Твір на тему: «Містичне у повісті-казці Ернста Гофманна «Крихітка Цахес»
Ернст Теодор Амадей Гофман — відомий німецький художник, музикант і письменник. Його перу належать багато повістей, оповідань і казок, в яких реальність поєднується з фантастикою настільки гармонійно, що межу між ними визначити дуже складно. У творах Гофмана фантастичне настільки зачаровує і притягує, що казкове сприймається як реальне.
Одним з найвідоміших творів Гофмана є повість-казка «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». Цей твір переносить читача до страхітливого і фантастично-реалістичного світу, в якому нагорода за працю розподіляється всупереч логіці і здоровому глузду. Одні там працюють, а винагороду за працю отримують інші. Фантастичний світ повісті «перевернутий навиворіт», в ньому переплутані всі цінності і орієнтири. Та чи настільки нереальним був зображений Гофманом казковий світ, чи це все ж таки правдиве віддзеркалення реального життя?
У казці Гофмана розповідається про життя невеличкого містечка, в якому і живе потворний карлик Цахес. Нещасний і жалюгідний, він викликає жалість у феї Разабельверди, і вона дарує йому здатність приховувати свою личину та здаватися зовсім іншою людиною. Користуючись цим даром, з часом Цахес стає майже всесильним, а в нагороду він отримує досягнення та успіхи інших мешканців містечка. Усі таланти приписуються йому, вся увага і пошана дістається Цахесу.
Успіхи інших притягують до Цахеса три золоті волосинки, подаровані феєю, і саме вони надають йому брехливого блиску. Наприклад, студент Бальтазар читає свої вірші, а славу отримує Цахес. Навіть кохання доньки професора Моша Терпіна переноситься на особу потворного карлика, в очах якої він виглядає блискучим та незвичайно розумним юнаком.
У цьому дволикому світі, де все таке брехливе і примарне, перемогу над зачарованими можна отримати ще більшим чаклунством. Саме так і чинить мрійник та романтик Бальтазар, користуючись допомогою чаклуна Проспера Альпануса. Юнак руйнує чари феї і отримує перемогу над карликом, розкриваючи його потворну сутність.
Втративши чарівні волосинки, крихітка Цахес на прізвисько Цинобер постає у своєму справжньому, нещасному, жалюгідному і непривабливому вигляді. Але торжество перемоги Бальтазара стає не торжеством справедливості і природним плином подій, а звичайним проявом більшої сили. Щастя у примарному і недосконалому світі можливо отримати лише за допомогою чарівних сил, а простіше кажучи — за допомогою обману. В цьому і полягає суть повісті-казки Гофмана «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер».