Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 54

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


Але… Але в автобусі чи тролейбусі на підході до зупинки "Автостанція "Південна" раз по раз чуєш:

— Вы сходите на "Южной"?

— Эй, водитель, останови на "Южной"!

І знає ж такий пасажир, що автостанції "Южной" в Києві не існує, офіційно вона — "Південна". Але, знаючи, все одно не скаже "Південна", хоч від цього і не злиняє, і язик у нього не заплететься Не скаже, бо який же руський (ні, ні, не лише істинний патріот, а й — простий-простісінький) опуститься до того, що вживе бодай одне українське слово, нехай і в столиці України. Не на того напали! Навіть двадцять і більше літ живучи в Києві, навіть добре тямлячи, що означає слово "Південна", він все одно для власного вживання в побуті назву "Південна" неодмінно перекладе.

Такий він — руський у Києві А втім, якби ж то тільки в Києві. Повсюди в Україні він такий — як, між іншим, і його брати — руськоязичні. І це, попри те, що його постійно закликають вчити мову народу, серед якого він живе. Правда, він її вчить але тільки для того, щоби знати, як назву, приміром, автостанції "Південна" перекласти на свою мову. Та й навіщо йому — носієві велікого і могучєго — якась там хохлацька мова? Для чого? Не встигне він в Малоросії і слово руське вимовити, як навколо нього — хоч у Києві, хоч будь де в нас, — всі поштиво-догідливо перейдуть на його язик. Аякже, це ж, даруйте, інтернаціоналізм! А втім що із совків візьмеш, недарма ж вони — брати менші. Так би мовити, напівбрати.

То, наприклад, у США, хоча б у тім же Нью-Иорку тамтешній народ відсталий і ні дідька не тямить в інтернаціоналізмі. А тому й не спішить у себе вдома перегодити на руський. Приїжджає в Нью-Йорк, наприклад, дама з Рязані на постійне проживання. Живе там місяць-другий, а навколо неї все чомусь лунає і лунає англійська мова. Рязанська дама, як істинно руська патріотка страшенно дивується:

— Второй месяц живу в ентом Нью-Иорке, а до сих пор здеся никто не гаварит па русски. Што здеся — все националисты? До каких пор будет это безобразие? Даже садика на русском нет. Даже школи. Куда токо родители смотрят?

Що зробиш — страшенно відсталий народ, американці. І очевидно,

це тому, що їм просто не пощастило пожити під руською самодержавною імперією, або такою ж червоною, під абревіатурою СССР. О, тоді вони відразу, як тільки б приїхала до них дама з Рязані, один поперед одного попереходили б на велікій і могучій.

Але повернуся до ситуації з автостанцією "Південна". Каюсь, я не втерпів і на запитання, звернене до мене, "Вы сходите на "Южной"?", насмілившись, зауважив:

— А це, між іншим, автостанція не "Южная", а — "Південна".

Чолов’яга, котрий мить тому питав, чи сходжу я на "Южной", почувши, що автостанція "Южная" насправді не "Южная", витріщився на мене з таким щирим подивом і цікавістю водночас, начеб уздрів перед собою інопланетянина з НЛО, який приземлився в салоні автобуса №80, що йшов від станції метро "Либідська" на київський житловий масив Теремки.

— Вань, слыш, что это он бузит? — обернувся він до свого супутника — Перепил, что ли… Это, же станция "Южная".

— Брось, Федя, это ж, — кивнув він на мене, — местный националист.

— Ну... — вражено, наче його щойно гепнули по голові, протягнув перший. — Развелось в Киеве этих, бандеровцев. Совсем обнаглели. И куда токо наши смотрят?

Куди його "наші" дивилися, не знаю, а мої "наші" дружно, як від гріха, повідверталися до вікон і щось там старанно вивчали за ними. Лише одна тітка базарова невдоволено буркнула:

— Ти що — западенець? Чо ти до нього причепився? Тобі вона південна, йому — южная, яка різниця? Аби пенсію підняли, а я і руською забалакаю.

— Правільно, пенсія у нас малая, — верескнула інша дама. — А он… Что он себе позволяет, этот западенец? Ведь интернационализм у нас!..

І коли мене штовхнули в спину із все тим же запитанням: "Эй, да сходишь ті наконец на "Южной", или нет?..", я поспішно відповів:

— Сходжу, сходжу… — І подумав: справді… чого це я причепився? Чи не все одно — південна чи южная, як справді пенсії, в нас зовсім малі. І мене ось чекає така ж сама бідняцька пенсія, на яку неможливо прожити, а я… Що, мені найбільше треба? А, може, й справді, це ніяка на "Південна" автостанція, а — "Южная"? І — точка! І — нікакіх гвоздей! Єй, ти на "Южной" сходишь?

І вже не знаю, де я тоді зійшов: на автостанції "Південна", чи на автостанції "Южная"?..

ХТО ХОХЛИ? ПІДНІМІТЬ РУКУ!

Коли симпатична і популярна українська співачка, кокетуючи, заявляє з екрана телевізора, що вона "вопщем" та, як її... "хохлушка", то великодушно пробачимо їй — дав Бог гарній жінці голос, то й буде з неї. Не все ж їй одній.

Але коли росіянин (далебі не тільки обиватель) каже мені, українцеві з діда-прадіда, ти — хохол, то в мене чомусь не повертається язик віддячити йому тим же (за російсько-інтернаціональним: сам дурак!): а ти — кацап! Негарно так казати на росіянина (та ще й великороса), це просто... просто непристойно. Правда, у другому випадку, що я їх навів — щодо обзивання росіян кацапами. Бо відразу ж що тільки не пришиють: і зневагу до "братнього" народу, і образу гідності й честі, безкультур’я, або й ворожість. І навіть — націоналізм. Себто його прояви у їхньому, імперському розумінні. І взагалі це — обивательщина, елементарне хамство. Але ось у Москві, як і по всій безмежній матінці Росії українців інакше, як хохлами, й не величають.

