Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 85

- Чемерис Валентин -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


Твій. Себто твоя національність.

Поставте — для прикладу — росіянина викладати в українській школі та українську мову — уявимо таке. І що ж? Чи навчить він її дітей — це ще питання відкрите. А ось що діти у нього заговорять російською — це факт. І ніякий це не анекдот. Так, власне, і має бути. Навчаючи чужого, — перефразуємо Поета, — не забуваймо; і свого.

І тільки українець, навчаючи дітей російської мови (а таке й уявляти не треба), нічого їх більше не навчить, крім, як... російської. Діти навіть не здогадуватимуться хто ж за національністю їхній вчитель російської мови. (Та він і сам про те, по-моєму, вже не здогадується). Отож, виходить, що наші навчателі чужих мов — є найкращі навчателі. Все тих же чужих мов. На відміну від згадуваних вище хоча б вірменина та руського.

І нам залишається лише мріяти. Хоча б про Сковороду. Про Григорія Савича, який "був на свій час широкоосвіченою, енциклопедичною людиною: філософом, ліриком, перекладачем, музикою, навчателем, проповідником на майданах". Все це так. (Хоча байки свої — басні харьковскіє, — і він писав чужою мовою). Та гаразд. Питання в іншому — де нам сьогодні Сковороду Григорія Савича знайти? З якої країни — парадокс — виписати?

Шукаємо. Поки що шукаємо. І посміхаємось. Слухаючи анекдот про вірменина (взагалі, колись на есересерівських просторах стійкого героя анекдотів), який навчаючи дітей англійської, неодмінно навчить їх і своєї, рідної.

— Ет, куди автор загнув! — хтось може тут вигукнути. — Так то ж... вірменин. А ми хто?

Правильно: українці ми.

Своєї мови можемо не знати (здебільшого це так і є), але чужу... На зубок. Як отченаш. Бо ми, як ті отчичі, селяни бідні й затуркані, котрі були колись в Україні і предків яких феодали позбавили права переходу та й закріпачили. Бажаючи своїм дітям кращої долі — а хто з батьків не бажає дітям своїм кращої долі? — отчичі змушували їх зрікатися своєї мови. Селянської, як вони вважали. А натомість примушували дітей вчити мову своїх панів — з примарною надією, що мо’ й вони колись панами постають. Як умітимуть по-панському цвенькати.

Гай-гай!.. Вже давно немає кріпацтва, а ми все ще як ті отчичі — у кріпацтві. Без права переходу. І просвітку нашому духовному закабаленню щось не видно. Тому й навчаючи дітей чужої мови, своєї їх не навчимо. І не вчимо. Бо для чого? Бо все ще віримо: як по-панському будемо цвенькати, панами неодмінно постаємо. А чужою мовою дітям з батьками своїми... Какось, звініте, легчей...

Ах отчичі! Безсмертні і, на превеликий жаль, невмирущі.

А мудрий вірменин, між тим, навіть навчаючи англійської, неодмінно навчить і своєї. А ми з нього сміємося. Мабуть тому, що... какось нам так, звініте, легчей...

АМНЕЗІЯ

Виявляється, амнезія — провали в пам’яті чи й повна її втрата може бути навіть корисною. Якщо й не для самого, даруйте, хворого то принаймні, для правоохоронців — і таке трапляється.

У нас тут з одним з цього приводу ось яка приключка лучилася. Потрапив чоловік у міліцію. Не молодий, але й не старий, — літ так десь під сорок. На вид молодик ще й нічого. А потрапив він у райвідділення УВС міста Н. За участь у якійсь бійці (розпили на трьох пляшку і розсварилися, вирішуючи животрепетне питаннячко, кому ще за питним бігти). Ну,потрапив він, стали в міліції, як водиться, заповнювати протокол: ім’я,

по-батькові, прізвище, рік і місце народження, місце проживання (адреса). Ну і так далі в тому ж дусі. Звичайна рутинна процедура. А він — ні бум-бум. На жодне із запитань геть не годен нічого путнього відповісти. Бо — не пам’ятає. В тім числі і як його звати-величати, хто він, звідки та де проживає... (Його в тій бійці буцімто пляшкою до голові... гм-гм... стукнули).

