Шейко-Медведєва Неля


Фотографії Шейко-Медведєва Неля

Шейко-Медведєва Неля - біографія


Неля Семенівна Шейко-Медведєва (25 жовтня 1947, Борислав — 16 листопада 2021) — українська драматургиня, поетеса, прозаїк, театральна критикиня. Кандидат філологічних наук, член Національної спілки письменників України.

Народилася у 1947 році у м. Бориславі Львівської області. У 1965 році закінчила Бориславську середню школу № 8 зі срібною медаллю, вступила на вечірнє відділення хімічного факультету Львівського політехнічного інституту.

Деякий час працювала кресляркою в КБ заводу "Електрон", а далі техніком-хіміком в Інституті геології та геохімії НАН України. Після другого курсу полишила навчання в Політехніці і вступила на денне відділення філологічного факультету Львівського державного університету ім. Івана Франка.

Отримавши диплом, залишилася працювати в університеті: літературним працівником газети "За радянську науку", а далі — асистентом кафедри української літератури.

У 1980 році захистила кандидатську дисертацію.

У 1985 році перебралася до Києва, і рік потому стала членкинею Національної спілки письменників України.

Авторка добірок віршів, написаних як літературною мовою, так і лемківським діалектом, оприлюднених в газетах "Літературна Україна", "Нафтовик Борислава", "Наше слово" (газета українців Польщі), журналі "Україна" й часописах "Ї" та "Київська Русь".

Авторка понад 40 пʼєс для дітей та юнацтва.

  • Збірник "Квітка щастя" (видавництво "Радянський письменник", 1986) включає пʼєси "Квітка щастя", "Чумацький скарб", "Як ледар щастя шукав".
  • Збірник "Чари осіннього лісу" (видавництво "Молодь", 1988). П'єси: "Чарівна зернина", "Чари осіннього лісу", "Маленький робот Тім", "Домовик-чарівник"
  • Збірник "Зачаклована карета" (видавництво "Веселка", 2001), відзначений літературною премією ім. Олени Пчілки за твори для дітей. До нього увійшли п'єси "Чи є у котів розум, або Як Мишка виходила заміж", "Капосники і капосниці", "Тітонька Хрюся — дресирувальниця роботів", "Каламутя — син Великого Ящера", "Каламутя і Золотий Заєць", "Учень тритозавра", "Приборкувачі вогню", "Казка про вимріяне яєчко або ж Правда про Курочку Рябу", "Соломʼяний циган", "Лисиця, що впала з неба", "Кіт у тигровій шкурі", "Хуха, Дюдя і Потороча", "Зачаклована карета", "Яви нам ангелів твоїх", "Новорічний сон або Бунт ляльок".
  • Більшість із названих пʼєс була поставлена в драматичних театрах і театрах ляльок Львова, Ужгорода, Мукачева, Чернігова, Чернівців, Харкова, Рівного, Луцька, Івано-Франківська, Донецька, Києва, Полтави, Житомира, Запоріжжя, а також у шкільних театрах по всій Україні.

    Дві пʼєси — "Чумацький скарб" і "Лисиця, що впала з неба" — увійшли до шкільних програм з української літератури для 4 і 5 класів. "Чарівна зернина" рекомендована для позакласного читання.

    Інші пʼєси, що не увійшли до збірників, але також були поставлені в українських театрах: "Дзеркало Агрімпаси", "Як Василько Тереньку сватав", "Гора щастя". Остання відзначена літературною премією "Коронація слова". Нові пʼєси "Коти-коти-горошок" та "Ангелик і різдвяна зоря" поставлені у 2018 році в театрах ляльок Чернігова і Харкова. У 2017—2020 роках написані п'єси "Квіти для Скрекеке", "Коти-котигорошок" та п'єса апокриф "Біла зоря, чорні пелюстки" про найвідомішого лемківського художника Никифора Дровняка.

    Серед прозових творів письменниці — авантюрні романи "Альфонс" (Кальварія, 2004), "Баламутка" (Піраміда, 2006) і "Кохана…Незабутня" (Піраміда, 2006), а також роман-апокриф "Ніч остання" про учнів Христа після його страти (Піраміда, 2006).

    У 2018 році у видавництві "Комора" вийшла друком збірка віршів і оповідань "Дороги камени", до якої увійшли усі вірші та оповідання письменниці, написані про історію лемків — українського субетносу, виселеного зі своїх земель в Радянську Україну у 1944—1946 роках та на західні терени Польщі в ході операції "Вісла".

    Шейко-Медведєва Неля - твори