Вибір
- Кір Буличов -Кір БУЛИЧОВ
ВИБІР
Було задушно, хотілося влаштувати протяг, але постійно хто-небудь зачиняв двері. Я втомився. Настільки, що хвилин п'ять, перш ніж підняти трубку, прагнув придумати правдоподібний привід, який перешкодить мені побачити Катрін. А потім, коли набирав номер, я уявив, що Катрін зараз скаже, що не зможе зі мною зустрітися, тому що у неї збори. Катрін сама зняла трубку і сказала, що я міг би подзвонити й раніше. Біля столу з телефоном зупинився Крогіус, поклав на стіл сумку з консервами і цукровим піском — він збирався на дачу. Він стояв біля телефону і чекав, поки я відбалакаю. Він дивився на мене жалібно. Катрін говорила тихо.
— Що? — запитав я. — Говори голосніше.
— Через сорок хвилин, — сказала Катрін. — Де завжди.
— Ось бачиш, — сказав я Крогіусу, поклавши трубку. — Дзвони.
— Спасибі, — сказав Крогіус. — Бо в дружини робочий день закінчується.
Біля входу в лабораторію на мене чекала дівчинка з бібліотеки. Вона сказала, що у мене за два роки не сплачені внески в Червоний Хрест і ще, що мені закрито абонемент, тому що я не повернув вісім книг. Я цілком забув про ці книги. Принаймні дві з них узяв у мене Сурен. А Сурен виїхав до Вірменії.
— Ви виступатимете в усному журналі? — запитала мене дівчинка з бібліотеки.
— Ні, — сказав я і посміхнувся їй усмішкою Ланового. Або Жана-Поля Бельмондо.
Дівчинка сказала, що я великий актор, тільки шкода, що не вчуся, і я сказав, що мені не треба вчитися, тому що я й так усе вмію.
— З вами добре, — сказала дівчинка. — Ви добра людина.
— Це неправда, — сказав я. — Я прикидаюся.
Дівчинка не повірила і пішла майже щаслива, хоча я їй не брехав. Я прикидався. Було задушно. Я пішов до Пушкінської пішки, щоб убити час. Біля залу Чайковського продавали гвоздики в кіоску, але гвоздики були зів'ялими, до того ж я подумав, що, якщо ми підемо кудись із Катрін, я буду схожий на кавалера. Мною опанувало дурне відчуття, ніби все це вже було. І навіть цей осоловілий день. І Катрін так само чекає мене на напівкруглій довгій лаві, а біля ніг Пушкіна мають стояти горщики з жухлими квітами і вилинялий букетик волошок.
Так воно й було. Навіть волошки. Але Катрін спізнювалася, і я сів на порожній край лави. Сюди не досягала тінь кущів, і тому ніхто не сідав. У тіні тиснулися німецькі туристи з покупками, а далі упереміж сиділи дідки і ті, на кшталт мене, які очікували. Один дідок голосно казав сусідові:
— Це злочин — бути у Москві в таку погоду. Злочин.
Він сердився, ніби в цьому злочині хтось був винен. Катрін прийшла не сама. За нею, вірніше поряд, йшов великий, широкий чоловік з молодою борідкою, невдало приклеєною до підборіддя і щік, від чого він здавався пройдисвітом. На чоловікові був білий кашкетик, а якби було прохолодніше, він вдягнув би замшевий піджак. Я дивився на чоловіка, тому що на Катрін дивитися не треба було. Я і так її знав. Катрін схожа на щеня дога — руки і ноги їй завеликі, їх дуже багато, але в тому і краса.
Катрін відшукала мене, підійшла і сіла. Чоловік теж сів поряд. Катрін зробила вигляд, що мене не знає, і я теж не дивився в її бік. Чоловік сказав:
— Тут жарко. Самий пригрів. Можна схопити сонячний удар.
Катрін дивилася прямо перед собою, і він милувався її профілем. Йому хотілося доторкнутися до її руки, але він не насмілювався, і його пальці ненавмисно повисли над її кистю. У чоловіка було мокре чоло, і щоки блищали.
