Біблійні пригоди на небі і на землі - Сторінка 8
- Ячейкін Юрій -Як i слiд було чекати. Хамовi винесли догану з суворим попередженням".
"Через вiсiм мiсяцiв — Потоп.
Хам зовсiм не працюс над собою, а працюс виключно над ковчегом. Ця тактика замаскованого ледаря, що не дбас про свiй духовний рiвень, вже дасться взнаки: Хам не росте, а росте ковчег. Моральний занепад Хама знайшов свос яскраве втiлення у розмовi з Сiмом, яку я пiдслухав.
— На ковчезi мас бути сектант, — сказав Хам.
Про цей богопротивний, сретичний намiр Хама я негайно доповiв праведнику Пою, цьому визнаному апостолу з першооснов слова божого. Як i слiд було чекати. Хама спорядили спокутувати своу грiхи на найтяжчих i малооплачуваних роботах. А цей нахаба Хам, виявлясться, до того розпаскудився, що замiсть смиренно каятися богом присягався, нiби вiн сказав "секстант", а не "сектант". Ач який! Ще й намагався ославити мене як наклепника i брехуна. Дяка господу нашому: мене виручив Сiм. Вiн неспростовно засвiдчив:
— Звiсно, Хам казав про сектанта! Бо я навiть зрадiв, що в нас буде четвертий грати в пiдкидного дурня. I справдi: чому б сектантовi не пошитися в дурнi?"
"Через пiвроку — Потоп.
Сьогоднi вийшов перший номер бортгазети "З НАЖДАЧКОМ!". Живе слово, безумовно, принесе свою об'сктивну користь. Воно зобов'язус, надихас i кличе. Зобов'язус критично поглянути навколо себе, надихас н^ новi звитяги, кличе до усунення прикрих недолiкiв. Про це яскраво свiдчить хоча б глибокозмiстовний, високохудожнiй, дотепний малюнок "Ложкобуд собiроба Сiма".
Але, на превеликий жаль, це перша й остання спроба редактора бортгазети Хама пiднестися на рiвень поточних завдань сьогодення. Другий малюнок своум беззубим комiкуванням, свосю художньою немiчнiстю, свосю композицiйною недосконалiстю, свосю байдужiстю до корiнних проблем сучасностi i своум безпринципним зубоскальством тiльки паплюжить славний колектив ковчегобудiвникiв в очах наших майбутнiх пасажирiв.
На мос рiшуче i всебiчно аргументоване клопотання, гаряче пiдтримане рiзноробом Сiмом, голова ковчегкому Ной власноручно зняв наклепницький номер бортнiвки. Товариський суд розглянув ганебну поведiнку Хама, який маскус власне неробство показною, розрахованою на дешевий ефект громадською дiяльнiстю: час, що пiшов на творення бортнiвки, мiг би з бiльшою користю бути використаний на будiвництвi. А в цiлому номер бортнiвки був оцiнений як такий, що не зобов'язус, не надихас i не кличе, а навпаки — сiс зневiру у справi i вiдчай у серцях".
"Через чотири мiсяцi — Потоп.
Нарештi Хама спiймано на великому злочинi! А до цього, бачив я, давно йшло.
Хам знехтував дороговказом самого Всевишнього: узяти на ковчег усякоу тварi по парi. Про будьякi винятки у вказiвцi, що надiйшла до нас з найвищоу iнстанцiу, й слова нема! Але Хам узяв та й одним помахом пера списав за —борт цiлий тваринний свiт в його найбiльш показних представниках.
Звiсно, суд не забарився розглянути цей нечуваний карний злочин. I ось присуд: вiднинi в порядку вiдшкодування страхiтливих матерiальних збиткiв (пiдраховано господарську та промислову вартiсть списаноу за борт великогабаритноу худоби) Хам та його дiти на вiки вiкiв приреченi "тяжко трудитися у потi чола свого". У зв'язку з цим довготривалим присудом усiх нащадкiв найбiльшого злочинця в свiтi, а також на вшанування безневинно загиблих творiнь божих усiх нащадкiв Хама iменувати "тварюками", "бидлом" i "двоногою худобою". I торгувати ними дозволено, як скотом. Саме iм'я "Хам" виключити iз списка людських iмен i звести до рiвня загальновживаноу брутальноу лайки.
Ну, то що. Хаме? Ти багато заробив на ковчегбудi? Це тобi не жалюгiднi вправи "з наждачком"...
