Северин Наливайко - Сторінка 67

- Вінграновський Микола -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


А двогорбі, ногаті, у кожухах, волохаті чудища стрибали в мороці, і з них били вогонь і кулі. Жовніри верещали, чудища брембали пекельними голосами, а все воно разом кинуло в жах могильовських міщан, і вони, захлинаючись відчаєм, тікаючи з дітьми в ліси, закидали мотлохом криниці і підпалили місто.

Підвіяний хуртовиною, огненний Могильов, лякаючи Бога, погоготів у невидне небо...

З Могильова, натопивши коням із снігу води, Наливайко відчув ледь вловиме бажання своїх козаків і розвернув сани на південь, ближче до України. Де лісом, а де полями він рушив на Бихів, щоби стати у нім на зимові лежі. Жбура, Шийку і Медолиза Наливайко вислав у Бихів на розвідку ще загодя, а сам із військом поплив снігами за ними. Небо погасло зовсім. Замість нього і під ним, засіяні заячими слідами, дубіли замети. Густий, як смалець, мороз смалив козакам брови і вуса й на білі гудзи зав'язував під вусами подих. На третій у дорозі день, загойдані саньми, козаки перемовкли. Спершу, ще як від'їхали тільки від Могильова, вони перебалакувалися, та згодом, коли холоднеча замурувала губи, їм не схотілося ні їсти, ні говорити. Вони мляво лежали на санях один до одного спинами, дивилися, як протікає за полоззями білота, і їм починало ввижатися, що в оцих снігах вони уже не чорняві хлопці, а заснулі на призьбах білі діди.

Не дрімав лише Тиміш, бо збоку від саней, не покидаючи його ні вдень ні вночі, нікому не видний, курів по заметах синій-синесенький вихорець. Він синів, як завжди, і, як завжди, грів Тимошеву самотню душу. Інколи вихорець відбігав від саней, від війська вперед, робився ніби фіалочка, когось нібито виглядав, та потім знову повертався до господаря і знову миготів біля нього. "Оксано..." — шепотів Тиміш і бачив, як вихорець на мить зупинявся і сніг, освітлений ним, також починав синіти... Тиміш зривав з голови шапку і ховав у неї своє темне обличчя...

Двісті Наливайкових саней, перегойдуючись з одного замету на інший, чорним шнурком розтягнулися на білизні. З білих лісів, супроводжуючи таку силу-силенну коней, ковтаючи солодку слину, ласо вили вовки.

Наливайко від'їхав трохи з замету набік, притримав острогами Резі і став пропускати перед собою одних за одними запряжених коней. Посріблені змерзлим інеєм, коні парко і легко тягли встелені ряднами і кожухами сани, а в них неворухких козаків. Ніхто з козаків не те що не обзивався, а навіть не кашляв. У декого з носа вже повисли тонкі льодові бурульоч-ки, і ніхто їх ні пальцем, ні пужалном не збивав. Військо сповив чадний морозяний сон.

Пропустивши перед собою кілька німих, безголосих саней, Наливайко сказав Шостаку й Оливці:

— Будіть їх усіх! Позамерзають! Будіть, і нехай біжать! Оливка й Шостак розвернули коней і по затверділій,

дубовій ріні заметів поскакали навстріч ковзливому плину саней. Згинаючись понад ними із сідел, вони закричали:

— Підіймайтесь, панове! Вставайте! Злазьте бігом з саней та з ними біжіть, бо позамерзаєте, що вас і вовки не вгризуть!

Козацтво і вухом не повело, не ворухнуло під носом навіть бурулькою. Хоч ні! — дехто з нетяг, аби не чути Оливки і Шостака, натягнув кожуха на вуха. Оливка перевів з-за плеча на руку рушницю. Та його постріл почули хіба що коні і в лісі вовки. Шостак перекрутився конем біля Димка: на двадцятьох оббитих із країв залізом, розкидистих розвальнях Димко з гармашами біля гармат цурпелилися посередині обозу і сніговою окришиною розтирали один одному білі щоки.

