Твір на тему: «Козацькому роду нема переводу» за романом Пантелеймона Куліша «Чорна рада»



У романі Пантелеймона Куліша «Чорна рада» епосі руїни, трагічним символом якої стала Чорна рада, протиставляється модель справедливої української держави, життя в якій нагадувало б суспільну організацію життя на хуторі Череваня.

«Чорна рада» — багатоплановий твір, у якому автор відображує життя простого люду і панства, суспільні взаємини, козацькі закони і звичаї. Вигадані і реальні герої роману діють за принципами історичної романтичної легенди, в якій описи сторінок української історії тісно переплітаються з любовними пригодами. В романі замальовуються бурхливі події далекого минулого і розкриваються непересічні характери історичних постатей, безмежно відданих правді. Це і Шрам, і Тур, і Сомко, що дбають про Батьківщину, і Брюховецький, що хвилюється тільки про владу. А конфлікт між однаковими, на перший погляд, січовиками допомагає краще зрозуміти протиставлення героїв роману і разючий контраст між ними. Брюховецького можна порівняти з хитрим лисом, адже заради гетьманської булави він не відступає ні перед чим.

П. Кулішу вдалося надзвичайно яскраво змалювати Україну під час існування і могутності Запорізької Січі, першої в Європі і в усьому світі республіки з демократичними засадами. За словами письменника, «Запорожжя споконвіку було серцем українським». П. Куліш доводив читачам, що Січ жила за мудрими законами: «На Запорожжі усі рівні: нема там ні панів, ні мужиків, ні багатих, ні бідних». Особливо він захоплювався побратимством козаків та їхньою вірністю у дружбі.

Найяскравішим, найколоритнішим образом козака в романі став образ курінного отамана Кирила Тура. У цьому образі автор втілив волелюбність, відвагу, лицарські цінності і честь українського козацтва. Уся сутність отамана протистояла нечесній боротьбі. Щирість душі, лицарство Тура найбільше проявляються під час того, коли він вирішує пожертвувати власним життям заради життя свого побратима Сомка. Тур не може сидіти на місці, він постійно прагне ступити на військову стежину, усім серцем лине в похід проти ворога.

Крім головних героїв, у творі згадуються славні лицарі давно минулих часів української історії: Наливайко, Морозенко, Самійло Кішка, Петро Конашевича-Сагайдачний та багато інших. А втіленням громадянського сумління і відданості Батьківщині в романі був Божий чоловік. Це романтичний образ людини зі зрілою національною свідомістю, який у моральному плані стояв значно вище ніж козацька верхівка.

Якщо казати загалом, то роман П. Куліша «Чорна рада» став найкращим відображенням готовності українських козаків віддати життя за рідну землю, їх лицарства і безмежної любові до України, якостей, яких так не хватає деяким сучасним українцям.