"Через два мiсяцi — Потоп.
До ковчега страшно пiдiйти.
На ньому буквально клубочаться рiзнi гади i плазуни. Мавпи вiльно вдаються до дрiбного хулiганства: з ними нiхто не веде виховноу роботи, щоб пiдняти до людського рiвня. Рикають леви, тигри, кугуари, пантери, гепарди i пуми. Човпляться слони i носороги...
А навколо ковчега немас навiть хирлявоу огорожi! Хоч би благенький напис начепили: "Стороннiм вхiд на ковчег заборонено". А так — кожному вiльно лiзти прямо в пащу крокодила. Це ж скiльки треба було докласти зусиль, щоб зiбрати цей зоопарк на плавучу базу! Скiльки вимагалося вiд кожного наснаги, наполегливостi, мужностi! А тепер якийсь пройдисвiт може спокiйно покрасти найцiннiшi екземпляри земноу фауни! Адже на нiч ми не виставлясмо нiякоу охорони! Дожилися...
Я знайшов вихiд iз цiсу скрути: посадив на ковчег брехливого дворнягу i почепив промовисту засторогу — "НА КОВЧЕЗI ЗЛИЙ СОБАКА".
Тепер можна спати спокiйно".
11. ДОЩИК, ДОЩИК...
Останнiй запис в щоденнику Сiма:
"Матiнко моя! Завтра — Потоп, а моя каюта досi не готова. Хоч перебирайся з манатками у гальюн!
От бiда!
Масмо ще радiсть: Всевишнiй спустив додатковi вказiвки — замiсть кожноу тварi по парi тепер наказано брати по сiм пар чистих i по парi нечистих. А якi з них чистi? Якi нечистi? Сказитися можна!
I це — в останнi хвилини!
I ще новина: замiсть сорока днiв, як було розраховано за перспективним планом, плавба триватиме пiвроку. Жах! Врятуються самi кiстяки!
Дощик, дощик, крапас дрiбненький...
P.S. Сьогоднi батi минуло 600, а цей скаредний дiд не поставив навiть по 100..."
Останнiй запис в щоденнику Iафета:
"Сьогоднi урочистий день — вiдкриття Всесвiтнього Потопу. З цiсу вiкопомноу нагоди Всевишнiй ощасливив наш невеличкий, але мiцний колектив новими конкретними й далекоглядними вказiвками, якi зобов'язують, надихають i кличуть. Це буде суворий, але славний iспит нашоу вiдданостi справi, наших знань i нашого фахового умiння долати все новi тимчасовi труднощi. Чого бажати справжнiй людинi, коли не нових легендарних дерзань?
Сьогоднi у нас ще одне свято — старшому виконробовi Ною виповнилося 600 рокiв. З цiсу нагоди вдарив грiм — набат iсторiу".
ЧАСТИНА ДРУГА. ВIЮТЬ ВIТРИ, ВIЮТЬ БУЙНI!
"У шестисотий рiк життя Носвого, у другий мiсяць, в сiмнадцятий (27) день мiсяця, в сей день розверзлися всi джерела великоу безоднi, i вiкна небеснi вiдчинилися".
БИТIр, розд.7. ст.11.
12. СВИСТАТИ ВСIХ НАГОРУ!
— Вiтер свiжiшас, адмiрале, йде штормяга.
— Свистати вахту з штiрборта!
— рсть, адмiрале!
— Всiх нагору!
— рсть, адмiрале!
— Узяти рифи на топселях та бомбрамселях! I хутчiй, сто штопорiв вам у пельку i жодноу пляшки!
— рсть, ссть, адмiрале!
Адмiрал Ной Бiблiйний був у строкатому тiльнику i картузi з живим малогабаритним крабом. Наказував вiн виключно для пiдтримки авторитету. Хто не дас вказiвок, той нiколи не заслугус авторитарноу шани. I от що дивно: хоч Ной вигадував морську термiнологiю на ходу, вона потiм прижилася по всiх флотах свiту.
Але для боцмана Сiма мобiлiзуючi вигуки адмiрала Ноя були суцiльною кабалiстикою. Проте це анiтрохи не заважало йому на кожну команду бадьоро погукувати: "рсть, адмiрале!" Адже якщо зверхнику для пiдтримки свого високого авторитету треба весь час ошелешувати пiдлеглих вказiвками, то пiдлеглому належить ух негайно схвалювати, хоч би тi вказiвки були зовсiм бездумнi або позбавленi найменшого здорового глузду. Iнакше пiдлеглому на своуй посадi не всидiти! А це — вже точно, зрозумiло й дохiдливо...