Катрін відвернулася від нього, прибравши при цьому свою руку з коліна і дивлячись повз мене, сказала самими губами:
— Перетворися на павука. Налякай його до смерті. Тільки щоб я не бачила.
— Ви щось сказали? — запитав чоловік і діткнувшся до її ліктя.
Пальці його завмерли, торкнувшись прохолодної шкіри.
Я нахилився вперед, щоб зустрітися з ним очима, і перетворився на великого павука. У мене було тіло майже в півметра завдовжки і метрові лапи. Я придумав собі жвали, схожі на криві пили і вимазані смердючою отрутою. А на спину собі понакладав метушливих дитинчат. Дитинчата теж ворушили жвалами і виділяли отруту.
Чоловік не відразу зрозумів, що трапилося. Він примружився, але не прибрав руки з ліктя Катрін. Тоді я перетворив Катрін на павука і змусив його відчути під пальцями холод і слиз хітинового панцира. Чоловік притиснув розчепірені пальці до грудей і другою рукою змахнув перед очима.
— Дідько б його взяв, — сказав він.
Йому здалося, що він захворів, і, певно, як багато таких великих чоловіків, він був намисливий. Він змусив себе ще раз поглянути в мій бік, і тоді я простягнув до нього передні лапи з кігтями. І він утік. Йому було соромно тікати, але він нічого не зміг вдіяти зі страхом. Німці схопилися за сумки з покупками. Дідки дивилися йому услід.
Катрін засміялася.
— Спасибі, — сказала вона. — У тебе це здорово виходить.
— Він би не втік, — сказав я, — якби я не перетворив тебе на павука.
— Як тобі не соромно, — сказала Катрін.
— Куди ми підемо? — запитав я.
— Куди хочеш, — сказала Катрін.
— Сьогодні дуже задушно, — сказав я. — Де він до тебе прив'язався?
— Від кінотеатру йшов. Я йому сказала, що мене чекає чоловік, але потім вирішила його покарати, тому що він дуже самовпевнений. Може, ходімо в парк? Питимемо пиво.
— Там багато народу, — сказав я.
— Сьогодні п'ятниця. Ти ж сам казав, що по п'ятницях всі розумні люди виїжджають за місто.
— Як скажеш.
— Тоді ходімо ловити машину.
На стоянці була велика черга. Сонце опустилося до дахів, і здавалося, що воно надто наблизилося до Землі.
— Зроби що-небудь, — сказала Катрін.
Я відійшов від черги і пішов ловити приватника. Я ніколи не роблю цього, тільки для Катрін. На розі я побачив порожню машину і перетворився на Юрія Нікуліна.
— Куди тобі? — запитав шофер, коли я сунув голову Нікуліна у віконце.
— В Сокольники.
— Сідай, Юро, — сказав шофер.
Я покликав Катрін, і вона запитала мене, коли ми йшли до машини:
— Ти кого йому показав?
— Юрія Нікуліна, — відповів я.
— Правильно, — сказала Катрін. — Він буде гордий, що возив тебе.
— Ти ж знаєш...
— Щось давно тебе в кіно, Юро, не бачив, — сказав шофер, насолоджуючись доступністю спілкування зі мною.
— Я зайнятий у цирку, — сказав я.
Мені доводилося весь час думати про нього, хоча я бажав би краще дивитися на Катрін. Катрін веселилася. Вона прикусила нижню губу, і кінчики гострих іклів врізалися в рожеву шкіру. Шофер був говіркий, я дав йому карбованця, і він сказав, що збереже його на згадку.
Під великими деревами біля входу було прохолодно, і всі місця на лавочках зайняті. Попереду, за круглим басейном, підносився купол, залишений американцями, коли вони влаштовували тут виставку. Тепер теж була виставка "Інтер-щось-71". Я подумав, що якщо Гуров прочитає нашу з Крогіусом доповідь до понеділка, то у вівторок приїде в лабораторію. Крогіус сам не розумів, що ми накоїли. Я розумів.
— Ходімо ліворуч, — сказала Катрін.
