Твір на тему: «Заклик до єднання слов’ян у поемі Тараса Шевченка «Єретик»
Слава тобі, Шафарику,
Вовіки і віки!
Що звів єси в одно море
Слов’янськії ріки!
Т. Шевченко
У своїй поемі «Єретик» Т. Шевченко звертається до теми славетного історичного минулого чеського народу. Головний герой цього твору — конкретна історична постать, патріот і захисник інтересів народу Ян Гус. Він працював на посаді професора в університеті і був справжнім патріотом, а в своїх полум’яних промовах виражав думки простих людей. Через те, що Ян Гус посягнув на авторитет Папи Римського і не зрікся свого вчення, його відлучили від церкви, засудили як єретика і спалили на вогнищі. Інквізиція спалила людину, але не змогла спалити велику правду Яна Гуса.
Т. Шевченко зобразив головного героя своєї поеми як людину, що впливала на думки людей, до кінця зберегла вірність своїм ідеям, була здатною протистояти існуючому ладу. Величну і світлу постать Яна Гуса поет протиставляв зграї злочинців у ризах. Герой добре розумів, що боротьба проти німецьких колонізаторів, кардиналів, Папи дуже важка, та це його не лякало. Він був готовий віддати власне життя за правду та волю народу.
Під час однієї з молитов у Віфлеємській каплиці Ян Гус висловив гнівний осуд діям Ватикану і закликав своїх співвітчизників на захист Батьківщини:
«Прозріте, люди, день настав!
Розправте руки, змийте луду».
Великий Кобзар називав героя своєї поеми «чехом святим», славною, сміливою, правдивою і доброю людиною. Ян Гус усе своє життя знаходився один серед ворогів, немов «кедр серед поля ліванського». Для автора вороги чеського народу представлялися людоїдами, «катами в тіарах», розбійниками, що побороли правду. Вони здавалися йому, як «люті звірі в овечих шкурах, що пазурі розпустили», причому їх багато, вони кровожерливі, люті й страшні. Та сміливий Гус не злякався їх навіть на страшному судилищі, навіть перед лицем смерті. Він залишився непохитним у своїх переконаннях, і саме його проповіді були закликом до боротьби, саме його промови підняли чеський народ на визвольну війну.
Ідея поеми «Єретик» поєднала Т. Шевченка з Яном Гусом. У поета ця ідея втілилася в образі слов’янського моря, символу братерства усіх слов’ян. Поставивши за приклад Яна Гуса, Т. Шевченко закликав своїх співвітчизників до зближення, до єдності на шляху боротьби проти іноземних загарбників. Великий Кобзар добре відгукувався про видатних слов’ян, які своєю боротьбою і працею віддано служили справі дружби і єднання народів.