Твір на тему: «Моє відкриття Кальдерона»



Одного разу я прочитав фразу, яка мені добре запам’яталася: «Є люди, які отримують таке задоволення постійно скаржитися і скиглити, що аби не втратити його, здається, готові шукати нещастя». Я зацікавився автором цих мудрих слів і з’ясував, що належать вони видатному іспанському драматургові Педро Кальдерону і написані вона були майже три з половиною століття тому.

Педро Кальдерон народився у 1600 році в Парижі. Свої п’єси він почав писати у дев’ятнадцятирічному віці і все своє життя присвятив літературі. У нього було чимало послідовників, особливо у жанрі іспанської комедії. Нововведення Кальдерона у тогочасну драматургію стосувалися як техніки, так і стилю п’єс. При цьому йому вдалося зберегти різнобічність характерів героїв і традиційних три акти.

Улюбленими темами іспанського драматурга стали свобода і ув’язннення. В’язниця у Кальдерона була не стільки матеріальною, скільки умовною. Адже драматург вважав, що будь-яка людина обмежена стінами смерті, а втішити у цьому вимушеному ув’язненні може тільки недотримання власних принципів. Структура більшості п’єс Кальдерона досить жорстка, а за несподіваною і стрімкою зміною подій у творах простежується логіка і детальний план.

Свій драматургічний шлях Педро Кальдерон розпочав п’єсою «Любов, честь і влада», а вже у 1635 році, на час смерті свого видатного попередника і вчителя Лопе де Вега, вважався найпопулярнішим драматургом країни. Разом з цим він дістав дізнання при дворі іспанського короля Філіпа IV. З часом Кальдерона посвятили у лицарі, йому стали замовляти п’єси для придворного театру. Драматург отримав у своє розпорядження послуги кращих у ті часи сценографів і музикантів. У виставах Кальдерона вперше стали використовуватися складні сценічні ефекти. Наприклад, свою п’єсу «Звір, блискавка і камінь» драматург поставив посеред озера у палацовому парку, на острові, а глядачі дивилися виставу, сидячи в човнах.

Педро Кальдерон від природи мав гарне почуття гумору, гострий розум і талант, про що свідчить ще одна відома його фраза: «Ніколи не давайте порад тому, хто просить у вас тільки грошей», або фраза «Найкраще зберігає таємницю той, хто її не знає». А ще мені подобалася фраза «Найвища перемога – перемога над самим собою», що найбільш яскраво характеризує життєві принципи видатного іспанського драматурга епохи бароко Педро Кальдерона.