Твір на тему: «Людина і довколишній світ як магія буття» за творчістю Василя Герасим’юка
Василь Дмитрович Герасим’юк народився у казахстанському місті Караганда. Одразу ж після народження його репресована родина повернулася до Закарпаття. Після закінчення філологічного факультету Київського університету імені Т. Г. Шевченка В. Герасим’юк влаштовується на роботу у видавництво. У 1972 році у журналах «Ранок» і «Дніпро» з’являються перші публікації його поезій. У 1982 році виходить у світ дебютна книжка талановитого митця під назвою «Смереки». Наступними поетичними збірками стали книжки «Потоки», 1986 рік, «Космацький узір», 1989 рік, «Діти трепети», 1991 рік, «Осінні пси Карпат», 1998 рік, і «Серпень за старим стилем», 2000 рік.
Висиль Герасим’юк — яскравий представник модернізму і досить оригінальний поет. Його художньому слову притаманний великий інтерес до складних порухів людського духовного життя, використання міфологічної поетики, асоціативні умовні форми. У поезіях митця гармонійно поєднується національне і загальнолюдське. Згадуючи нелегке життя своїх співвітчизників, Герасим’юк пише: «Я виріс під розпач трембіт».
Національні мотиви творчості Герасим’юка особливо відчутні у його поезії «Жива ватра». Живий вогонь не згасає в душі народу, людей, честь яких розпинали і топтали, національну свідомість яких намагалися повністю викоренити. А народ все-таки вистояв, тому і не втрачає поет віри у краще майбутнє:
«Ми ледве не стали отарою
на високім пасовиську.
Але коли ми навіть як отара,
пройдемо крізь неї,
тоді дамо іншим дорогу до Сінаю».
А ось у поезії «Ми на камінь поклали мечі» автор з розпачем і жалістю розповідає про те, як під владою чужоземців опинилася рідна його серцю Україна. Та народні герої не здаються і за свободу ладні померти. Країна забита та поневолена, але поет визнає, що треба боротися і лише за таких умов настане воля і буде перемога:
«Хай програно бій, наступив супостат
на груди ногою,
а пам’ять стоїть, як останній солдат
не кидає зброю».
Своїм прагненням зрозуміти місце людини у світі природи, розгадати навколишній світ, осмислити таємниці світобудови призначений вірш «Перший сніг». У цій поезії автор намагається зрозуміти все загадкове і таємниче, гармонійно поєднує асоціативні можливості художнього слова, музичне звучання і виразність живопису:
«Притишив крок. Притишив крок.
І вищі стали гори.
Йде перший сніг,
немов пророк,
в якого серце хворе».
З-під пера Герасим’юка виходить вражаюча лірична мініатюра:
«Йде сніг — немов під гору йде
ледь дише, хоч безплотний,
і палець на уста кладе,
як знак мерця холодний».
Отже, для поета людина, її душа і навколишній світ — це магія буття, єднання двох світів, світу реального денного і світу хаотичного нічного. Адже саме в нічні години людина особливо тонко відчуває свою причетність до всесвіту і космосу. Ніч змушує подивитися на життя під іншим кутом, нагадує людині про неминулу ходу часу, будить її заснулу совість. Ці мотиви відчуваються у вірші «Досвітні душі»:
«Ти вибрав із усіх мелодій мотив отав у Космачі.
Косити ходиш, ніби злодій, — нечутно, крадьки і вночі
Останні виють пси пастуші, останні моляться уста, цілуючи досвітні душі…
Вони приходять неспроста! Одна при одній! Ніде стати…
За крок від правди і біди вже й ворогу шепочеш: брате, прикошуй прадідів сліди…».
У творчості В. Герасим’юка присутньо багато авторських поетичних знахідок. Його поезії — це спроба розкрити найтонші порухи людської душі, у новому ритмічному ключі увійти у світ української поезії, спроба зробити усе це новими барвами й засобами.