Аналіз твору«Зачарована Десна» — Олександр Довженко«Зачарована Десна» — твір українського письменника й режисера Олександра Довженка, написаний у 1955 році.

Літературний рід: епос.

Жанр: кіноповість.

Головне: у творі письменник відтворює картини зі свого дитинства, показує важливість зв’язку особистості з батьківщиною й народом, а також роздумує про джерела формування свого характеру.

Ідея: пошук чинників, які формують особистість митця, уславлення працьовитості людей, оспівування краси довкілля.

Головні герої: Олександр Довженко (як оповідач і як герой-малий Сашко); його батьки (мати Одарка Єрмолаївна й батько Петро Семенович), інші родичі та односельчани.

Значення в літературі: «Зачарована…» є одним із найвідоміших творів Довженка, він називав її «автобіографічним кінооповіданням». Порушено важливі проблеми гармонії людини з природою, освіти, любові до рідної землі.

Особливості: основною сюжетною лінією є новели про дитинство Сашка; на другому плані —роздуми дорослого письменника. Чіткого сюжету нема, новели йдуть одна за одною, як кадри в кінофільмі.

Чому я маю прочитати цей твір: для поповнення знань про тогочасне життя селян, їхній побуті поведінку в різних ситуація; щоб дізнатися про дитинство Довженка.

Додатково: 1964 р. — однойменний фільм (режисер Юлія Солнцева, дружина Олександра Довженка).