Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 71

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


Бо що б він ще робив, та й життя надто коротке аби його тринькати на дріб’язки.

Пригадуєте, він ще й співав при цьому:

Ти, кума, ти, душа,

Ти кругом, кума, ох і хороша!

На відміну, приміром, від Сета Ллойда з Массачусетського університету, безіменний український кум "університетів не кінчав", але він

точно знає: ДУША Є.

Принаймні, в його куми.

А чи не є це — без наукового доказу — доказ безсмертя душі.

Як і самого життя.

Ти, кума, ти, ДУША (виділення моє — В. Ч.), Ти кругом, кума, ох і хороша! Воістину!

На цьому триває і триватиме світ білий, світ людей на планеті Земля.

Бо як же інакше?

Бо для кума "те невідоме, що називається душею", давним-давно відоме.

Ти, кума, ти душа.

Ти кругом, кума, ох і хороша!

Із цього, із кумової пісні про незвичайну душу, ясно випливає, що душа таки є.

Не вірите, запитайте про те в кума.

ЛІКУВАННЯ СМІХОМ,

або

як клоуну подарували 1 мільйон...

Це Олегу Попову — клоуну клоунів, — якось під час зарубіжних гастролей багатий поклонник виписав чек на 1 (один) мільйон...

І нічого тут незвичайного не було, адже це про нього, про Олега Попова, захоплено писала зарубіжна преса: "Секрет Попова в тому, що його людське обличчя без гриму викликає море симпатій", що він — "найнезвичайніший клоун, якого ми коли-небудь бачили, людський комік...", адже у нього вигляд "безконечно добре налаштованого, неуважного громадянина, який захищається від недоладностей життя легкою посмішкою..." і т. д. в тому ж дусі.

Цей маленький, смішний і добрий чоловічок із сонячною посмішкою завжди з’являється у знаменитій — тепер знаменитій! — широкій кепці в клітинку, як шахматна дошка, чорно-білій, як і всі кепки з м’яким дашком, без твердого денця та околички. Вона стала невід’ємною частиною його сценічного образу. Свого часу на Заході її прозвали "кепкою № 1". Або ще — "поповкою". І навіть на його честь влаштували якось розпродаж чорно-білих кепок — всі розкупили-розхапали. Сам він за своє життя чи не 30 кепок зносив, доки не зробив собі вічну (металеву).

Це його називали "вогнем таланту вищого класу", "поетом арени", зазначаючи, що в історії циркового мистецтва Олег Попов займе місце поряд із "найзнаменитішими артистами цирку всіх епох". Це йому була присуджена премія "Оскар", як кращому у світі цирковому артисту з врученням великого фарфорового слона, а в Монте-Карло йому вручили престижний приз "Золотий клоун". Зрештою, англійці прозвали Олега "сонячним клоуном" (хоча вважається, що першою його так титулувала бельгійська королева). Коли він виходив з приміщення цирку, його зустрічало стільки шанувальників, що він ішов коридором із суцільних посмішок. Це його називали "митцем світового класу", а його сміх — "сміхом без принижень і вульгарності" — такий сміх він і дарує людям.

Море сміху й захоплень викликав цей чоловічок. І — подиву. Все уміла ця маленька смішна людина — навіть надіти піджак через ноги.

Зрештою, його ім’я занесено до "Книги рекордів Гіннеса" — "за велику популярність як на Заході, так і на Сході". Взагалі ж західна преса дописалась до того, що на повному серйозі стверджувала: Олег Попов — це "нова зброя радянської пропаганди", адже "своїм сміхом він викликає симпатії до комуністичної держави".

І рідна держава якось йому за це й віддячила.

Сонячному клоуну завжди дарували. Хто що міг, а найщедріше — посмішки. А найбільший дарунок йому зробили в Каракасі (на гастролях у Венесуелі Олег Попов відзначав свій день народження): чек на 1 (один) мільйон!

