Намисто - Сторінка 31
- Винниченко Володимир -Ой, ні. Не тим поглядом дядько дивився, щоб так узяв та й пустив у пастухи.
— Думаєш, сильно битиме? — пошепки питає Сашко, не зводячи зляканих очей із Льоні.
— Розшматує... — бовкає Льоня.
— Розшматує?!
— Живого не випустить. Казав сам не раз.
Сашко глибоко зітхає. Він знає це добре по собі. Хазяїн уміє це робити не гірше за дядька. Так то ж хазяїн, чужий, простий швець. А тут же рідний дядько, батьків брат, та не швець, а пан, з кокардою, в суді важно служить, звощиками* на службу їздить, у галошах навіть літом ходить. А шматуватиме, як і чужий швець.
*Звощики (перекручене з рос.) — маються на увазі кінні коляски, аналог теперішнього таксі.
— Даваймо тікать, Льоню! Га?
— Куди ж ми втечемо?
А голос його тихий та безживний такий.
— А в пастухи! Самі наймемось.
— Спіймають. Дядько всю поліцію знає. До нього сам пристав у карти ходить гулять.
Сашко знову зітхає: то правда — від пристава не втечеш.
Та Сашко не може так, без нічого, помиритися і тим, що Льоню шматуватимуть. Еге, він сам так легко не дається на це! То забіжить десь і пересиджує, поки хазяїн пересердиться. То якусь штуку в хаті підпустить, щоб одвернути від себе увагу. То до хазяйки підлабузниться. А то, як нічого вже не помагає, підкладе собі в штани стару халяву, щоб не так дошкуляв хазяїнів ремінь.
Але що тут з Льоньою можна зробити?
Сашко напружено думає, вишукує, нишпорить хмурими очима по траві.
Втекти — не можна, пристав спіймає. Пересиджувати десь — ще гірше буде.
— А тітка заступитися не може, Льоню? Впрохати б її? Га?
Льоня крутить головою.
— Не заступиться. Ще гірша за дядька. Перша раз у раз дядька шпигає, щоб бив.
— Перша? Така люта?!
— Бо я Богу молюся не так, як вона каже.
— А як вона каже?
— Щоб на колінах, та щоб поклони бив, та щоб уголос, та довго. І вранці, й до обіду, і після обіду, і перед вечерею, і після вечері, і перед сном.
Сашко здивовано свистить.
— От туди к чортовій матері! А нащо ж то?
— А я знаю?
Сашко заклопотано і сильно чухає червоні віхті волосся над замурзаним чолом: і сюдою, значить, не викрутитись.
— А може, є ще які у тебе родичі тут? Може б, їх попрохать?
У Льоні чудно струшується нижня губа. Він підбирає її, притискує до горішньої губи й трохи мовчить. А потім тихо каже:
— Нема в мене тут ніяких родичів. І нігде.
— Значить, кругла сирота. Як і я. Паршиво.
Сашко вже не знає, що придумати.
— А як дядько б'є, то штани каже тобі скидать?
Льоня киває головою.
— Скидать? Аж до голого тіла?!
Льоня знову киває.
Сашко хмарно насуплюється: і тут нема ради, навіть халяви під штани підкласти не можна. Ну й благородні! А ще з кокардами та в галошах! Що ж його робити тут?!
А Льоня стоїть та все мне ремінець од ранця, та все мне його тоненькими пальчиками, замазаними в чорнило. А личко неначе ще дужче схудло, ще більше зблідло. І біленький майський костюмчик його з золотими ґудзиками так не до діла тут тепер.
— Ну, так знаєш що, Льоню, ти не... той... не журись. Як так, то дядько оддасть тебе в пастухи. От бий мене сила Божа, що оддасть!
Льоня переводить очі на Сашка. Сашко рішуче й сміливо дивиться йому просто в лице.
— От побачиш! А що буде шматувать... так що ж, нехай шматує. А ти собі, як так, думай, що пастухом будеш. Він битиме, а ти думай. Він битиме, а ти думай! От і легше буде. Мене як б'є хазяїн, так я раз у раз щось хороше про себе думаю. І не так болить, їй-бо, Льоню!
