Твір на тему: «Хорал «Молитви» – символ волі і світла»



Останнім часом все частіше стали воскресати із небуття видатні твори української літератури, які багато десятиліть були заборонені в Україні радянською владою. Серед них і неперевершений за своєю могутністю хорал на вірші Олександра Хониського і музику Миколи Лисенка під назвою «Молитви». Ця пісня була створена наприкінці ХIХ століття. Вона пережила заборону російської цензури, недоступна пісня була і в часи існування Радянського Союзу, тільки зараз вона дійшла до українців.

Весь цей час вона мала захисток в осередках українців в Австралії, Канади і США, там, де знайшла собі місто співуча українська діаспора, де з Батьківщиною людей єднала пісня, де вона живила їхні патріотичні почуття. За задумом авторів «Молитов» пісня призначалася для українських школярів і молоді, але дуже швидко її призначення значно розширилося:

«Світлом науки і знання

Нас, дітей, просвіти,

В чистій любові до краю

Ти нас, Боже, зрости»

Пісня пошиоювалася Україною, набирала популярності у Закарпатті, на Буковині, в Галичині. Завдяки величній музиці і патріотичному змісту цей музичний твір став виконуватися на різних церковних торжествах, українських національних святах, і з часом набув усіх рис гімну.

Олександру Хониському у цьому вірші вдалося гармонійно поєднати духовні і світські мотиви:

«Молимось, Боже Єдиним:

Нам Україну храни.

Всі свої ласки й щедроти

Ти на люд наш зверни»

Майбутнє та сподівання кожної нації — її наступні покоління, її діти. Тому слова гімну поет вкладає у вуста патріотичної молоді, яка щиро бажає бачити рідну Україну осяяною «світлом науки і знання», «волі і світла промінням».

Молитви і благання у пісні тісно переплітаються з патріотичними мотивами, які мають велике загальнонаціональне значення. Пісня виходить далеко за межі молитви, адже вона засвідчує благородні прагнення авторів утвердити в серцях своїх співвітчизників віру в краще майбутнє, у вільне і щасливе життя, порушує широку гаму почуттів до рідної України. «Молитви» сприймаються як духовно-світський гімн, як величальна пісня.

Пісня «Молитви» і зараз займає гідне місце серед найкращих українських музичних творів. Її нове життя почалося з часів здобуття Україною незалежності. Пісня «Молитви» поряд з Державним Гімном «Ще не вмерла України» звучить не тільки на великих святах, а й навіть під час відкриття урочистих засідань Верховної Ради України і українського уряду.