Лісом, небом, водою. Частина 2: Леля - Сторінка 63
- Оксеник Сергій -Опенько знав, що поспішати не можна. Тому вистрілив тільки тоді, коли звірюці лишалося не більше трьох кроків.
Вовкулака крякнув, але не спинився. Зі стрілою в грудях він добіг і повалився всім тілом на драбину. Стара деревина не витримала й тріснула. Для вовкулаки чи молодої людини таке падіння може бути й не страшним. А старому чоловікові після цього не зібрати кісток.
Опенька врятував вовкулака. Старий упав боком на спину забитого ворога, і все було б гаразд, якби не власна Опенькова стріла, що проштрикнула тіло вовкулаки наскрізь і ввіп’ялася дідові в сідницю. Було дуже боляче. Але біль — то що ж. І не таке в своєму житті витримував. Найгірше те, що на стрілі була вовкулача кров. І тепер вона була в Опеньку. Нічого доброго від цього старий не чекав.
Втім, розмірковувати було ніколи. Він із зусиллям звівся на ноги й пошкандибав на вулицю, не зводячи очей з рогу хати, з-за якого от-от міг вискочити ще один вовкулака. І той вискочив. Але Опенько був готовий його зустріти. Стріла вдарила ворога в груди, він упав і тепер із хрипом качався по землі. Ще один, за дідовими розрахунками, зараз мусив бути на даху його будинку. Треба встигнути до багаття, поки він не зіскочив на землю.
Старий зробив кілька кроків, уже майже вийшов із двору, коли за спиною його щось важко гепнулось об землю. Він миттю озирнувся, наставивши лука, та стріляти вже не довелося.
А за спиною пролунав радісний крик Миші:
— Я в нього влучив! Сусіде, я в нього влучив!
— Мишо-о-о! — так само радісно репетувала Помідора.
Знаючи, який із Миші стрілець, Опенько подумки подякував долі, що сусіда влучив у вовкулаку, а не в нього. Та й влучив він не дуже — у плече. Вовкулака повільно звівся на ноги, загарчав і, хитаючись, пішов на Опенька. Відстань між ними була не більше п’яти кроків, тож Опенькова стріла ввійшла саме туди, куди треба — у вовкулаче серце.
Ховатися йому було нікуди. Стояти серед вулиці також безглуздо. А що робити? Дід підійшов до багаття, сів навпочіпки до нього спиною й почав чекати.
Селом розлягалося гарчання, лемент і крики. Десь надсадно гавкав Глина. На північній околиці гуляла заграва, освітлюючи низькі хмари.
Краще б уже його загризли. Тоді швидко помер би. А так треба чекати, і ще невідомо, як довго. Спину пекло. Але він відчував, що багаття вже от-от догорить. Тоді він тут, на вулиці, залишиться зовсім беззахисний.
— Мишо! Підкинь хмизу! — крикнув він.
Ніхто не відповів. Правильно. Яка ж розумна людина злізе з даху! А тим більше — Миша. Він завжди був полохливий. Тепер сидітиме на хаті до ранку. І Помидора його сидітиме з ним. Голубки.
Опенько заплющив очі. Так легше було зносити біль. І не минуло й хвилини, як він відчув, що на його заплющені очі впала велика тінь.
— Вас поранило, діду?
Він підвів голову й побачив Марічку, яка сиділа у великій дерев’яній ступі. Опенько кивнув.
— Це нічого! — сказала Марічка. — Зараз загоїмо. Де вас поранено?
І як тут бути? Показати їй свою сідницю? І навіщо? Що воно, мале, може тямити в ранах і вовкулачій крові.
— Давайте швидше! — нетерпеливилося малій. — У мене ще знаєте скільки роботи!
Опенько невесело осміхнувся й ліг на живіт. Вона навіть не розривала його штанів. Просто він відчув гострий біль і стало вогко; старий зрозумів, що дитина щось налила йому на рану. Вставати не хотілося. В душі почало наростати давно забуте почуття. Зі старечих очей скотилася сльоза.