— А чи оддасть же? — тривожно дивиться Льоня в очі Сашкові.
Сашко аж скидається ввесь:
— Оддасть!! Небезпремінно оддасть! Як же не оддасть тепер? Як дуже сильно битиме, значить, оддасть. Бо битиме з досади, що ти гімназію не скончиш. Понімаєш? Бо сильно бити за те тільки, що ти ненароком поцілив у вчителя бамажкою, так це ж і дитина пойме. Значить, битиме не за це, а за те, що ти в гімназії не будеш більше. Та ти так собі й замічай, знаєш, Льоню: як дуже буде лютий та як дуже сильно битиме, так, значить, і добре, так, значить, таки в пастухи й підеш. Або в сапожники. Та тільки не показуй йому, що радієш. І-і-і, ніяк не показуй! Бо зразу догадається, що воно тут таке. А ще ніби плач, що в пастухи чи в сапожники тебе оддають.
Льоня з тремтінням глибоко зітхає.
— Та коли б оддали, то нехай уже... нехай уже й шматують.
— Оддадуть, чесноє слово, оддадуть, Льоню. Вони ж самі бачать, що й отмєтки в тебе погані, і що... В тебе ж погані отмєтки, правда? — раптом трохи неспокійно сам себе перебиває Сашко.
— Погані. Я не роблю вроків, — уперто каже Льоня.
— Ну от! І отмєтки погані, і балуєшся, і не слухаєшся, і вчителів б'єш. Ну куди ж тебе? Конешно, що ти не способний до вчення. Значить, тебе в пастухи...
Льоня раптом хмуро стріпується.
— Я — не неспособний, а я не хочу вчиться!
— Та я знаю, я тільки, значить, про дядька...
Але Льоня не слухає і аж рожевіє усім личком.
— Коли я жив з мамою, я добре вчився. У мене всі п'ятьорки були. До мене ходив учитель...
— Та я ж не за те. Конешно, що...
— ...ходив учитель, так казав, що я такий способний, що він рідко бачив. І вроки вчив раз у раз. А тут не хочу! От не хочу і не буду! І нехай мене лають, нехай неспособним звуть, нехай! Я таким і буду. І нехай!
Тихе й ніжне личко Льоні стає гостре та колюче. Він уперто киває головою і шарпає за ремінець за кожним "нехай".
Сашко знову пробує вставити слово, виправдатись, але як тільки він зачинає говорити, так це наче вколює Льоню, і він гаряче та вперто киває головою й шарпає за ремінець.
— І не буду їм ні адвокатом, ні попом, нічим! І нехай буду вуличником! Нехай! Як я жив з мамою, так і вроки робив, і гулять бігав, і скрізь. А тут як на десять мінут надвір вийду, так зразу: "Куди, вулишник?" А за те, що з тобою стрічаюся, так вуха одривають. "Я з тебе зроблю чоловіка". А я не хочу їхнього чоловіка! І буду з тобою стрічатися, а в них не хочу жити. Мама нічого не казала, що я з простими хлопцями гуляв. А вони...
Тут у Льоні губи раптом починають якось кумедно випинатися наперед, наче він свиснути хоче, і дрібно-дрібно трусяться. Але він, так і трусячись губами, каже далі:
— А вони кажуть: "Мати твоя мужичка була, то й з тебе мужика хотіла зробити. Вона загубила твого батька, то й тебе загубила б, коли б не померла". Та ще всяке за маму кажуть...
Він одвертається до стіни й вибухає гірким плачем. І ранець йому на спині підстрибує та клацає чимось усередині.
Сашкові на очах стоять сльози, але він не знає, що сказати чи зробити. Він тільки повертається лицем за Льонею і дивиться йому в спину.
Потрохи Льоня затихає, витирає кулаками лице й ніяково повертається до Сашка. Сашко хмуро дивиться собі під ноги й суворо каже:
— Говорять люди, що по твоїй мамі зосталося багато грошей та що твій дядько за це взяв тебе на воспитаніє.
Льоня понуро буркає:
— Я не хочу їхнього воспитанія!
Тоді Сашко підводить голову і ще суворіше каже:
— Треба, щоб ти з них пруцент узяв, що вони твоєї мами гроші забрали.