— Ану ж, Димцю, підніми товариство гарматою! Димко дістав із череса сколоте збоку кресало, викресав

із нього іскру, трут задимів, гармата мотнула дулом. Саме цієї миті Наливайко грівся біля Резі, тупцював біля нього у валянках, коли над шапкою прошваркотіло ядро. Воно впало під лісом, і пороша, що піднялася від вибуху, на землю і не осіла — вона замерзла в повітрі... Від гарматного пострілу лише кількоро козаків в'яло розплющили очі, кисло глянули крізь Оливку і Шостака, мовби їх над козаками й не існувало, промимрили щось і знову склепили повіки.

Віспяні ямки на лиці Шостака почервоніли.

— Ну і чортові душі! Не хочуть!

— Нема на них Жолкевського або Радзивілла! Отоді б знали, як замерзати! — Оливка напружився, що б, окрім гарматного пострілу, придумати ще, аби звести козацтво на ноги. Та нічого такого придумати він не придумав, лиш у голову війська прокричав Наливайкові:

— Гетьмане, пропадаємо! Ніхто не слухає!

Та Наливайко й не оглянувся, бо його оточили У Пу, китайці і євнух. У Пу розкидався руками, євнух перекладав, а китайське вояцтво піднімало над головами свої нерозлучні піки, штрикало ними в мороз, ніби показувало Наливайкові і його війську найкоротшу дорогу на небо.

Шостак скочив із сідла, перескочив у сани Димка і сам власноручно затовк у дуло гармати ядро. Затим він узяв у Димка кресало й трута і перед тим, як вибити іскру, наказав десятьом гармашам, що їхали з гарматами в санях позаду, приготуватися з ним, і через хвилину махнув рукою. Гармати гримнули разом. З кінської упряжі залущав, відколюючись, змерзлий іней. Посеред поля знялася одинока ворона, — як вона там взялася й чому? — і, немилосердно каркаючи, полетіла до лісу, на Бихів. Від раптового грому гармат китайці біля Наливайка мимоволі поприсідали, лише козаки... лише козаки мовчки перевернулися в санях з боку на бік, і ніхто Оливці та Шостаку не показав з кожуха навіть ока. Розтручуючи кіньми китайців, Шостак з Оливкою підскочили до Наливайка.

— Гетьмане! Гармати їх не беруть! Що робити? — Розчер-вонілі віспяні ямки на обличчі полковника Сашка Шостака поблідли і стали схожими на вощину. — Я, гетьмане, не знаходжуся, як їх підняти!

— А може, — Оливка подививсь на У Пу, — попросимо панів китайців роздрухати наше козацтво — познімати його з саней і прямо в снігу вкопати на ноги! Як ви, діду, на це?

Євнух переклав.

— Непогамовний! — сказав Наливайкові, а заразом відповів Оливці У Пу. — Ми би все це зробили, та боїмося. Бо шаблі в козаків хоч і недовгі, та замашні.

— Не бійтеся! — напосідав Оливка. — Наші хлопці, ви ж самі бачите, від морозу які? Вони не те що рушницю чи шаблю, вони себе підняти не можуть!

— Слава, цур тобі пек, непогамовний! — проскімлив У Пу Наливайкові. —Ти хочеш цього? Ти наказуєш? Чує моя душа, що не бачити нам з тобою Китаю, як сьогодні заходу сонця...

— Де наші довбиші і литаври? — раптом запитав Наливайко Оливку.

— Литаври? Які литаври? — не втямив Семен.