Це від усієї душі зробила зірка тамтешнього телеекрану — в пориві захоплення дотепною грою коміка, виписала чек на 1 (один) мільйон. І передала його сеньйору Попову — з найкращими побажаннями.

Всі були вражені й шоковані щедрістю тамтешньої телезірки. Бурхливі оплески, що довго не затихали під куполом цирку, ледь було не зірвали виставу. Олег Попов розгублено і в той же час щасливо посміхався. Аж тут після вистави до нього підбігла керівниця радянської делегації.

— Як ви... посміли, сеньйоре... пардон, товаришу Попов? — чи не задихаючись від обурення, вигукувала сувора дама. — Як ви... радянський громадянин, посміли...

— Що — посмів? — спершу нічого не міг второпати клоун.

— Привласнити. Один мільйон привласнити.

— Хто вам сказав, що я привласнив? — все ще губився клоун, стаючи в ту мить ще меншим зростом і ще беззахиснішим.

— Але ж ви не здали своїй... себто радянській державі одержаний мільйон! — вже верещала керівниця. — Хіба ви не знаєте, що цей мільйон є власністю нашої держави? Між іншим, держави робітників, селян і творчої інтелігенції, які під керівництвом рідної партії будують щасливе життя. Негайно віддайте мільйон!

І з цими словами керівниця делегації вихопила з рук розгубленого клоуна — як це він і справді не подумав про рідну державу робітників, селян та творчої інтелігенції? — чек, що був виписаний іспанською мовою, але сума — 1 мільйон, — була проставлена цифрами.

Вранці злополучний чек було передано до радянського посольства в Каракасі. Того ж дня представник посольства з чеком помчав до банку отримувати гроші. В сумі один мільйон. Згідно виписаного чеку. А там,

глянувши на чек, посміхнулися.

— Ваш чек, — пояснили представнику посольства, — виписаний не на один мільйон боліваро — як ви знаєте, саме така грошова одиниця в нашій країні, — а на мільйон фелічідад. А такої грошової одиниці, як фелічідад, у нашій країні немає. І ніколи й не було. Але ви не переймайтесь, сеньйору Попову виписали не 1 мільйон боліваро, а значно більше: на 1 мільйон щастя. Адже фелічідад перекладається, як щастя. Тож привітайте сеньйора Попова з днем народження і побажайте йому 1 (один) мільйон щастя. Себто фелічідадо.

Винуватець тієї історії, що швидко стала відомою в Каракасі і навіть потрапила на сторінки преси, дізнавшись, чого йому було виписано аж на цілий мільйон, — зрадів більше, аніж коли б йому подарували мільйон боліваро — недарма ж його називали сонячним клоуном. Сміявся Олег від душі — як ніколи в житті. Згадав, як західна преса якось писала, що він — мільйонер, адже одержує "відсотки від сміху". І суть була в тому, що Олег Попов і справді одержував від сміху. Від того, що йому дарували люди, мільйони? Так, але навіть, більше. Ось один з прикладів. Якось клоуну прислала листа одна дівчина (на конверті було коротко зазначено: "Москва. Олегу Попову"): "Спасибі, ви мені життя врятували".

Переживши жахливу трагедію, вона збиралася поквитатися з життям. Проходячи мимо цирку, зустріла знайому, а в тієї був зайвий квиток (хтось не прийшов), вона і вмовила адресатку відвідати виставу.

Того дня Олег Попов виступав з програмою "Лікування сміхом". Подивившись спектакль, дівчина збагнула: життя прекрасне і дивовижне, аби його занапащувати чи й зовсім втрачати.

"Спасибі вам, клоуне" — закінчувався лист.

Сонячний клоун був як ніколи зворушений.

— Але дякувати треба не мені, — казав, — а — сміхові. Він і справді наш рятівник... Він тебе раз врятував, моя дорога шанувальнице, живи довго і щасливо, а мене рятує все життя. Можливо, вже врятував і мільйон разів!

