Ярлик на князівство (збірка) - Сторінка 92
- Чемерис Валентин -Глібов.
До речі, про Леоніда Івановича Глібова, чиї збірки байок (1863 і 1872 та 1882 року видані) і зробили його славетним байкарем України, її класиком. Один з діаспорних авторів, пишучи про цей жанр, мабуть, гаразд не подумавши (чи не був добре обізнаним) заявив, буцімто "байкарський жанр після Глібова в нашій літературі сливе не практикувався (мається на увазі, аж до 1953 року — В. Ч.), хоча й були такі геніальні винятки, як "Лис Микита" Івана Франка". Це не зовсім так (хоча "Лис Микита" таки й справді геніальний витвір І. Франка). Власне, це зовсім не так. Бо — практикувався і після Глібова. Згадаймо хоча б сатиричні твори В. Самійленка, знаменитий журнал "Шершень" — попередник теперішнього "Перця", — що виходив у 1905 році і вніс значний вклад в українську сатиру та гумор взагалі та байки зокрема. У XX ст. в українській байці засвітилися В. Блакитний (сатиричне псевдо Валер Проноза), С. Пилипенко. За ними вагомий внесок у наше байкарство зробив один з найвизначніших наших байкарів М. Годованець (у його доробку — тисяча творів). Про свою творчість, про байки він писав:
Езоп їх вигадав і ввів у моду,
А я їх вдруге народив
І духом рідним збагатив,
Подарував коханому народу,
Щоб він у праці, в боротьбі
За людське щастя, за свободу
Мав на озброєнні собі.
У повоєнні роки в українській байці посів чільне місце А. Косматенко (ото був — і є! — байкар!), за ним дружно йшли П. Ключина, В. Лагода, М. Білецький, Є. Бандуренко, І. Сварник, П. Сліпчук, І. Немирович, О. Крилов, Г. Бойко, Ю. Кругляк, О. Жолдак — в доробку цих авторів є по-справжньому класичні речі, що піднесли наше байкарство на ще вищий рівень. Як бачимо, після Л. Глібова ніякого занепаду в українській літературі не було, навпаки, були значні досягнення в цьому жанрі.
Писали байки (і нині успішно їх пишуть) Д. Білоус, П. Ребро, А. Гарматюк, К. Дяченко, І. Науменко, П. Карась, А. Бортняк, А. Торлюн, Г. Бідняк, В. Бойко, П. Юрик, М. Білокопитов, І. Січовик, П. Красюк, В. Юхимович, Б. Чамлай, Г. Гарченко, В. Чубенко, І. Лагоза, В. Кравчук, Л. Куліш-Зіньків, Б. Слюсар і найстарший сьогодні байкар Полікарп Шабатин, який віддав байці майже півстоліття свого життя. А за ними з’явилася нова генерація — О. Лупул, І. Павліха, Є. Васильченко (лауреат премії ім. Л. Глібова), А. Фаріон та багато інших. А ще ж в українській літературі існує такий різновид, як байка у прозі (часто й мініатюрна, в один-два рядки) — Ф. Кривін, В. Чемерис, О. Вусик, М. Возіанов, О. Лук’яненко, О. Круковець. Тож мав рацію О. Запорізький (про нього мова нижче), коли писав у байці "Езоп і Крез":
"Який ти бідний!" —
Крезові Езоп
Сказав раз. "Бідний? —
Здивувався той. — Було б
Цікаво, друже мій, узнать ім’я
Хоч одного багатія,
На статки та маєтки більшого, ніж я".
"Назви, — Езоп йому на те, — мене —
І ти вже матимеш ім’я одне".
"Ха-ха!" — Крез реготом грімким
Загоготів... Пройшли віки.
Іде ж багатство Крезове?
Нема. Пропав і слід.
Езопове ж — як весен рясноцвіт.
