Твір на тему: «Пора для України жити»



Він був у передніх рядах тих, хто ламав скелю старого світу в ім’я нового, скелю неправди і визиску в ім’я правди і краси. Він звав людський дух «вічним революціонером». Вічним революціонером був він сам
М. Рильський про І. Франка.

«Пора для України жити» — це слова видатного українського поета, письменника і драматурга І. Франка. «Нехай пропаде моє ім’я, але нехай росте і розвивається український народ!» — такий вирок виніс письменник самому собі. Дуже примарною була віра в майбутнє, бо після довгих років тиранії Миколи I і Валуєвських указів 1863 року Східній Україні загрожувала національна і культурна загибель. Це вже було після Шевченка, і тільки його заповіти залишилися, заповідані Україні. І ось йому на зміну приходить Франко, пророк, месія, приходить для того, щоб «переорати переліг зарослої бур’янами Батьківщини й етнографічну масу перекувати в себе свідому націю». Він першим всебічно і глибоко вивчає Шевченкову правду і береться за її втілення. Руйнуючи старий лад, Франко водночас будує новий, допомагає людям вибратися з клятого невільничого підвалу в світ розкріпаченої праці.

Франко виводить Галичину на арену світової цивілізації, він прилучає її до культурних здобутків інших націй, прокладає шлях до Києва, Дніпра, де формується нове українське покоління, котре згодом дало багато славетних людей, що боролися за українську державу.

Прагнення правди і свободи виховує Іван Франко у читачів своїх творів. І на сьогодні залишаються актуальними проблеми, з якими боровся поет, пишучи свого «Мойсея». «Невже замість гордого пориву в серці нації завше гніздитиметься укрита злість, осудлива покірність?». Невже провідники, які будуть йти на чолі народу «знесилені журбою, роздерті сумнівами, биті стидом», не створені для того, щоб його «провадити до бою»?

Річницю незалежності України ми святкуємо 24 серпня, а день народження Івана Франка — 27 серпня. Він закликав нас «навчитися

відчувати себе українцями». Все у світі пов’язано, і ми повинні зрозуміти таку суть, яка є в відомому судженні: вистрелиш сьогодні в національну ідею з пістолета — завтра вона вистрелить у тебе з гармати. І тому пророчими стають слова великого творця:

«Кожний думай, що на тобі

Мільйонів стан стоїть,

Що за долю мільйонів

Мусиш дати ти одвіт».

Треба сказати, що і в наші часи творчий спадок видатного Каменяра допомагає нам побачити письменника й поета як захисника національної ідеї. Усю свою творчість він присвятив своєму народові, який його породив, до якого він звертався і ради якого він існував. Тому він і залишиться у віках, як і велика нація рідної України. А нам з вами пора жити для України.