Якось по московській радіопрограмі "Маяк" прозвучав черговий шлягер, у якому, між іншим, співалося, що в росіянина "жена-хохлушка" (така собі своєрідна тема "братерства народів") — добра їм та любові! Але цілком справедливо зауважив з цього приводу один з читачів: якщо той росіянин "кохану жінку називає "хохлушкою", то що він рідну матір називає не інакше, як "кацапочка"? Та ні ж, вона для нього росіянка. Бо росіянин не дозволить нікому — і навіть собі! — сміятися з росіянина (росіянки). Інша річ — з чукчів, хохлів, "чорномазих" тощо.

А ось називати українця хохлом для росіянина — будь ласка. Виявляється, ніяка це не образа. Обзивати українця хохлом з позиції росіянина вважається таким собі... шиком-панібратством. Мовляв, ніяка це не образа і не шовінізм, це ледь чи не вияв братерських почуттів.

— А чево? Хахол он и есть хахол!

Ще гірше, як свої, вдома, у Києві (не кажучи вже за провінцію), у столиці України (України!!!) чорним по білому пишуть (і не всохне їм рука!): "...живут на Камчатке многие мои соотечественники-хохлы". (Хоча може таке бути, що в декого з наших "соотечественников" і справді хохли, але щодо мене, то співвітчизники у мене тільки українці — такий вже я вдався. Мабуть, несучасний!)

Або з того ж таки тексту київської газети (приклад подається, як позитив): "Приятно, что строит его (храм) наш брат-хохол". А мені чомусь неприємно. І не тому, що там будують храм Божий, а тому, що я не знаю і знати не хочу такого "брата" — хохла. Хоча, виявляється, водяться і такі "брати". І дарма словник української мови (одинадцятитомник) застерігає (т. ХI) про те, що "хохол — заст., роз.". На жаль, воно сьогодні не є ані застарілим, а ні суто розмовним — воно в пресі нашій гуляє (російськомовній звичайно) наче той в’їдливий протяг, якого треба остерігатися. І хоч згадуваний Словник неоднозначне застерігає, що "хохол", це — "зневажлива назва українців", але нас повсюдно й безкарно "братні люди" величають (іноді й ми самі теж) отим самим... зневажливим найменуванням. Для імперії "старшого брата", яку він нині розкочегарює, це вигідно — "внедрять" у свідомість українців, що ніякі вони не українці (ще чого придумали!), а всього лиш хохли (сиріч малороси) і ніякої України, мовляв, не було і не має, а була і є Хохляндія (прямо собі Голландія!), сиріч Малоросія, край Великоросії. В крайньому разі — "южной России". Слово честі, в примітках до виданої у Ленінграді (видавництво "Наука", наука!) "Історії" Геродота південна Україна так і величається "южная Россия"! Ні більше, ні менше! А сам Геродот, думаючи, що він відвідав Скіфію на терені нинішньої України, насправді побував... Де б ви думали? Так, так, в "южнорусских степях" — хай легенько йому гикнеться!

Але казус з Геродотом вже так і залишиться казусом, гірше ось що. Кілька років тому на "Олімпійському" стадіоні мав відбутися матч між національними збірними України й Росії (його ще називали "матчем століття"). Зарані почалися погрози. Тоді ж представник білокам’яної по мережі Інтернет звернувся "з відкритим листом" до всіх руських фанатів під таким заголовком: "Хохлы, или еще раз о "братьях-словянах" (слово "братья" взято в лапки), у якому дісталося хохлам за їхню "футбольную и прочую независимость". А в одній з російських газет отрок заявив: "Сборная — единственное наше утешение. Решили ехать в Киев — хохлов бить. Вооружимся самым популярным оружием — армейскими ремнями с увесистыми медно-латунными бляхами". Одне слово, бляха-муха.

Матч тоді відбувся, і відбувся, на щастя, без ексцесів. Москалі хохлів не побили, хоч і погрожували. Побила сама збірна України збірну Росії: 3:2. Побільше б таких матчів!

А ось приклад з найновіших (хотів було написати, що — останній, але не останній) — з російського фільму В. Хотиненка "72 метри":

"А-а, так ти хохол?

Точно хохол?

Я так і знав, що хохол!"

Це з уст одного з головних персонажів у виконанні Марата Башарова. Уявляєте подібну сцену, але з нашого, з українського фільму: "А-а, так ти кацап? Точно кацап? Я так і знав, що кацап!" Не уявляєте? Правильно, і я не уявляю, бо в нас такого не може бути. У них — інша річ. Хохли ми для них і край! Придумали для нас якусь химерну, щоб не сказати, ганебно-образливу "національність" і тулять її нам, тулять, століттями підряд самовільно, без нашої згоди перейменувавши нас з українців у якісь хахли, а нашу Україну на якусь Хохляндію і вважають, що тільки так і має бути, і що ми їм за перейменування і перетитулування ще повинні й дякувати.

А втім, і ми не святі. Себто не горді. Точніше, нам так за віки натовкмачували в наші голови, що ми всього лише хохли. Правда, спасибі й на тім! — православні. Тож ми й забувати вже почали, хто ж ми насправді є. Якось я прочитав в одному спогаді часів УНР, коли робилася спроба (на жаль, тоді тільки спроба!) створити своє, українське військо.