Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 62

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


Єдина, щоправда, умова: новоприйнятий член академії має влаштувати за власний кошт з цієї нагоди пристойний фуршет для адміністрації "Вишняка" та всіх її академіків.

Взагалі, адміністрація "Вишняка" виступає за стовідсоткове охоплення письменників званням академіків. Не варто створювати якісь там школи прози чи поезії — пхе, школярство! Не солідно. Інша річ — академія. Тож академізуймося! У зв’язку з цим адміністрація "Вишняка" бере на себе підвищені зобов’язання: до кінця другого тисячоліття всіх письменників прийняти в академіки. Що це дасть, питаєте? О-о!.. Це підніме нашу літературу на новий, якісніший рівень, адже твори письменників-академіків адміністрація "Вишняка" у примусовому порядку оголосить шедеврами, нетлінними речами, взірцем класики зрештою (твори неакадеміків такими визнаватися на будуть). Крім того, це значно оздоровить моральний клімат в літературі, зникнуть суперечки з того приводу, хто кращий, — кращими тепер будуть усі. Зміниться й мікроклімат і в сім’ях письменників, зникнуть вічні дорікання письменницьких дружин: он той... класик, а ти в мене... Письменницькі дружини нарешті заспокояться, і кожна з трепетом подумає: "Виявляється, я сплю із самим... академіком!"

Отож, "школярі" (гусятинські і всі інші), відтепер не сваріться, беріть довідки в жеках про свої таланти і дружніми лавами йдіть в академіки. І ваші, навіть ще не написані твори стануть видатним явищем літератури нашої. Зі свого боку адміністрація "Вишняка" рішуче й суворо засуджує непатріотичних громадян, які читають твори не її академіків, а різних там чужинців, яких до академії "Вишняка" ми й на поріг не пустимо!

ЯК ВАМ, ДІДУ, ВДАЛОСЯ ДОЖИТИ

ДО ТАКИХ ЛІТ???

Справді — як? З цим непростим запитанням, що вже сколихнуло нашу громадськість, ми терміново відбули в Бровари до тамтешньої, нині вже можна сказати, знаменитості, ледь чи не викопної, що її недавно виявили там всюдисущі наші ЗМІ.

Їх, до речі, представників друкованих і електронних засобів масової інформації і того дня у діда Василя зібралося чимало — біля двору так прямо черга утворилася. Стрекотіли відео— кіно— і телекамери, спалахував магній, меткі та спритні хлопці й дівчата записували кожне слово діда Василя як одкровення. У всіх раз по раз зривалося з язика одне запитання: "Як вам, діду, вдалося дожити до таких літ?"

Старий (навіть на вигляд його старості вистачило б на трьох столітніх дідів) охоче розказував...

Лише десь під обід нарешті дійшла й наша черга інтерв’ювати унікума з Броварів, як його встигла охрестити преса.

Від попередніх інтерв’ю дід Василь вже досить стомлений, але тримається ще нічого.

— Коли нада, так — нада, — каже просто, не розігруючи з себе "зірку". — Питайте й ви, а я відповідатиму ще й вам. Та й досвід мій треба передавати молодим поколінням, аби й вони колись дожили до мого віку.

Старигань сидів на призьбі — улюбленому своєму місці на причілку давно не біленої хати з облупленими стінами, що просили бодай глини і були в кількох місцях підперті стовпцями.

Двір, як і все обійстя з городом укупі заріс вдатними будяками, татарником тощо, що по народному звався чортополохом і куди одному бодай і вдень було моторошно заходити. Зарослі однієї амброзії вище зросту людини чого були варті!

Але ми трималися (хоч до сміливців та одчайдух і не належали), вдаючи, що нам і зовсім не страшно. На щастя, у дворі в тім бур’янищі працівниками ЗМІ вже була протоптана стежка, якою ми й скористалися.

— Ви, діду, хоч би покосили бур’ян!..