І все ж час від часу давній скепсис виринає знову: байка, мовляв, доживає свого віку. Але досить вийти вдалій збірці, як — зішлемося на іронічну заувагу В. Чапленка, — декому "доводиться оті думки про занепад та "здитинення" баєчного жанру ще раз "передумати". Ось уже навіть удова байкаря Олекси Запорізького Надія Сеник стала на захист цього винаходу веселою бая. У передмові до видання творів свого чоловіка — вперше в Україні (О. Запорізький. Нові байки. Видавництво "Смолоскип", Київ, 1996) вона слушно пише: "Деякі літературознавці розуміють байку як тимчасове явище. Байка, мовляв, з’являється тоді, коли не можна говорити відкрито. В той час, коли байка — це старий, самостійний, чітко окреслений літературний жанр, що розвивається за всяких умов. Байка мусить мати гостру думку й майстерний сюжет. Вона ніби коротенька драма чи комедія з характерною для неї динамікою і діалогом і, якщо це є в байці, вона жива й цікава. Основне ж завдання байки в колоритній і доступній для загалу формі розкривати вічні морально-етичні і соціально-філософські проблеми". Одне слово, найбільша її сила — це стислість, демократизм, мудрість, афористичність та актуальність. І ще згадує Н. Сеник, як її чоловік, байкар О. Запорізький тішився, що байка відродилася в Україні. Уболівав, що в нас "звульгаризували поняття байки, мовляв, байка — це побрехенька, це дурниця вигадка. Чому ж лише про байку так висловлюватися, коли вся література — то твір фантазії? І коли взяти сучасну прозу чи драму, то вона більша "побрехенька", як байка".
Сам же Олекса Запорізький — до речі, один з кращих байкарів, чиє життя минуло за межами України, — залишив заповіт прийдешнім байкарям: "Треба створити оригінальну українську байку, що своєю мистецькою досконалістю стала б поряд найвищих осягів світової літератури у цім жанрі і допомога б світові зрозуміти духовні глибини нашого народу".
Зауважу, що в нас уже є такі байки — перечитаймо хоча б Л. Глібова, А. Косматенка, М. Годованця і самого О. Запорізького. І особливо П. Глазового, патріарха нашою гумору. Розмірковуючи, чи потрібна сьогодні байка, він вдався до такої сповіді:
Росла кульбаба при дорозі,
Звичайна квітка польова.
Зоріла щастям золотистим
Її кругленька голова.
Росла, росла вона, дозріла
Та й побіліла, посивіла.
Взяли вітри той скромний цвіт
І понесли у білий світ.
Отак і я прожив на світі,
І побіліла голова,
І полетіли в світ широкий
Мій сміх, і думи, і слова.
Нехай стебло моє затопчуть,
Нехай мій корінь перетруть,
Того, що в люди полетіло,
Уже назад не заберуть.
…Ні, що не кажіть, а таки жив бай веселий на Русі, безіменний батько української байки. А втім, чому безіменний? Адже відомо, що він — бай, байкар і цього вже досить. І жив він… А втім, чому жив? Він і нині живе — див. вище наведений перелік прізвищ сучасних сміхотворців. Це ж все його прапра… внуки, його невмируще сім’я і плем’я його. І живуть вони по всій Слов’янії — Русі-Україні. Тож наша Україна байкарів — як на душу населення — має чи не більше, ніж корисних копалин. Принаймні, не менше. І їх — на відміну від природних скарбів — навіть розкопувати не треба. Лише б не закопували — скарби мудрості нашої — і на тім дяка. А втім, байка безсмертна, бо хто тільки вже її не закопував, починаючи з Езопа, а вона й сьогодні живе, вчора жила і завтра, дасть Бог, житиме! І кожний праправнук бая може без перебільшення повторити відомі слова Леоніда Глібова:
"Моя байка, добрі люди,
У пригоді може бути".
Чи, скажімо, несхибну віру Павла Глазового:
"Того, що в люди полетіло,
Уже назад не заберуть!"
З ДАЛЕКОГО СЬОГОДЕННЯ
А з друзями треба ще й дружити
Іноді я ліниво думаю:
"Врешті-решт треба боротися із самотністю. Ось тільки як? Ну, приміром, знайду я собі таку, яка стане мені за дружину... Але ж її, чого доброго, ще доведеться й любити? А від любові мало що може статися... А таку, щоб не любити, хіба ж нині знайдеш? І з друзями та ж морока, бо з ними доведеться ще й дружити. А таких друзів, аби з ними не треба було дружити, хіба ж нині знайдеш? Та ще вірних..."
