Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 66

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


В кутузці, ясна річ. Недовго, але має — біографія-с!..

То виходить, тюрма — своєрідний інкубатор, де, даруйте, вилуплюються справжні творці красного — чи якого там? — письменства? Тільки чомусь самих творців не дуже тягне до такого "щастя", до такого престижного для... біографії і корисного для творчості сидіння — наївні! Недалекоглядні!

От і ходять в невідомих, творячи нікому не знані шедеври.

А пані Історія знає чимало подібних прикладів творчого впливу

каталажки на творчий процес. Ну хоча б... Хто б знав Томазо Кампанеллу, коли б його інквізиція на довгі роки не запроторила в кутузку, де він і створив свій шедевр — "Місто Сонця". Чи, скажімо, Оскара Уайльда, автора всього лише двох посередніх збірок хто б знав, коли б він теж не опинився в дурдомі (тюремний номер "С.З.З."), що й дало йому змогу написати знамениті, що його на віки прославили, "Балади Редінгської тюрми". Як і згадуваному Солженіцину посприяли втнути "Архіпелаг ГУЛАГ".

Виходить, щоб пересічний письменник та раптом став відомим і славетним, тюрма ой як необхідна. Тож письменників треба садити — для їхнього ж блага і творчого натхнення. За ґрати, звісно. Бо куди ж іще? Не в санаторій, де творці красного — чи якого там? — письменства регулярно бувають, але чомусь знаменитими від того не стають. Хоча письменників в різні там каталажки чомусь і калачем не заманиш. І це в той час, коли Олександр Ісаєвич прямо назвав процес сидіння "щастям". Вік би не бачити такого щастя, гадають деякі.

Хоча... Солженіцину ще й пощастило, що він творив за такого режиму, який за творіння міг запросто посадити. Що здебільшого й благополучно робив. Бо така була влада. Народна. Допомагала прославитись письменникам. Хай вони спробують за нинішньої влади потрапити в тюрму. Нe діждуться! За нинішньої влади ні "Місто Сонця", ні "Балади Редінгської тюрми", ні "Архіпелаг ГУЛАГ", ні інші шедеври не створити. Чи в нинішньої влади тюрем не вистачає, чи, що?

Гірше, нинішня влада на письменників взагалі не звертає уваги — щоб вони там не писали. Факт! Їй все до фені. Пишіть! А я не посаджу вас, і будете ви зі своїми шедеврами ходити в невідомих. Сьогоднішній владі немає аніякого діла до інженерів — так колись називали — людських душ. Нікому нині до письменників немає діла. А щоб їх ще й у тюрму садовити? Чого захотіли! Забагато для вас честі! Не діждетесь — не та нині влада. От і спробуй за такої влади прославитись і створити в тюремних застінках епохальну шедевряку!

А раніше... О-о!.. Самих лише українських письменників за роки комрежиму колишнього СРСР було репресовано — за одними даними (документально доведено у збірнику "Олтар скорботи") 350, за іншими і всі 500. А Микола Жулинський у книзі "Із забуття в безсмертя" (1990) наводить більшу цифру: "За далеко неповними, неточними підрахунками, у нашій країні в двадцяті-п’ятдесяті роки постраждало близько двох тисяч літераторів, а близько півтори тисячі із них загинуло в тюрмах і таборах. Було репресовано майже 90 процентів письменників, прийнятих до Спілки письменників у 1934 році".

Але чомусь вони на відміну від Солженіцина так і не збагнули — яке ж це щастя, — для них і літератури, — що їх запроторили на Соловки чи в Сибіряку, де багатьох з них позбавили не лише волі, а й життя.

А на мітингах, між тим, ідуть деякі з ностальгією на обличчях постарілих, з портретами Сталіна над головами — вимагають не позбавляти — в тім числі й письменників, — щастя загриміти в тюрягу. Але ж нині така влада, що подібного щастя від неї хіба й діждешся?