Льоня не розуміє, що то таке "пруцент".
— Ну, пруцент!.. Ну як хтось комусь винен гроші, так на бамажці пише, що так і так, винен і оддам. Пруцент називається. А то ж не оддадуть. Хазяїн теж каже, що тобі треба з них пруцент стребувать.
Льоня лівою рукою розмазує сліди сліз на щоці й мовчить. Потім понуро каже:
— І в гімназії за дядьком так само про маму... Не хочу я їхньої паршивої гімназії! Я їх всіх уб'ю!
Сашко зітхає й дивиться на небо: воно вже темно-жовте, як порохом присипане, а в кущах посіріло. Вечір спадає на землю.
— Ну, нічого, Льоню, тепер уже не будуть більше казати. Чорт з ними. Нехай тільки ось сьогодні якось так, щоб не... той, щоб перетерпів ти, а там, як у пастухи підемо, так цього нічого вже не буде.
І Сашко обережно та ніжно погладжує по шкуратяній спинці ранця, що, як у телятка, в жовтих та білих плямах.
— А ти ж утечеш зо мною? — тихо пита Льоня.
Сашко скидує головою:
— Ого. Того ж дня не буде мене в хазяїна. Я й так у нього живу, бо ти тут через тин до мене. А то б ураз би втік у пастухи. От де свобода в кого! От живуть хлопці! Вигнали скот на пашу, сопілочку в рота та й грай собі цілий день. Ні хазяїна тобі ніякого, ні хазяйки, ні по горілку тебе не посилають, ні в лавочку, ні колодкою, ні ременем. А кругом поле, трава, жайворонки! Ех!.. Ти був коли-небудь у селі?
Льонине лице прояснюється.
— Ще й скільки! Ми з мамою щоліта до тітки їздили. І знаєш, Сашко, ми собі купимо такі великі-великі брилі. І кийки, щоб ганяти скот!
— Ну чого ж там кийки купувати? Виламаємо в лісі та й годі.
— Ну, виламаємо. І в нас будуть постоли. Знаєш, які-то постоли?
— От ще б не знав!
— І самі собі будемо кашу варити, картоплю пекти. Правда? Ти їв печену картоплю? От добра! І будемо книжки читать. У тітки пастушки читали книжки. Їй-богу!...
— І гаврашків будемо виливать!
— І гаврашків! І тарантулів! На віск! Знаєш? Очі Льоні стають знову ясні, сині, блискучі, а лице аж круглішає. Але раптом у церкві бамкає дзвін, і Льоня та Сашко відразу замовкають. Хвилі дзвону, як хвилі по воді, то здіймаються, то спадають, то напирають гудом на вуха, то слабнуть. А потім вдруге, втретє: "Вам, бам!"
Сашко зирка на Льоню. От знову личко витяглося, посіріло: так, уже треба йти додому. Що Сашкові попаде від хазяїна за гуляння, так це чортяка його бери, нехай попадає. А от що Льоні буде?
Льоня підсмикує ранець вище на плечі, міцніше стискує ремінець у кулаці, але рушати не рушає. Очі знову бігають попід кущами, кінчик носа посинів, як од холоду.
— Ходім уже, Льоню? — обережно каже Сашко.
У Льоні знову випинаються наперед губи, зморщуються, починають труситися. На підборідді, якраз посередині, горбочком збираються зморшки і теж трусяться.
— Пі... підожди трошки... — пошепки каже він. Сашко хмуро стягає брови й, щоб не заплакать, одвертається й починає ламати китиці бузку.
Постоявши трохи, Льоня знову підтягає ранець і тихо рушає понад стіною. Сашко кида зламану китицю й поспішає за ним. Але коли вони наближаються вже до стежки, Сашко тихо гукає:
— Стій, Льоню!
Тут їм прощатися, бо далі їх може хто-небудь побачити разом, і Льоні ще гірше дістанеться. Льоня зупиняється і тоскно, жалібно дивиться на Сашка.
— Ходім ще трошки зо мною!..
Сашко люто чухається.
— Та побачать, сволочі собачі! Іди вже сам. А я, — знаєш що? — я побіжу додому, вилізу на паркан та й буду заглядать до вас у вікно.