Северин Наливайко - Сторінка 58
- Вінграновський Микола -Видно, у Конашевича був не такий, як завжди, вигляд, не так, як завжди, він на Наливайка дивився, бо темно-горіхові Наливайкові очі стали як на морозі терен — вони зробилися чорно-сині, і з них на Конашевича дихнуло інеєм.
— Що? — спитав Конашевича Наливайко.
— Пане гетьмане, відпустіть мене на Січ, — сказав Конашевич і глянув на свої босі ноги, де поміж пальцями, як ішов, позастрявали й цвіли кульбаби.
Наливайком хитнуло, він знову ліг спиною на кошму і заплющив очі.
— Переночуй з нами хоч би ще ніч...
Жбур зиркнув на Конашевича, прикусив білого від молока вуса і не сказав нічого. Накинувши кунтуша наопашки, підійшов Яків Шийка. Він зняв свою мокру, а від того стемнілу білу чалму, поклав її на камінчик поруч з червоною фескою Жбура, подививсь, які вони гарні поруч, простелив кунтуша скраю кошми між Наливайком і Жбуром й обличчям до Конашевича після купання приліг.
— Ти, Якове, що, в чалмі й купався? — підсунув до Шийки ближче нарізану вудженину Жбур.
—Чалму вітер з берега у воду здув! Я саме стояв у воді по шию, коли бачу, що воно за течією пливе? Чайка не чайка! Коли дивлюся-придивляюся, пригнувся до води по очі — аж то біліє на бистрині моя чалма! Пливе, краями похитує! І вже намокла, хоча воно й шовк. І вже, бачу, тоне. Вітер над нею стоїть і дивиться, яка чалма є, коли вона повна води.
Я бігом за нею. Пливу-пливу, а Шийко саме на березі пасся. Коли ж як глянув, що я віддаляюся від нього за течією, то, звісно, подумав, що я повертаюся назад в Очаків до Нуззетогли, на дах, у своє біле крісло слухати вірші хана Газі-Гірея. І Шийко мій за мною! Біжить він берегом і плаче, що я його покидаю в степу на зиму між могилами перед вовками!.. І так мені стало шкода коня, що я бігом за чалму і прямо з ріки до нього!
Шийка замовк. По Наливайкові, по Конашевичу та й по Жбуру Шийка побачив, що їм усім трьом не до його теревень. Щось, було видно по них, між ними трапилося. Та все одно, як у таких випадках завжди, Яків образився: йому не вірять, його не чують, його не хочуть! Він відсунув від себе мисочку з вуджениною, послинив пальця, вмочив його в сіль і почав її з пальця мовчки злизувати. Від гарби заіржав Куріпочка. Та голови не підняв. Куріпочка заіржав уві сні.
— Поки ти, Якове, говорив, чалма твоя висохла, вже вона геть суха, — сказав, аби щось сказати, Жбур.
А Наливайко спитав:
— А що, Якове, вода іще тепла?
Це запитання Шийкою стрепенуло, і він запалився новим натхненням:
— Не те, пане гетьмане, слово! Не тепла — гаряча! Ніби тече ріка прямо з печі — так її наостанок літо нагріло! — похвалив воду Шийка, заодно не забув і про свого коня. — А мій Шийко злякався зеленого коника-богомола!
— Коника-богомола? Шийко ? Твого Шийка злякаєш! Так я тобі і повірю! — Жбур відірвав шматок лаваша і став їсти його без нічого — без кавуна і сиру. — Що ж то за коник такий? Мабуть, здоровенний?
— Ні, навпаки, не дуже. Тільки дуже скакучий! Перескочив мене, лепеху і річку! А Шийкс? мій злякався, бо думав, що в Дикому Полі скачуть самі лише татари, турки і... — і Шийка прикусив язика.
— Чому ж ти замовк? Договорюй, хто третій: татари, турки і... і запорожці!
— Знову я не те зморозив... — знітився Яків Шийка. Правду кажучи, йому не хотілося запорожців перед Наливайком і називати. Ні перед Наливайком, ні перед Жбуром і Конашевичем, ні перед собою. Бо відразу ж в очах з'являлася домовина, а в ній Наливайко.