ПЕРПЕТУУМ МОБІЛЕ

"Сидить циган в яскравому оточенні мідяного посуду. Циган, як циган: смаглявий, аж чорний, верткий і меткий, він рекламує свій товар, аж вухам боляче", — Ю. Яновський

"...і камбала кожна. Так рекламується тут продавцями. Наче спокуса сама перед вами", —

Л. Дмитерко.

Сьогодні чи не у всіх газетах і чи не в кожному номері реклама... Вона, голубонька. Всіх товарів і послуг. Заодно й отих самих... гм-гм... інтимних послуг. Для інтимних... гм-гм... актів — даруйте. Власне, для успішного їх здійснення. Тільки й читаєш у зв’язку з цим:

"Препарат Н. Н. (не будемо називати його, аби не створювати йому зайвої реклами) — лідер серед лідерів сексу!"

Овва! Те, що нам, чоловікам, і треба.

"Потужний стимулятор, який впливає як на потенцію, так і на розмір… Забезпечує вам сильну ерекцію, тривалий статевий акт, яскравий — пардон, але це — реклама! — оргазм..."

І т. д., і т. п. в тому ж дусі і тими ж словесами!

Ще й запевняє всезнаюча — і — всюдисуща! — реклама, що, мовляв, "мільйони чоловіків (уявляєте? Mi-мільйони!!!) переконалися в тому, що препарат Н. Н. діє безвідмовно... Ще й можна його сполучати із вживанням алкоголю (а як розпочати се діло без алкоголю, бодай без шампанського? — ура, ура!). "Безпечний при серцево-судинних захворюваннях".

Або: "Імпотенція — бути чи не бути?". І далі реклама — вона, вона, голубонька! — запевняє, що препарат (назвемо його Б. Б.) "вирішує проблему ерективної дисфункції (хто не знає, що сіє таке — дізнайтесь!). "Ефект настає на протязі десяти хвилин після вживання" — ура, ура! Що нам, чоловікам, і треба.

Уявляєте? Ковтнув пігулку і через якихось десять хвилин ти вже готовий до... битви! Ти вже той, секс-гігант! І готовий хоч і 10—12 годин — так запевняє вона, голубонька реклама, — брати участь в отім самім акті. Фа-антастика! Одна пігулка і ти вже — Геракл любові. Та хто ж таку пігулку не купить, га? Вибирай будь-який препарат!

Тільки й того, що треба перед уживанням проконсультуватися в лікаря. Так, на всякий пожежний випадок..

Але чи й не клопоти — до лікаря сходити. Адже потім можна займатися отим самим... гм-гм... 10—12 годин підряд!

От один вельми відомий у не такі вже й давні часи поет і подався до лікаря. Проконсультуватися. Перед вживанням.

Справа у нього була архісерйозна: поет одружувався.

Воно б і нічого — всі одружуються, звичне діло брати шлюб, якби не поетів вік — 80. Років. У такому віці брати шлюб — вже проблема.

А вона ще й ускладнювалася тим, що молода була молодшою за старого молодого аж на... сорок років!

"Ні фіга собі!" — як любив висловлюватися один тип з якоїсь там кінострічки.

Справді — ні фіга!

Самі розумієте, пішов старий молодий до лікаря. Проконсультуватися який препарат — Н. Н. чи Б. Б. — в даній ситуації краще зарадить?

І допоможе протриматися... Якщо й не 10—12 годин (стільки марудитись з сим ділом ніяке здоров’я не дозволить!), то хоча б якихось там десять хвилинок — вистачить! Та ще в такому віці.

— Так і так, — почав він у лікаря. — У мене, значить, той... Завтра маю брати шлюб... Ну і, ясна річ, звідси випливає така... такий... е-е… ритуал, як... Одне слово, шлюбна ніч. Виконання подружніх обов’язків і так далі в тому ж дусі. Як ото у бджіл — я десь читав — настає шлюбний політ. Так і в мене... Маю... е-е... "політати". Як удасться. А я, скажу вам, людина вже немолода. А тому хотів би проконсультуватися: чи має медицина для таких "польотів" деякі... е-е... винаходи? Аби я той... не сплохував у шлюбну ніч і мав перед моєю вибраницею гарний вигляд — і як поет, і як громадянин, і як, зрештою, чоловік. То що ви можете мені порекомендувати?