— Ти бачиш, як воно пішло!.. — не повертаючи голови, промовив він до Марічки. — Отак і пішло. Лежу тепер перед малою дитиною, виставивши задницю… Не ждав я такої ганьби на старість. Не ждав… Ну, та сам же й винен. Сам… І всі ми винні. А ніякі не черви. І не вовкулаки. Хіба ж вовкулаки — вороги для нас? Самі ми собі вороги, розумієш, дитинко? Самі. Не вовкулаків треба боятися, а себе. Себе… Ото як почав учора говорити на зібранні, то краще б язика проковтнув. Тоді й зараз так соромно не було б… Ото… Виходить, і собаці треба часом до бліх прислухатися… Ти пробач мені, дитинко… І всім нам пробач… Як згадаю вчорашнє, тут же й померти хочеться… Та вже й недовго. Це вовкулача кров… Якщо вже в тебе потрапила…
І тут старий з подивом відчув, що біль якось неймовірно швидко зникає. Він підвівся, помахав ногою, присів, знову підвівся — наче й не було стріли в сідниці. Здавалося, навіть рана затягнулася. Він її помацав рукою — нічого, тільки штанина мокра від того, що Марічка на нього налила. Опенько понюхав пальці — пахло кров’ю. Він озирнувся до Марічки, але її й слід пропав. Коли ж вона відлетіла? Що почула зі сказаного? Може, й нічого… Може, так воно й краще…
— Мишо-о-о! — переможно закричала Помидора.
— Не кажи "гоп", поки не перескочиш! — тихо сказав їй Опенько, хоч і розумів, що вона не могла його почути. Просто не міг терпіти, коли люди починали святкувати, коли ще нічого не відомо.
Рев і крики в селі не вщухали, не заспокоювалася й пожежа. Їм тут що! У них куток — тільки дві хати, та ще й у дальньому кінці села. Сюди й вовкулаків забігло всього нічого. А як там? Треба ж було так злякатися дріб’язкового поранення, що й Марічку не розпитав про те, що там коїться.
І тут із центру села долинув страшний вереск. Верещали люди, верещали вовкулаки, так ніби їх налякав хтось іще страшніший, ніж вони самі. А потім — тупіт. Одразу з десяток, здавалося, ніг, мчали щодуху — і не кудись, а сюди, просто на Опенька. А йому й дітися ніде! Він кинувся до Миші.
— Опусти драбину!
Миша помовчав, що вже розлютило Опенька, а потім неголосно відповів:
— Розумієш, у мене тут таке… Тут такі крокви старі. Я прямо дивуюся, як вони нас із Дорою витримують… А ти ж іще як… Ну…
— Ну, стривай, Мишо! — тільки й вигукнув Опенько й прожогом через дорогу, додому. Якщо стати в дверях, то можна принаймні бути впевненим, що ззаду не нападуть.
Багаття вже майже згасло, тому він і не побачив, що тупіт не просто наближається, а вже цілком наблизився. Вискочивши на вулицю, Опенько просто таки зіштовхнувся з вовкулакою, що на шаленій швидкості мчав перший. Він, ніби не помітивши, штурхонув старого плечем і побіг далі. Від несподіванки Опенько відлетів на Мишин тин у тому місці, де вовкулаки його ще не зламали, перечепився й сторч головою — в смородину.
Він безпорадно борсався в кущах, коли повз нього так само панічно швидко промчало ще кілька звірюк. А вже як Опенько звівся на ноги, він зрозумів, що так налякало тварюк. За вовкулаками гнався величезний, більший за будь-кого з них, чорний ведмідь. А може, він був і не чорний. Може, він був бурий. Хтозна. У темряві не видно. Вогнища на вулицях уже майже догоріли.
Опенько зрозумів, чому вовкулаки його не вбили, — не до того було. Але чому ведмідь навіть не звернув на нього уваги, цього мисливець зрозуміти не міг. Він стояв і розгублено дивився їм услід. І тільки-но встиг подумати, що ведмідь жене вовкулаків точно на пастки, як із лісу донісся смертельний крик першого. Потім ще одного, ще…
— Скільки їх було, Мишо? — спитав старий.
— К-к-кого? — перепитав сусіда, тож Опенько вирішив його більше ні про що не питати.