— Це — наслідки травми пляшкою в тім’я, — винесли вердикт у лікарні, — Себто амнезія. Часткова чи й повна втрата пам’яті. Але будемо сподіватися, що з часом, як потерпілий оклигає, амнезія минеться. І пам’ять тоді до нього повернеться. А поки що у нього значні провали в апараті запам’ятовування. Тому й нічого не відає про своє минуле життя. Хоча загалом він фізично здоровий і може працювати. На певних видах робіт, переважно фізичних, без розумового навантаження.

Видали потерпілому тимчасову довідку. Оскільки ж у ній треба щось писати і якось її власника наректи, то назвали його наобум Іваном Івановичем Івановим. Це тимчасово, покіль чоловік не згадає — як пам’ять до нього повернеться, — справжнє своє прізвище та адресу.

Поселили його в якомусь гуртожитку (не пам’ятає ж бо чоловік де він мешкав, сказано — амнезія, а жити ж десь треба). А щоб без діла не тинявся, покіль до нього пам’ять повернеться, на роботу його влаштували — мийником машин.

Ну, працює він і працює. Загалом старається, машини добре миє, тож на автостанції ним задоволені. Ось тільки як і раніше не пам’ятає, бідолага, хто він і звідки і де до травми, до амнезії клятої працював. Добре, що хоч пам’ятає гуртожиток, у який йому після роботи ночувати йти. Та й місце роботи ніби теж не забуває. А все інше, як і перше не відає — хто він і звідки. Правда, почав відгукуватися, як його називають Іваном Івановичем Івановим.

Згодом, правда, стали завбачати: що йому треба, "Іван Іванович Іванов" мовби й пам’ятає. Але значення тому не надали — що вдієш, як з людиною біда лучилася.

Тільки дільничий їхній... От уже чоловік взагалі в’їдливий, доскіпливий, так і суне всюди свого носа, але пунктуальний загалом, до всього дійшлий. Так ось він потерпілим опікувався. Та все бідкався:

— Не можу, — казав, — "Івана Івановича Іванова" з його бідою наодинці полишити. Шкода чоловіка. Десь же напевне у нього сім’я, жінка. А, може, й дітки... Виглядають його, чекають, ждуть не діждуться… А він... Амнезія. Ні дідька не пам’ятає. Треба якось допомогти чоловікові згадати його минуле життя. Та й дізнатися, яке у нього справжнє прізвище, звідки він тощо.

І таки допоміг.

Поговорив у своєму відділенні з начальством. Пропозицію як допомогти потерпілому од амнезії та дізнатися його справжнє прізвище, прийняли й у всі кінці (в кожну область і чи не в кожний райцентр) розіслали відбитки пальців "Івана Івановича Іванова": хто насправді їхній власник? Яке його справжнє прізвище? Прохали допомогти встановити його особу... Дома ж напевне його чекає сім’я, діти, а він... Нічого не пам’ятає зі свого минулого життя...

Швидко чи ні надійшла відповідь (з якоїсь віддаленої області): надіслані вами відбитки пальців громадянина, який не пам’ятає хто він і звідки, вдалося ідентифікувати. Належать вони ім’яреку (далі наводилося ім’я та прізвище). Та останнє місце його проживання. — до нападу амнезії. Вже давно ваш "Іван Іванович Іванов" знаходиться в розшуку. У своєму минулому житті, яке він "не пам’ятає", займався шахраюванням, видурював у людей гроші, крав мобілки, не раз притягувався до відповідальності та відбував строки покарання.