— Ти запорожців якраз і не назвав! — оборонив його Конашевич.
— Так думав назвати... — і Шийка скис, ліг на живіт і задивився в темну печеру. — Скільки раз собі говорив — не роздумовуй занадто, Якове, не роздумовуй! Ні! Роздумовую і, як завжди, потрапляю пальцем у небо!..
І знову всі помовкли. Наливайко лежав на спині, Шийка на животі, Конашевич на боці, а Жбур сидів, по-турецьки схрестивши ноги. Коні, передчуваючи вечір, збрідалися на ніч до гурту. Біля гарби і з гарби пахли дині. Там же й виднівся Куріпочка, і коні пішли до нього. Біля Куріпочки вони стали кружка, обнялися тихими шиями та сумними очима задивилися в те, хто перед чим стояв: Шийчин Шийко стояв очима в ріку і через те дивився на долину. Рябко — на скелі і глід. Куріпочка ж, як лежачий, дивився на кульбабу, що розцвіла в нього під ніздрею прямісінько на очах. А ще одним оком Куріпочка косився на бурдюк із турецьким вином, пригадував його винний темно-червоний смак і занюхував золотою кульбабою...
Раптом із печери зашелестіло. Наливайко, Жбур, Шийка і Конашевич миттєво, як птахи, кинули голови на той негучний і все-таки чутний шерех: з печери просто на них до кошми вибіг чорнявий, років п'яти-шести, давно не стрижений хлопчик. Він міг би бути голою дитиною первісних батьків кам'яного віку, якби не полотняні іігганці. Хлопчик вибіг і, сонний, з заплющеними очима, скинув з плечика шлейку. Штанці впали на босі ніжки, і він, не прокидаючись, почав дзюрити прямісінько на Жбурову феску. Припекло йому, видно, в печері, і вискочив він надвір. Жбур відкрив було рота крикнути, аби хлопчик не поливав його феску, та Наливайко приклав пальця до вусів, аби Петро не злякав уві сні дитину, бо може стати заїкою.
Видно, випив хлопчик води багатенько, бо він дзюрив і дзюрив. Від Петрової фески його срібний струмінчик перейшов мимовіль на Шийчину чалму і став її, щойно висохлу від купання, наповнювати. Шийка теліпнув шиєю, у шиї щось хряснуло, і хлопчинка, не перестаючи струмкотіти, відкрив зі сну очі. Очі були в нього на все лице. Він їх розплющив і побачив перед собою чотирьох на землі незнайомих дядьків. Малий на хвилинку завмер, та перше, що він зробив, — підхопив і підтягнув на собі штанці та перекинув через плечико шлейку.
— Не бійся нас! — самими губами ворухнув Наливайко. — Бачиш, як ми сидимо та їмо кавуна? А ти кавунчика хочеш?
Той перевів очі на розкраяний Жбуром червономорозя-ний рябий кавун, що на білому звійцеві, на білій кошмі здавався іще жаркішим. Наливайко, не кваплячись, узяв крайню від себе скибку, вибив з неї об кухлика чорні кавунячі зерна і простягнув її хлопчику. Той знітився, відвернув до печери голівку, та ручки простягнув уперед. Наливайко поклав йому скибку в руки. Малий повернувся від печери, і коли побачив холодний кавунячий жар, то, як і Наливайко, не кваплячись, підніс гостинець до рота. Та їсти одразу не став, а сторожко заглипав на чорновусих дядьків.
— Іж, їж, не бійся! Ось дивися на мене, як я! Ох же й кавунчик! Ну ж і солодкий! Та ще й холодненький! — і Наливайко прицмокнув язиком.
Жбур, Конашевич і Шийка взяли по скибці й собі і від задоволення захитали головами від плеча до плеча. Рожевий кавунячий сік стікав малому по замурзаному животику до пупка, а від пупка попід шлеєчку на штанці. Він це помітив лише тоді, коли скибку догриз до зеленої шкірки, витер нею животика, поклав її біля ноги на травичку і, заморившись, важко передихнув.
