документ, в якому особа в стислій формі повідомляє основні відомості про себе з метою участі в конкурсі на заміщення вакантної посади.
Надсилається в установу, яка оголосила конкурс, поштою або факсом; виготовляється, як правило, з використанням персонального комп’ютера в максимально доступній для зорового сприйняття формі (використання різних шрифтів, підкреслень тощо). Обсяг резюме — більше однієї сторінки тексту.
Резюме аналізується, як правило, без участі кандидатів, з метою попереднього їх відбору, тому воно має давати максимально повне уявлення про кандидата і його відповідність оголошеній вакансії та бути при цьому точним, лаконічним, насиченим фактичною інформацією.
Резюме складається з таких реквізитів:
1.Назва документа.
2. Текст.
3. Дата.
4.Підпис.
Текст документа містить такі дані:
1. Ім’я, прізвище, по батькові (повністю, у називному відмінку).
2. Дата й місце народження (відповідно до паспортних даних).
3.Домашня адреса, телефон.
4. Родинний стан.
5. Освіта (заклади освіти, підготовка, перепідготовка, курси тощо).
6. Науковий ступінь, учене звання (якщо є).
7. Трудова діяльність, досвід роботи (окремо — за спеціальністю, на яку претендує кандидат).
8. Додаткові дані (особисті якості, знання, навички, суміжні спеціальності — усе те, що може дати більш точні уявлення про позитивні якості кандидата).
Список використаної літератури
1. Бибик С. Ділові документи та правові папери: Листи, протоколи, заяви, договори угоди/ Світлана Бибик, Галина Сюта,. — Х.: Фолио, 2005. — 491 с.
2. Блощинська В. Сучасне діловодство: Навчальний посібник/ Віолетта Блощинська,; М-во освіти і науки України, Інститут менеджменту та економіки "Галицька академія". — К.: Центр навчальної літератури, 2005. — 319 с.
3. Боровський В. Н. Діловодство в банківських установах: Навчальний посібник/ В. Н. Боровський, В. П. Прадун, Р. В. Друзін; Ред. В. Н. Боровський; М-во освіти і науки України, Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського. — К.: Центр навчальної літератури, 2006. — 223 с.
4. Гавриленко С. Документирование в организации: В помощь секретарю-референту/ С.Д. Гавриленко,. — Минск: Амалфея, 2002. — 125 с.
5. Головач А. Зразки оформлення документів: Для підприємств і громадян/ Анатолій Степанович Головач,; А.С.Головач. — Донецьк: Сталкер, 1999. — 349 с.
6. Гончарова Н. Документаційне забезпечення менеджменту: Навчальний посібник/ Наталія Гончарова,; М-во освіти і науки України, Київський нац. ун-т культури і мистецтв. — К.: Центр навчальної літератури, 2006. — 259 с.
7. Діденко А. Сучасне діловодство: Навч. посібн. для проф.-тех. закл. освіти/ Анатолій Діденко,. — 3-є вид.. — К.: Либідь, 2001. — 383 с.
8. Комова М. Діловодство: Навч. посібн. для студентів вищих навчальних закладів/ Марія Комова,; Мін-во освіти і науки України, Нац. ун-т "Львівська політехніка". — Львів: Тріада плюс, 2006. — 217 с.