Останній раз втік з-під арешту і вже рік як розшукується по статті за розбій. Просимо "Івана Івановича Іванова" етапувати... І далі вказувалася адреса куди саме.

Що й було зроблено.

І це завдяки амнезії, що "напала" було на чоловіка, як він за бійку потрапив до міліції. Виходить, вона, амнезія, може бути корисною для наших правоохоронців. Як у випадку з "Іваном Івановичем Івановим". А вже на місці, куди його під конвоєм етапували, затриманий змушений був згадати своє справжнє прізвище — мабуть, амнезія скінчилася — та своє попереднє життя.

На суді "Іван Іванович Іванов", правда, обурювався — це коли дільничий інспектор на тім суді виступав у ролі свідка.

— Хто тебе просив допомагати мені позбуватися амнезії? — накотився мнимохворий на дільничого. — Теж мені, лікар! Соваєш носа не в свої справи!

Дільничий аж обурився, адже він, за його ж зізнанням, "сунув носа" якраз у свою справу. А щодо амнезії, то він хоч і не спеціаліст, але може поставити діагноз. Особливо тим, хто "забуває" за своє карне минуле... Що й підтвердив випадок з "Іваном Івановичем Івановим". Залишається додати, що "Іван Іванович Іванов" отримав десять років, а дільничий грошову премію — "за успішну боротьбу з амнезією" — як зазначалося в наказі.

ЧИ Є ЖИТТЯ НА ЄВРОПІ?

Уявляєте, ні з того, ні з сього, а радше з доброго дива, забігає оце якось до нас у редакцію, де всі ми зайняті звичайно ж натхненною творчою працею, один дивачок і прямо з порогу — навіть без "Здрасті", — упритьмом випалив:

—Що ви, шановні, скажете з приводу того, чи є життя на Європі?Ми, котрі шановні, (це так), отямившись від несподіванки, уточнюємо:

— Ви... е-е... шановний, хотіли запитати: чи є життя В ЄВРОПІ?

— Ні, котрі шановні, я хотів запитати те, що й запитав: чи є життя НА ЄВРОПІ? Ми подумали, подумали, почухали — як істині українці, — свої рідні вже досить зачухані потилиці і почали здогадуватися в чому річ.

— А ви, шановний, яку Європу маєте на увазі?

А гість замість відповіді:

— А ви — яку?

— А ми, — одказуємо, — ту... Ну, частину світу, що разом з Азією становить єдиний материк — Євразію. Життя у нашій Європі, сміємо запевнити, є. Принаймні, до сьогодні ще було. Адже в Європі мешкає більше півмільярда хомо сапієнчиків. Сотня різних народів... Ба, ба, ми з вами теж Європа-матінка. Бо вона простяглася аж по Уральські гори Росії. А ви, добродію, яку Європу маєте на увазі?

— А ту... Супутник Юпітера. Їх у нього, здається, 39. Європа — на другому місці. На ній лід. Товстелезний! Дослідження планетологів показують: під ним — океан. Зрозуміло — води. Можливо, й глибиною до 150 км! Крім нашої Землі, це єдине місце в Сонячній системі, де є вода у стані рідини. А якщо вода, то можливе й життя. Які-небудь живі істоти. Як оце ви. То чи є там життя, га?

Живі істоти редакції подумали, подумали (вкотре почухавшись) і, зрештою, винесли вердикт:

— Та, мабуть, ніц... Немає. Дуже холодно на Європі.

— Еге, там і справді той... дюдя. Першокласна! Така, що й соплі, даруйте, замерзають бурульками ліричними.

— Ось, ось, замерзають бурульками. А при такій, як ви кажете, дюді, яке життя? Чи ви, даруйте, були на Європі? Здибувалися з тамтешніми аборигенами, якщо вони не позамерзали?

— Ні, не був. Але я був у Харлампієвську... Ви не знаєте де знаходиться згаданий Харлампієвськ? Та в нашій, у рідній Україні.