— Еге, покосиш, як його жодна коса не візьме. Хіба сокирою спробувати?.. Так нема коли за вашим братом — тілько й устигаю вам розказувати як я дожив до таких літ... А бур’янисько хай росте. Він їсти-пити не просить, а в дворі створює ауру. А вона дуже пользительна для здоров’я.

Вікна в хаті чомусь були без шибок, перехняблені двері висіли на одній петлі й скрипіли на вітрі. Собача буда зяяла проваленим дашком.

— Сірко був та десь загув, — пояснив дід. — А за ним завіялась і

моя жінка. Алкашом на прощання обізвала мене супруженція. Дурепа! Їй, бачте, мій стиль життя не до вподоби. А який я алкаш? Я тверду норму знаю: ящик пива або навзамін чотири пляшки крепльоного на день. Чи літруха горілки. І — ні грамини більше. І, як бачите, нічого. Ще й дожив до таких літ.

Оскільки призьба видалась нам не зовсім надійним місцем для сидіння (та й похилена стіна не викликала довіри), тож вирішили під час інтерв’ю триматися на певній відстані від хати.

— Ну, розказуйте, діду...

— Швидкі які! А гонорарію за випитування привезли?

— В смислі, за інтерв’ю?

— Хай буде по вашому. Зараз знаєте як: я вам, ви мені...

— Скільки?

Один з нас шаснув було до кишені, але старий спинив.

— Нє, беру тіко натурою.

— ???

— Ящик пива — така моя такса. Або навзамін чотири пляшки крепльоного. Чи літруху горілки. Менше, звиняйте, не берем.

— З такою денною… гм-гм… нормою і ви ще стільки й прожили?

— Прожив.

— Диво дивнеє! А, може, у вас якась особлива… мм… дієта?

— А що це таке… дієта?

— Ну… Спеціальний режим харчування. Одні не їдять, наприклад, м’яса, інші…

— Пойняв. Мняса і я не їм. Як його… ги-ги… немає. А як є, так і чорта умну!

— Виходить, ніяких обмежень?

— Ніяких. Все жру!

Ми звернули увагу, що унікум смалив одну цигаряку за другою.

— І давно ви так?

— З дєтства. Вдень висмалюю по три пачки. І, як бачите, дожив до такого віку, що всіх здивував. А ви — дієта!

Старий дістав звідкілясь з бур’яну пляшку "крепльоного", вправно вибив корок і нахильці заходився цмулити її вміст.

— У вашому віці…

— А чого… Здоровля ще позволяє. Щодня випиваю ящик пива або навзамін чотири пляшки крепльоного. Або літруху водяри. Моя денна норма. І все жру. І жирне, і смажене. Навіть різні там… га-гамбургери. А то все брешуть, що треба чогось там дотримуватися. Помірно харчуватися і пити.

— Мабуть, ви все життя займаєтесь спортом? — спробували ми зайти з іншого боку.

— Хіба тоді, як пляшки здаю, Щотижня доводиться перти хіба ж такі баули!.. Із склотарою!

— Вражаюче!

— Всі так кажуть. Унікумом мене називають.

— То як же вам вдалося, діду за такого життя, од якого й Сірко од вас утік, і жінка накивала п’ятами, та дотягнути до таких літ? Поділіться секретами... До речі, скільки вам літ, діду?

Ветхо-дряхлий старигань невідь чому сердито на нас вирячився, аж беззубого рота відкривши.

— Що ви всі зарядили, як оглашенні: діду та діду?!. Який я вам дід??! Та мені цього року тілько двадцять п’ять, як доживу, сполниться. А ви — дід, дід… Гоніть ящик пива чи крепльоне навзамін, на дурняк не буду розказувати, як мені вдалося дожити до таких літ.

ЧОМУ АВСТРАЛІЙЦІ НЕ ХОДЯТЬ

ВНИЗ ГОЛОВАМИ?

Справді, чому? Живуть вони, як відомо, в Австралії.

