Твір на тему: «Гнівний осуд російського самодержавства в поемі Тараса Шевченка «Кавказ»



Більшість творів видатного українського поета Т. Г. Шевченка представляють собою поетичний виступ проти самодержавної кріпосницької системи та усіх її лих. Особливе місце серед творів великого Кобзаря посідає поема «Кавказ». Доказом цьому є те, що саме ця поема стала причиною політичних репресій проти поета. У поемі «Кавказ» Т. Г. Шевченко звертається до міфологічних образів та персонажів античної міфології, які сталі «світовими», вічними у літературі та поезії. Однією з головних постатей твору Кобзаря став титан Прометей, який за відомою легендою заради людей вкрав вогонь у Зевса і навчив наших пращурів багатьом ремеслам. За це він був приречений на вічне страждання. Титан у поемі «Кавказ» постав на тлі тривожного і в той же час величного пейзажу, яким і відкривається твір:

«Споконвіку Прометея

Там орел карає,

Що день божий довбе ребра

Й серце розбиває».

Образ Прометея Т. Шевченко використовує з важливою метою. Через нього він висловлює власне ставлення до кровопролитної бійні, яку на Кавказі розв’язав російський цар. Та ця війна була тільки однією історичною подією, яка яскраво характеризувала самодержавний кріпосницький лад царської Росії XIX століття. У поемі гармонійно переплітаються два головних мотиви. Це уславлення борців проти загарбників і засудження царизму.

Т. Шевченко дуже добре розумів, що головним винуватцем кривавої війни є той, хто, сидячи на високому престолі, прагне по-своєму здружитися з усім світом, а точніше, закувати його в кайдани і підкорити. Цар російський «неситий», бо йому не вистачає «чурека і саклі», не вистачає «хмарою повитих» синіх Кавказьких гір. Т. Шевченко доводить своєю поемою, що він гнівно заперечує колонізаторську політику царської Росії і ненавидить самодержавство. Водночас поет підтримує усіх тих, хто захищає свою свободу і бореться за незалежність.

Як людина, яка усе життя співчувала пригнобленому українському народові, Т. Шевченко добре розумів прагнення горців до свободи і навіть не звинувачував їх у вбивстві свого друга. Саме ця трагічна подія у житті поета стала поштовхом для створення поеми. Віру автора в перемогу, захоплення мужністю нескореного народу і глибоку повагу до нього передають рядки з поеми «Кавказ»: «Борітеся — поборете, вам Бог помагає!».

Поема Т. Шевченка «Кавказ» — це незвичайний твір, у якому великий Кобзар поєднав глибокий ліризм, високий пафос і гнівну сатиру. У творі настільки природно пов’язуються висловлені автором почуття, що дуже важко сказати, яка думка у поемі є провідною. Але «Кавказ» справедливо вважається громадянським і літературним подвигом поета, борця за правду і волю.