Тут він і справді мільйонер. І щастя у нього і справді аж на 1 (один) мільйон. Це якщо порахувати всі посмішки, даровані йому глядачами. Його жарти, репризи, трюки еквілібриста і навіть ходіння по канату завжди викликали щирий регіт, і це рятувало сонячного клоуна від усіх негараздів життя — а в кого їх немає? Але є сміх, а перед його величністю Сміхом всі негаразди просто... просто безсилі. Такі, що нічого, власне, не значать.

АЛЕ Ж Я — ДЖІНА ЛОЛЛОБРИДЖІДА!..

Коли іноді чуєш не те, що за логікою розвитку події (сюжету) чекаєш почути, тоді...

Так, так, тоді з’являється він — добрий, добрий Дядько Сміх. Бо й

справді, коли чекаєш одне, а чуєш інше, зовсім протилежне, несподіване, часто нелогічне, ще й іноді парадоксальне, то воно й народжує смішне. В одних випадках вибух сміху-реготу, в інших лише іскорку дотепу, але і її досить. Недарма ж бо кажуть: мала іскра, а поле спалить.

Наприклад. Хтось на повному серйозі заявляє: о, цей чоловік потрібен... І після паузи додає: як сироті трясця. (Як торішній сніг, як лисому гребінь, як кожух улітку і т. д.).

Чуєш: о, так, так, помогло. Виявляється, і справді помогло, але — як мертвому кадило (припарка).

Інший гарно співає, але... як муха в глечику.

Хтось добре заробив — як Хома на качалках. Як? А так: Хома одну качалку продав, а дев’ять баби в нього на спині побили.

Хтось когось любить, але — як пес палицю, як сіль в оці, як кольку в боці...

Міцний, але як бублик утроє, як курка задрипана...

І подібних парадоксальних (алогічних) каламбурів можна наводити ще і ще. Сотні й сотні — невичерпна бо мудрість народна!

Найщедрішу порцію веселого отримуєш з анекдотів, званих у нас в Україні так симпатично: усмішки. В житті їх зустрічаєш чи не на кожному кроці. Особливо серед оголошень: "Ліфт поламаний, найближчий ліфт в сусідньому будинку".

Два п’яних сусіда сваряться. Один з них, тримаючи в руці пляшку, кричить другому:

— Цить, Климе, бо розіб’ю об твою голову пляшку!

Уявляєте, чоловікові погрожують розбити об його голову пляшку. І що б ви думали відповів той чоловік? А те, що ви й не чекаєте:

— Бий, мені твоєї пляшки не жалко.

Або:

— Ох і весілля ж було! Аж на третій день розійшлися.

— Хто, гості?

— Та ні, молодий з молодою.

Зібрався один чоловік на полювання. Поснідав добре, торбинку харчів та патрони прихопив і вийшов з хати.

А вслід йому жінка кричить:

— Степане, ти ж рушницю забув!

Що Степан відповів — ви можете вгадати? Смію запевнити, що ні.

— Ат, не буду повертатися, бо удачі не буде!

З бувальщин, підслуханих у лікарні:

— Хворий перед смертю потів?

— Так, потів. І — дуже.

— О, це добре, дуже добре... Піт здійснює оздоровчий ефект.

Зрозуміло вже з вище наведених прикладів, що сміх частіше всього виникає за відсутності логіки.

І здорового глузду заодно.

Логіка — це очікування очікуваного, стандартного результату. А зі стандарту який сміх . На алогічності, між іншим. тримається добра половина — як не більше, — нашого сміху. Особливо українського з його національними усмішками. Це підтверджує і творчість знаного нашого класика, творця невмирущих і завжди дотепних "Співомовок" Степана Руданського;

А що тільки в церкві дяк

"Іже" заспіває,

Бідна баба у кутку

Мало не вмліває.

Аж завважив теє дяк.

До неї забрався:

"Чого плачете ви так?" —

Стару запитався.

"Як не плакати мені, —

Стара баба каже.