Королів-Старий Василь Костянтинович (1879 - 1943)


Фотографії Королів-Старий Василь Костянтинович

Королів-Старий Василь Костянтинович - біографія


Народився на Полтавщині. Навчався в Полтавській духовній семінарії, та покинув цей духовний заклад і перейшов до Харківського ветеринарного інституту. Закінчивши ВУЗ у 1902 році, працював ветеринарним лікарем. Видав популярний посібник з ветеринарії – “Скотолічебник”.

Брав участь в революційному і українському національному русі. В 1906 році був заарештований і ув’язнений. Звільнившись, зайнявся журналістикою, став активним дописувачем українських газет “Рада”, “Хлібороб”, “Засів”. Після Жовтневої революції працює на редакторській роботі в київському видавництві “Час”, а також редагує журнал “Книгар”.

В 1919 році В.Королів-Старий назавжди виїхав з України. Разом зі своєю дружиною – українською письменницею Наталеною Королевою – він оселився в Чехословаччині, де багато років викладає в Українській сільськогосподарській академії в Подебрадах, водночас не покидаючи літературної творчості.

Один з найвизначніших творів В.Короліва-Старого – роман “Чмелик”, досі ще не виданий на Україні. Роман ще має підзаголовок “Навколо світу”, і розповідає про долю юнака з Полтавщини, який змушений покинути рідну землю, блукати по світу, зазнаючи поневірянь скитальця. І хоча сяк-так владнав він своє життя в Австралії, туга за батьківщиною не полишає його. Врешті герой книги повертається на Україну.

Також привертає увагу збірка казок “Нечиста сила”, побудована на фольклорному матеріалі. Збірка побудована в незвичному ключі – ніби на міжнародному конгресі, що відбувся в ніч на Івана Купала на Лисій горі під Києвом, казкові персонажі вирішили розповісти людям правду про себе, щоб якоюсь мірою розвіяти свою погану славу. І в цьому їм зголосився допомогти український журналіст…

Твори:
Роман “Чмелик” (Прага, 1920)
Збірка казок “Нечиста сила” (Київ – Каліш /Польща/, 1923)
П’єса-казка “Русалка-жаба” (Львів, 1923)