Помилка мудрої жаби
В одному болоті жила одна мудра жаба. Часто поснідавши (пообідавши чи повечерявши) комахами, їхніми личинками чи мальками риб, любила пофілософствувати і часто видавала на гора такі перли:
— Хай не ображаються на нас ті, кого ми їмо — нас теж їдять. І нічого не вдієш. Сьогодні ми когось жремо, а завтра нас змегелять — таке
життя в болоті.
Але тут мудра жаба помиляється, думаючи, що тільки в болоті, адже ближнього в цьому світі їдять і поза болотом.
Останній контраргумент
— Коли б не ти, то я була б... була б ідеальною парою!
З найновіших законів ринку
Бережи свою совість замолоду чистою, щоб потім зміг її продати дорожче.
З корисних порад
Виявляється, черевики можуть послужити вам значно довше, якщо не купувати нових.
Яструб шпетив Шуліку:
— Розбійник! Харцизяка! Погромник! Після його бандитського нальоту — пустеля! А треба ж і про свого колегу думати, адже йому теж
треба щось їсти!
З любов’ю до ближнього
Канчук з батогом ганили Нагая.
— Бити треба ніжно, ніжно-о... Як ось я, наприклад, — доводив Канчук. — А він... як уріже, як уріже!.. Що не кажи, без душі лупцює.
— І без любові до ближнього, — підхоплював Батіг. — Це — вчорашній день. Сьогодні бити треба тільки з любов’ю до ближнього. Як ось я, наприклад. А Нагай на це почуття в роботі не здатний. Бо відсталий і не застосовує передових, прогресивних методів биття. Періщить по-дідівському — куди ж воно годиться?
До питання про рівність
Всього лише проста прибиральниця, а як вона запросто заходить до будь-якого кабінету!
З морального кодексу сильних світу цього.
Не знаючи, що таке правда, як можна знати, що ти чиниш неправду? А тому неодмінно треба хоч іноді, а дотримуватися правди.
Нерозгадана таємниця з життя пернатих
Коли стоїш у черзі, чомусь не хочеться думати про крила.
Одна з головних заповідей монументалістів
Будьте економні! Скидаючи старі бюсти, залишайте постаменти, щоб було куди ставити нові!
Із старих істин
Як часто в боротьбі за збереження біосфери чия-небудь сфера неодмінно виявиться скраю.
З розповідей бувалих людей
Знайти своє місце в житті ще можна, а ось спробуйте на ньому влаштуватися, не маючи зв’язків!
З наївних запитань
І для чого всім бігти до фінішу, якщо перше місце все одно посяде лише один з них?
З приказок ядерного віку
Аварійно-технічний прогрес.
До питання про безсмертя
Коли борються із старими догмами —найчастіше народжуються нові.
Із метеорологічних спостережень
Не спішіть у великі. Дрібний дощик теж зволожує землю.
Із оголошень далекого майбутнього
"Громадянина, який загубив свої найкращі літа, просимо терміново звернутися до Бюро знахідок".
Владу буде обмежено
Нарешті створено Незалежний Комітет з обмеження влади обмежених людей, які мають необмежену владу. Щоправда, Незалежний Комітет покищо має обмежені повноваження.
Що заважає природі
З точки зору Багетної Рами природа, на жаль, покищо не має аніяких рамок і це заважає їй врешті-решт стати повноцінною мистецькою картиною.
А раби залишилися
Ну й що з того, що вже давно немає рабовласників? Але ж ще стільки повсюди рабів, які без звичних володарів і кроку самостійно не здатні ступити.
Суцільна непам’ять
Воли, покірно підставляючи натруджені шиї в ярмо, що вже збили їм холку, і тягнучи тяжкий і вічній свій віз, вже й не пам’ятали, що їхніми предками були колись могутні і вільні степові тури; собака, біжучи за возом, що його приречено тягли воли, та гавкаючи на всіх і вся, а радше на свою недолю, теж не пам’ятав, що його предками були вільні і незалежні вовки; вічно п’яний дядько Пилип, осатаніло луплячи волів ломакою, вже давно не пам’ятав, що він — людина.
Суцільна непам’ять.
Чи не тому нам часто й випадає доля волів та собак?
Прорахунки еволюції
Наш дикий предок відносно легко приручив і одомашнив жінку, а ось вона його й досі приручає та одомашнює.