— Звичайно ж препарат Б. Б., — радить лікар. — Реклама у нього колосальна!

— Допоможе?

— Ще й як! Потужний стимулятор потенції. Судячи з реклами, сьогодні це один з най-найпотужніших... Діє протягом 8—10 годин.

— Бог з вами, — замахав руками поет. — Я стільки не протримаюся. Хоч би хвилинок з десять...

— Буде вам і десять хвилин!

— Гаразд, беру Б. Б. А він безпечний? Побічних впливів не буде? Після застосування його в шлюбну ніч?

— Що ви, що ви, Сергію Володимировичу (так звали поета, який у 80 років зібрався ставати на рушник).

— Стопроцентна безпечність. Тільки позитив. Єдине, що правда, може спостерігатися після вживання препарату Б. Б. — злегка червоніє лице.

— Ну... це нічого. Хай злегка червоніє, — зрадів старий молодий і завтрашній муж.

Лікар виписав рецепт, розповів як приймати препарат (одна пігулка за 10 хвилин до "акту, що запланований") і на тім завтрашній щасливий муж подався. Купувати чудо-пігулки, що є "лідером серед лідерів секса".

— Не хвилюйтесь, не хвилюйтесь, — востаннє напучував пацієнта лікар, — Препарат Б. Б. — справжній перпетуум мобіле. — Вічний двигун любові!

Минув місяць. Лікар за клопотами якось і забув про свого пацієнта, який у 80 років затіявши шлюб, приходив до нього консультуватися. А згадавши, занепокоївся — чи ж хоч живий він після шлюбної ночі? Все ж таки вісімдесят років! Тож подзвонив йому.

— Як успіхи, Сергію Володимировичу?

Трубка довго мовчала, потім видала на-гора:

— Тільки злегка почервоніло лице...

Ах, реклама! Перпетуум мобіле! Вічний двигун торгівлі. Яку газету не відкриєш — реклама, реклама, реклама! Який телеканал не увімкнеш (в радіо — станцію) — реклама, реклама, реклама! П’ять хвилин передачі — десять хвилин реклами. А результат?

"Злегка почервоніло лице".

Але перпетуум мобіле... Ні, ні, не любові, а — торгівлі, працює. Тут він, здається, і справді вічний, двигун наш.

ЛЕГЕНДА ПРО ЗОЛОТИЙ КЛЮЧИК

А втім, можливо, це й не легенда. Не передання, не міф і не казка. Не якась там, зрештою, чутка чи неперевірена людська яса, а — щонайправдивіша, повірте автору на слово, правда.

Хоча в принципі всі легенди, як по великому рахунку, правдиві. Тому й можливо, що це таки правда, реальність життя, а можливо...

Можливо й красива легенда — все залежить від того, як на цю історію подивитися, під яким кутом і якого зору.

Хоча, ні, мабуть, це таки правда.

Так ось...

Ну, що б, здавалося, за річ така — ключик? Нічого загадкового і тим більше, містично-таємничого у ній і на гран немає.

Просто ключик і все. Всім, між іншим, добре відомий.

Загляньмо для достовірності ще й до тлумачних словників.

Ключик (ключ) — знаряддя для замикання та відмикання замка, засува і т. ін. Це його перше значення, те, про яке ми й ведемо мову — що ж тут незвичайного, таємниче-містичного?

Але є ще одне значення цього знаряддя, що вже ближче нашої теми:

засіб для розуміння, розгадування когось, чогось, для оволодіння чимось.

А вже ключкар — це той, хто зберігає ключі від чого-небудь.

Так ось про ключкаря.

У 30-х роках минулого століття Олексій Толстой, пізніше визнаний майстер прози, творець, зокрема знаного роману "Петро I", захопився казками.