Замість епілогу
Ніхто нікого ні про що не просив, але вранці, коли закінчили прибирати тіла забитих вовкулаків і затоптувати останні жарини багать, народ потягнувся до Лисої криниці. Сходилися з усіх кінців села, вливалися в натовп і гарячково розмовляли. Ходили від однієї купки людей до іншої і невтомно розмовляли. Перескакували з однієї теми на другу, на третю і розмовляли, розмовляли, розмовляли. Здавалося, в людях назбиралося стільки слів, що вже несила було втримувати їх у собі.
— А мій Миша — ох і стріляє! Ох і стріляє! Двох вовкулаків — заввиграшки! З такої відстані! Тільки ж-ж-ж! І впав. Ж-ж-ж — і впав!..
— А Опенько!
— Ой! Що ви кажете, я ж усе бачила! Він узагалі! Хіба хто б наважився з хати злізти! А він!.. Ніколи б не подумала!
— А де це діти? Щось нікого не видно?
— Прийдуть!
— А ви бачили? Лисий живий?
— Лисий!! Чи може щось зупинити Лисого! Бачили б ви, що він виробляв! О! Лисий — це!..
— А чия хата горіла?
— Як? Ви не знаєте?
— Та звідки ж я можу знати! Де я живу, а де горіло!
— Це Каченина хата горіла. Уявляєте! Каченина!
— Оце б я не уявляв! Воно бідне таке незграбне! Скільки Лисий попереджав: обережно з вогнем, а вона все одно підпалила свою хату…
— Таж ні! Вона навмисне її підпалила!
— О! Я так і думав!
— Що ти думав? Ну, що ти думав?
— Так і думав, що…
— Та нічого ти не думав! Вона коли побачила, що вовкулаки здерлися на її дах…
— А правду кажуть, що Лисий привів якогось ведмедя, і він прогнав усіх вовкулаків?
— Ой! Ти більше слухай, що кажуть! Не Лисий, а Наталка.
— Ви, дядьку, чули дзвін, та не знаєте, де він! Не Наталка, а Марічка…
— Марічка?! Коли б то? Вона цілу ніч над селом у ступі носилася…
— А хтось ходив туди, до Вуханевих пасток?
— Я не знаю, хто там хтось, а я сам ходив.
— Один?
— Ну… Чому один. Нас кілька чоловік було. Опенько он ходив. Семеро.
— Вас було семеро?
— Нас було четверо.
— А хто ж семеро?
— Вовкулаків семеро. Ото скільки їх від ведмедя тікало, стільки ж і втрапило в пастки, тільки вони не Вуханеві, а Петрусеві.
— О, куме, і я те саме чув.
— Що ти, куме, чув?
— Що Вухань там ні до чого, що то все… О, здоров, Вуханю!
— …
— Ти якийсь мовчазний сьогодні.
— А чого ж його… той… Борода…
— А правду кажуть, що є якийсь камінь, на якому всю правду написано?
— Яку таку правду?
— Ну, про те, що в світі далі буде.
— У якому світі? Ти вже як хочеш щось сказати, то кажи.
— Отакої! Чого це ти так дратуєшся?
— Сам ти дратуєшся. Тут і так спати хочеться, наче тобі в очі піску насипали, так іще ти з дурницями!.. Камінь…
— Ні! Я вам скажу, Каченя, це… Скажи, Вуханю?
— А що тут той? І так воно все… Хіба ж я раніше не казав?
— Ой, ви тільки не кажіть мені! Хто її змушував?
— А що їй було робити? Вона одна! Одна, розумієте? Все життя одна! Все життя!..
— Ну, то й що?
— А те, що ви, чоловіки, просто безсердечні довбні!…
— Та де ж це діти? Вони живі?
— Кажуть, живі. Я, знаєш, що думаю…
— Що?
— Що вони сюди не прийдуть.
— Сплять, думаєш?
— Та як вони можуть спати! Просто… образилися вони на нас. І правильно образилися…
— А мій Миша трьох вовкулаків застрелив! І такий влучний — я ніколи б не подумала!
— Що ви кажете, Помидоро!
— Ой! Ви ще скажіть, що не вірите!..
— Та хай йому грець! Що ви таке кажете! Хіба я можу вам не вірити? ВАМ!!!
— Ні, це вам хтось уже напридумував.