— Адмiрале, з обрiю суне чорна хмара. Це на два пальцi праворуч од вiтру...
— Пiдняти триселi i трюмселi!
— рсть, адмiрале!
— Пiдняти лiселi!
— рсть, адмiрале!
— Пiдняти на реу все до останньоу ганчiрки вiд буршприта до клотикiв!
— рсть, ссть, адмiрале!
Найцiкавiше було те, що ковчег й досi мiцно стояв на суходолi. Правда, дощ добре перiщив. Та хiба по калюжах попливеш?
13. ПОЛУНДРА!
— Боцмане, скiльки команд я тобi дав?
— Багато, адмiрале.
— Чого ж ти стовбичиш? Ану, ворушись!
— рсть, адмiрале!
— Лiзь на щоглу, риб'яча кров, i доповiдай, сто штопорiв тобi у пельку!
— рсть, адмiрале!
Боцман Сiм хвацько вiдповiв, але навiть не ворухнувся. Вiн уже лазив на щоглу, де бджоли обладнали пiд вулик дозорну бочку. Боцман сунув палець до меду, та набрався бiди. Лiве око так запухло, що довелося перев'язати його чорною стрiчкою. Тепер боцмана нiхто й дрючком на щоглу не загнав би, i взагалi Сiм був убраний у таке зашморгане опереткове дрантя, що скидався на зубожiлого пiрата, а не на боцмана всесвiтньовiдомого екiпажу.
— Ти й досi тут?
— Не можна лiзти на щоглу, адмiрале.
— Як не можна, коли я наказав?
— Бджоли обладнали дозорну бочку пiд вулик. Бачите, що з мене зробили?
— Ну, то лiзь на рею!
— Ви гадасте з реу линви звисають?
— А що ж то?
— На реях гади повзучi влаштувалися.
— Ага! Ну, нехай...
Адмiрал кинув орлиний погляд на свiй нечисленний екiпаж, що юрмився на палубi серед хатнiх бебехiв, пов'язаних у вузли. Сiм — боцман i за сумiсництвом кок— Iафет — судовий капелан i за сумiсництвом каптенармус. Хам — стерновий i за сумiсництвом приборкувач хижакiв. Веслярi — Арфаксад та i ухааз, повнолiтнi парубки старших синiв Носвих. Юнга — Ханаан, пiдлiток стернового Хама. Дружини синiв Носвих Хазва, Фазма та Язва пралi i за сумiсництвом, посудомийницi, прибиральницi, куховарки, пiдсобнi рiзноробки, а також слугинi в непередбачених ситуацiях. На цi ж посади зарахованi дочки ухнi.
Ото й усе. Що не кажiть, а некомплект! Тут i сумiсництво не зарадить. Це вам будь-який морський вовк скаже. Навiть вовченя. На добру яхту i то мало. А що вже казати про здоровезну плавбазу, напхану звiриною...
— Боцмане!
— Слухаю, адмiрале.
— Розподiли екiпаж по каютах.
Та не встиг боцман хвацько бовкнути чергове "рсть, адмiрале!", як голим, мов бубон, степом набiгла перша фiолетова хвиля. Ковчег захитався i зарипiв, а наступноу митi вже тоскно скреготав днищем на мiлинi. Навкруги плавали потрощенi уламки стапелiв.
З-пiд картуза, що з'ухав адмiраловi на нiс, лунали незрозумiлi команди i цiлком зрозумiла лайка.
— Бом-бром-бам-брам!.. Сто радикулiтiв вам у боки i морську хворобу на додачу!
У цей критичний момент капелан Iафет зазирнув у трюм i одразу почав панiкувати:
— Щури з ковчега тiкають! У трюмi — потоп! Ловiть щурiв, бо не врятусмось!
Враз зчинився жiночий лемент.
Боцман Сiм без зайвих слiв кинувся до щогли i вийшов несумнiвним переможцем у легкоатлетичному змаганнi з мавпами. Звiдти вiн загорлав, ще бiльше жахаючи:
— Полундра! Рррятуйся хто може!
Адмiрал Ной уже виборсався з-пiд картуза.
— Корми — на корму! — волав вiн.