Над заметами, над вечоріючими снігами, над похнюпленими під вечір кіньми, над невидним у санях військом литаври спочатку заговорили неголосно і непевно. Чи то палиці перемерзли, чи перемерзла напнута на мідних чашах волова шкіра, чи, може, в довбишів ще як слід не розходилися руки. Литаврові голоси спочатку зашелестіли, як очерет, і, як очерет, нагнулися над лежачими козачими шапками і кожухами, над схованими під ними обличчями. Коні від того шелесту запряли вухами, їхні ніздрі заграли, очі стали кругліші, а Наливайко з Оливкою і Шостаком відчули, що козаки від литаврового шелестіння принишкли в санях і почали прислухатися. Та ненадовго. Бо ось той шелест дошелестів, ніби пішов у сніг, коні полегшено передихнули, Наливайків Резі навіть упівголоса заіржав, та через мить з переляку його підкинуло дибки: литаври ударили, як гармати! Але то були не гармати! То були живі голоси перестороги і небезпеки! Ошелешені китайці відхлинули від проминаючих перед їхніми очима саней, бо, метляючи кожухами, гублячи під ноги шапки, з рушницями, шаблями, косами, бойовими лопатами і ціпами козаки позлітали із саней на ноги й заоглядалися навкруги! А литаври гриміли! Здавалося, з тієї волової шкіри, по якій молотили паліччям довбиші, заревли давно померлі воли, а в навколишніх лісах вовки виструнчились у бойові шеренги!

Жбур, Шийка і Медолиз, що якраз поверталися з розвідки і зупинилися на кучугурі врівень з ялинами, все те від лісу бачили й чули: била рушниця, били гармати, били литаври, бив мороз, і, зігріваючись на ходу, б'ючи руками себе по боках, білим-розбіленим полем обіч саней і коней бігло задубле військо. Попереду нього, поруч із Резі, з поводом в одній і з шапкою у другій руці біг Наливайко.

Шийка і Медолиз в один голос сказали:

— Біжить попереду Наливайко, за ним біжить військо, а поза ними чеберяють китайці...

Жбур бачив таке: у білому просторі, у холодному білому часі, у неспинному русі до любові і волі, задихані і мокрі, бігли люди та коні...

У зальодовілому, як обмерзла криниця, Бихові Наливайкове військо прорипіло валянками тижнів зо три, обкашляло білорусам вулиці і хати, розхвилювало дівчат, а дівчатка на вирості, тдлітки, як побачили козаків, то стали витягуватися на очах, щоки і плечі у них покругліли, погляди стали глибші та вологіші, — хоч віддавай заміж уже зараз, у цю хвилину!.. У хаті священика Маковія, де прийняли Наливайка з дорогою душею, дівчат було четверо, і, защебечений їхніми весняними голосами, а особливо наймолодшою з дочок — Янусею, він виїжджав із чатовими за Бихів, простоював по півночі, пильнував із гармашами біля гармат, бо знав — утіосліджений ним зять князя Острозького, самолюбивий до корчів у голові Радзивілл, тепер йому жити не дасть ніде, Наливайко очікував Радзивілла у Бихові вже ось-ось, незабаром. Северин Наливайко здогадувався, що посоромлений ним на Іллінській горі, гордий литовський гетьман у ці дні наїггвидкуруч списувався з Жолкевським, виробляв із польним гетьманом спільні думки і дії, та нетерпляче, з криком, чекав, коли його поскубане військо вб'ється в ноги.

А козаки в Бихові не сиділи: повідкидали від церкви сніги, протрусили стареньким людям комини та димарі від сажі, тесали і гнули сябрам на човни березові дошки, плели коцгики і корзини, в'язали віники, товкли у ступах просо, стригли овець, а Жбурова сотня у полівниках тіпала льон... У теплі та при добрих харчах оклигали коні — вперше за ці місяці вони зажили по-людськи... У Пу зі своїми китайчиками за ці неповні три тижні навчили їсти бамбуковими паличками не лише бихівчан і їхню малечу, а й отця Маковія! Отець Маковій, сидячи за столом навпроти У Пу, весело миготів паличками над макітеркою, тоді як Оливка до вуха йому прикладав блідо-рожеву мушлю та питав:

— Ваше преподобіє, чуєте, що вам у вусі шумить?

— Чую, — відказував отець Маковій.