Твір на тему: «Мазепа» – поема-сповідь Джорджа Байрона»



Незвичайна та багата на пригоди біографія видатного англійського поета-романтика Джорджа лорда Байрона мала великий вплив на його творчість. Він народився у збіднілій аристократичній родині. Після смерті діда Джордж успадкував титул лорда. Ще будучи студентом Кембриджського університету він почав писати вірші. Але відомість до нього прийшла тільки після виходу у світ поеми «Паломництво Чайльда-Гарольда».

Д. Байрон цікавився історією, багато подорожував, приймав участь у визвольному русі в Італії, а потім долучився до грецьких повстанців, серед яких і загинув.

Свої поеми Д. Байрон будував у вигляді ліричних сповідей, герої яких були носіями ідей своєї хворої доби і втілювали риси непересічної особистості. Поеми-сповіді стали найвищим творчим досягненням англійського поета доби романтики. Такою романтикою овіяний і образ українського гетьмана Івана Мазепи. Як свідчить поема Д. Байрона про цю видатну історичну особу, автор жваво цікавився історією нашої рідної України і, на відміну від більшості російський письменників, з симпатією ставився до гетьмана.

Після перемоги російського війська під Полтавою король Карл XII зупинився перепочити в лісі. Він вирішив вгамувати біль від ран і відпочити під деревом. В цей час до нього приєднався і Мазепа. Король помітив, що перед тим, як лягти відпочивати, козацький ватажок:

«Обійняв свого коня

За шию, наче той рідня,

І не зважаючи на втому,

Підкинув листя вороному,

Обер на спині вогкий" пил,

Звільнив з оброті і вудил... «

Король вразився тим, що гетьман настільки трепетно ставився до звичайної тварини.

Байрон був справжнім майстром оповіді. Це доводять і розповіді Мазепи про свої поневіряння, які звучать інтригуючи і цікаво. Їх підсилюють порівняння, метафори, яскраві епітети та інші художні засоби:

«У нестримному бігу,

Замилений, свою снагу

Він загубив. Пристав, ослаб —

Його й дитина повела б...».

Виявляється, що Д. Байрон знав деякі факти, пов’язані з історією України, тому він достатньо цікаво змальовував і українські степи, і козаків, і їх скакунів.

У своїй поемі «Мазепа» Д. Байрон показав нескореність, мужність і гарячу вдачу героя твору. У деяких моментах автор дещо перебільшив позитивні риси гетьмана, але все одно дуже приємно побачити в одному із творів письменника світового масштабу у якості головного героя видатного українського гетьмана.