У лісі, порізаному стежинами, біля якогось давно не фарбованого паркана, Катрін постелила дві газети, і ми сіли на траву. Катрін захотіла пива, і я дістав пляшку з портфеля. Я купив її по дорозі з роботи, тому що подумав, що Катрін захоче пива. Відкрити пляшку було нічим, і я пішов до паркана, щоб відкрити її об верх штахетника. Перед парканом була велика канава, і я подумав, що можу її перелетіти, не перестрибнути, а перелетіти. Але на стежині показалися дві жінки з дитячими колясками, і я перестрибнув через канаву.
— Ти хотіла б літати? — запитав я Катрін.
Катрін подивилася на мене впритул, і я помітив, як її зіниці зменшилися, коли на них потрапило сонячне світло.
— Нічого ти не розумієш, — сказала вона. — Ти не вмієш читати думки.
— Не вмію, — сказав я.
Ми пили пиво з шийки і передавали один одному пляшку, мов люльку миру.
— Дуже жарко, — сказала Катрін. — І все тому, що ти не дозволяєш мені заколювати волосся.
— Я?
— Ти сказав, що тобі більше подобається, коли у мене розпущене волосся.
— Мені ти подобаєшся в будь-якому вигляді, — сказав я.
— Але з розпущеним волоссям більше.
— З розпущеними більше.
Я прийняв її жертву.
Катрін сиділа, спершись долонею в траву, рука у неї була тонка і сильна.
— Катрін, — сказав я, — виходь за мене заміж. Я тебе кохаю.
— Я тобі не вірю, — сказала Катрін.
— Ти мене не любиш.
— Дурний, — сказала Катрін.
Я нахилився до самої землі і поцілував по черзі всі її довгі засмаглі пальці. Катрін поклала мені на потилицю другу долоню.
— Чому ти не хочеш вийти за мене заміж? — запитав я. — Хочеш, я буду завжди для тебе красивим? Як кінозірка.
— Втомишся, — сказала Катрін.
— А все-таки?
— Я ніколи не вийду за тебе заміж, — сказала Катрін. — Ти прибулець з космосу, чужа людина. Небезпечний.
— Я виріс у дитячому будинку, — сказав я. — Ти знаєш про це. І я обіцяю, що нікого ніколи не гіпнотизуватиму. Тебе тим більше.
— А ти мені що-небудь навіював?
Вона прибрала долоню з моєї потилиці, і я відчув, як її пальці завмерли в повітрі.
— Тільки якщо ти просила. Коли у тебе болів зуб. Пам'ятаєш? І коли ти так хотіла побачити жирафу на Комсомольській площі.
— Ти мені навіював, щоб я тебе любила?
— Не кажи дурниць і поверни на місце долоньку. Мені так зручніше.
— Ти брешеш?
— Я хочу, щоб ти насправді мене любила.
Долоня повернулася на місце, і Катрін сказала:
— Я тобі не вірю.
Ми допили пиво і поставили пляшку на видноті, щоб той, кому вона потрібна, знайшов її і здав. Ми балакали про зовсім непотрібні речі, навіть про Тетяниного вітчима, про людей, які проходили мимо і дивилися на нас. Ми вийшли з парку, коли стало зовсім темно, і довго стояли в черзі на таксі, і, коли я провів її до під'їзду, Катрін не захотіла поцілувати мене на прощання, і ми ні про що не домовилися на майбутнє.
Я пішов додому пішки, і мені було сумно, і я придумав вічний двигун, а потім довів, що він все-таки не працюватиме. Доказ виявився дуже важким, і я майже забув про Катрін, коли дійшов до своєї вулиці. І тут я зрозумів, що, коли я прийду додому, задзвонить телефон і Крогіус скаже, що у нас нічого не вийде. Мені не хотілося обходити довгий газон, і я вирішив перелетіти через нього. Літати було не просто, тому що я весь час втрачав рівновагу, і тому я не зважився злетіти до себе на четвертий поверх, хоча вікно було розчинене. Я зійшов сходами.
Коли я відчиняв двері, то зрозумів, що хтось сидить у темній кімнаті і очікує мене.