— Виростеш — будеш сторожем на баштані! — напророчив йому Наливайко. — Будеш?
Малий хитнув головою.
— А за це тобі ще, — і Наливайко простягнув йому шматок лаваша з сиром.
За цим разом хлопчик до печери голівку не відвернув, сир узяв в одну ручку, лаваш у другу, та знову їсти відразу не став, а доніс лише до рота й очима, що були більші від його личка, заводив по незнайомих вояках.
— Як тебе звати? — Наливайко сів так, як і Жбур, по-ту-рецьки. — Поки згадаєш, я скажу тобі, як зовуть нас. Оцього дядька, що ближче до тебе, звати Петром. І цього дядька Петром, а оцього —Яковом, а мене — Северином.
— А вони не дядьки! Вони хлопці! Дядько між ними лише ви один! — визначив осмілілий малий.
Наливайко підкинув чуба і засміявся, як не сміявся давно. Спалахнули зубами і Жбур, і Шийка, і Конашевич! Шийкоз Рябком повернули голови до своїх хазяїв і неголосним вечірнім іржанням оповістили своїх коней-товаришів, що господарі їхні сміються. Несподівано басом реготнув і малий — три його верхні та чотири нижні вологі зубки заблискотіли. Видно, що від народження він підростав не дитиною-мовчуном, а хлопцем легким і веселим.
— То як тебе звати? Скажеш, дам тобі молока. Ти молоко з медом любиш?
Малий задивився, як Наливайко цідить у кухлик із бурдюка медок-солодок, і немов про себе проговорив:
— Звати мене Васьком, а мама прозиває Васильком...
— А де ж твоя, Василику, мама? — бурдюк у руках Наливайка завмер.
— У печері.
— А що, вона у печері живе? — Наливайко глянув на Жбура, Шийку і Конашевича.
— Спить. І вона, і жінки, і дівчата, й монашки. І такі козаки, як я.
— То ти вже козак? — усміхнувся Наливайко.
Малий не встиг відповісти, бо зверху, від глоду, на кам'яний козирок застрибало камінчиками, і вслід за ними, прийшовши до тями, з шаблею та кам'яною сокирою у руках по заячій капусті з'їхала чобітьми Докія.
Вилетів яструб з Очакова вдосвіта. З фортечної башти, з гнізда, над притихлим очаківським глиняним гарнізоном, над безпросипними козами, віслючками, ящірками, мазанками і корчмою він відразу ж майнув уверх по Дніпрі на Запорізьку Січ. Яструб на Січі родився, і аби не літав, то йшов би до неї пішки! Він народився якраз навпроти острова Хортиця на Дурній Скелі, й коли до неї стримів, то пера на нім співали! Білі брови його не біліли ще так ніколи, а жовті холодні очі палахкотіли! Ширялося яструбу легко: діти повиростали, кружляли з мамою самостійно й собі на життя добували самі.
Тепер, без домашніх обмежень і клопотів, можна побути на волі й самому, посидіти на кам'яному гтгіздищі, де колись проклюнув дзьобиком зеленкувату шкаралупу яйця і вперше побачив Хортицю та свою Дурну Скелю.
На рибну вечерю яструб встигав. Від Очакова до рибалочок-козаків махати Дніпром півдня. А він вилетів, як сіріло. Поспішати птах не любив, тому й тепер, не кваплячись, звернув від ріки на степ розім'яти спросоння крила — пополювати на ховрашків. Ось-ось ховрашки мали сховатися в нірки на зиму, а тоді не добудеш їх ні кігтями, ані дзьобом, аби навіть і дуже хотів! Полювати на ховрашків треба тепер, коли вони по теплу бовванять стовпчиками на буграх та могилах і один одному для чогось свистять. Вигулькують вони з ночі, зі сну, із нірок, коли сонце підіб'ється височенько. Отоді вже тільки дивись та слухай, з якого боку свистить!..
Сонце зійшло, перевилося блакитним туманом, та як захрясло у плавнях, в очеретах, то вище й не піднімалось.