Сам же материк під назвою Австралія, як теж відомо, знаходиться в Південній півкулі матінки нашої Землі. Її (Австралію, не матінку Землю) у 1606 році відкрив голландець В. Янц, східний берег материка у 1770 році відвідав Дж. Кук (знаменитий англійський мореплавець, якого, не дивлячись на його титули, благополучно з’їли аборигени на Гавайських островах), а його співвітчизник М. Фліндерс дав материку його нинішню назву і ось звідтоді й по наші дні — чотириста з гаком років ніхто й ніколи не лицезрів, аби австралійці (а їх там нині налічується 13,6 млн. чоловік (дані 1976 року) та ходили головами до низу, а ногами вгору.

Не загледіли цього й самі австралійці, які проживають від північного мису Йорк, до південного Південно-Східний, від східного мису Байрон до західного Стіп-Пойнт. (І це не рахуючи ряду островів — Тасманія, Кінг, Філіндерс, Кенгуру та ін.). Себто на всій тій території, що складає 17704,5 тис. кв. км не було зафіксовано жодного австралійця, який би ходив головою вниз.

Чому, запитаєте ви? А тому, що австралійці, будучи людьми взагалі практичними і знаючи для чого Господь дав їм ноги, всі, як один чомусь ходять виключно як і ми з вами — головами вгору. Це ж треба, га?!.

А чому так, га? Ось тут ми й підходимо до головного.

Але спершу маленький екскурс в Англію. Виявляється, знаменитий приватний детектив Шерлок Холмс містера Конан Дойля навіть не підозрював, що Земля... кругла. Казус? Та ні ж бо, ще сьогодні є багато людей, які переконані, що наша матінка Земля насправді ніяка не кругла, а

— пласка!

Стривай, вигукнете отут ви, тільки... гм-гм... схиблені, з прибамбасами під рідною черепушкою можуть вважати — у XXI столітті! — що Земля та буцімто пласка!..

Так то воно і... Гай-гай, не квапмося.

В роду людському і нині хіба ж такі зустрічаються типи! Такими оригіналами рід хомо сапієнса і цікавий.

Так ось. Виявляється, у світі білому вже давним-давно існує вельми екзотичне "Товариство пласкої Землі". Воно й розсилає у всі кінці тисячі фотографій та листівок із справжніми — звичайно, на їхню думку, а вони теж іноді... гм-гм... думають, зображеннями планети, у яких чорним по білому пишуть, що ми з вами, вельмишановні земляни, живемо зовсім не на круглій Землі, як то наївно гадаємо, а на пласкій. Прихильники цієї "теорії" з’явилися, запевняють вони, ще в біблійні часи, коли відбулося "сотворіння" світу, себто 7 тисяч років тому. Згідно їхнього "вчення" наша матінка Земля має форму диска, в центрі якого знаходиться Північний полюс. А навколо нього розкидані континенти. А по краях того чудо-диска розташувалася Антарктида із льодяною стіною з багатьох сотень метрів. (Треба гадати, товщиною).

Просто і ясно. І вельми оригінально. Тепер вам втямки, чому ніхто із землян не бачив кінця (чи краю) Землі? Бо нікому ще не вдавалося подолати Антарктиду, а там бурани, дюдя мінус 88,3 холодриги скаженющої! Тож досі ніхто й не зумів подолавши Антарктиду з її крижаним полоном, витягнувши шию, просунути голову в отвір небесного куполу, що там спускається до горизонту і подивитися, а що там? На краю пласкої Землі?

Небо? Правильно, і над пласкою Землею є небо (ви його очевидно якось бачили в себе над головою). Це — купол, який накриває диск планети, а Сонце та зорі — всього лише... Правильно, дірки у тім куполі. (А втім, якщо вже бути історично справедливим, то це ми, українці, першими загледіли, що Земля пласка. Докази? О, будь ласка. У кого, як не у нас, українців, збереглося передання про залізні стовпи, що підпирають небо (себто його баню, в тих місцях де воно сходиться із землею).