Таємна перлина - Сторінка 22
- Логвин Юрій -Колючки на ожині здоровенні. І всі загнуті назад, як гачки. Навіть на листі знизу малесенькі колючки. Але як влізуть у тіло, то відчуєш біль зовсім не слабенький! Ще й треба було так рухатися, щоб колючки не роздерли ні штанів, ні сорочки. Але таки Ількові один пагін вчепився зразу по всьому подолу сорочки. І тоді Ілько одразу згадав того городника дідового Бориса. У нього під каптаном сорочка була заправлена в сірі вовняні штани. Поперек перетягнуто широким шкіряним ременем. Аж на дві окремі пряжки! От такі штани і сорочка, заправлена в них, були б у цьому ожиновому "саду" дуже доречні. Іванкові більше пощастило — він тільки трохи подер закасаний лівий рукав. Хоча стиглих ягід було менше, ніж зелених, та коли ще було далеко до заходу сонця, як хлопчаки набрали повну торбу ожини. Як ожина була достигла, то пустила сік, і на старій сірій торбі з'явилися темно-пурпурові плями. Довелося Ількові зняти торбу з плеча і нести в руці.
— Що будемо робити? — Спитав Іванко, коли наповнили торбу, а часу було ще доволі.
— Ходімо ще до тої ковбані в лозах.
— Що там такого?
— Там є або в'юни, або карасі. Як карасі, то ми їх руками візьмемо.
— А якщо там тільки в'юни?
— Тоді підемо з порожніми руками. В'юн у такій мочарині завжди вислизне. Його тільки корзиною та сіткою-саком можна вигребти з намулу.
Та тільки вони дійшли до заростей лози навколо малесенького плеса води, як від Стовп'я, збоку почув переливчастий свист.
— Ільку! Ільку! Ходи-но сюди! — почулося за свистом.
Не було сумніву: голос, тим паче переливчастий свист, — то Микита. Старший брат, знаменитий жартівник, хитрун і силач!
Хлопці обернулись і побачили, що вздовж валу під Стовп'ям, саме на межі блакитної тіні та золотого сонячного проміння на леваді, посувається людська постать. Ще більш чудернацька, ніж брат Михайло під копицею зілля. На плечі, з-за спини, Микиті налягали загнуті держаки ноші. На ношах, за спиною Микити, лежало поперек два важких, тугих, повних міхи. Микита притримував за держаки ноші, а на передпліччях мав надягнуті петлі. На лівиці — петлю від ручки здоровенного вузькогорлого глека. На правиці — шворку від силки в'ялених щучок.
Ішов Микита не поволі і не швидко, а так, як кінь на доброму кроці.
— Слухай, — спитав на бігу Іванко, — він що, отак свистить голосно і без пальців?!
— Певно, що без пальців! Не може ж він "козли" відпустити.
— А якщо його попрохати — він ще раз засвистить?
— Попрохай, щоб засвистів! — Відповів на бігу Ілько. Від бігу та голосної розмови чикотень знов наполохано затріскотів. Але хлопці не стишили бігу.
— Здоров, брате! — Підскочив Ілько до Микити, розмахуючи плямистою торбою.
— Добрий день вам, господине Микито! — Із поклоном привітався Іванко. Це вже певно, що його так батько вишколив.
— Здорові були, розбійники! — Говорив Микита, пружно ступаючи новими сап'яновими чоботами по короткій, обскубаній, витолоченій траві. — Ви чого туди поперлися?
— Я думав, може, там карасі є... — Пояснив невпевнено Ілько.
— А я думаю, що там мають бути кілька добрих линів. Там місце глибоке і вузьке. Туди діти не лазять, а дорослі зі снастю сюди не тямлять попхатись. Завтра чи позавтра щось витягнемо з колдобини. Але поки що на пісний день у нас є — ось! То ж без мене туди не пхайтесь! Зрозуміли? — Сказав гостро, але з веселою посмішкою Микита. Коли він посміхнувся, верхня губа праворуч задерлась у нього трохи вище. І зблиснуло гостре ікло, трохи більше і кривіше, ніж зазвичай.
"Ось чого брата Микиту половці назвали Тихим Вовком!" — звичайно, таке сказати вголос Ілько і гадки не мав.
— Ви свистіли без пальців? — Все ж таки насмілився спитати Іванко.
— Без пальців. Можна і з пальцями з обох рук, можна і з однієї руки. Можна з двох пальців, якщо скласти їх кільцем.
— А ви могли б засвистіти ще раз, тільки з пальцями? — Посмілішав Іванко, забігаючи вперед та зазираючи в обличчя Микиті.
— Чому ні? Можна! Ти потримаєш ноші з міхами, а я свисну в "кільце". Добре?
— Е ні! Я і з місця не посуну ті ноші.
— Тоді дочекаємось, коли ти зможеш потримати ноші. А сьогодні підемо додому без свисту. Ходімо, хлопці?
— Е ні, Микито, я ж прийшов Лиску забрати з череди.
— А дівчата?
— Та вони вже забирали.
— Добре. Іди одразу і забирай Лиску з череди, не гай часу. Щось тобі буде, — сказав Микита і таким самим кроком продовжив свою ходу до Оболонської брами.
А Ількові, коли пригнав їхню корову, руду Лиску, було ось що: на призьбі, під вікном, стояв мережаний пастушачий ріжок. Із тонким плетеним шкіряним ремінцем, щоб носити через плече.
— Щоб грав, як Лиску в череду гнатимеш. Пищик у ньому добре відрихтований. Звук чистий, не шерхотить, а так, як треба. Дірочка теж є. То можеш і якусь пісеньку підібрати. І свого чикотня навчити.
Ілько подякував, схопив ріжок і побіг у хату, щоб задудіти сестрам і матері.
Та в хаті сестрам і матері було не до Ількового ріжка. Жіноцтво підмазувало рудою глиною піч та запічок. Білою глиною поновлювало тиньк навколо чільних вікон. Вишкрябувало широку липову стільницю.
— Ільку! — Покликала від печі матінка. — Візьми в сінях із козуба горщик із киселем. Налий собі кухоль кисляку та візьми шмат перепічки! Вечеряй надворі, бо нам тут ще треба поприбиратись. Зрозумів?
— Ага, зрозумів!
— Ану, ану, зачекай. Що це ще в тебе таке на сорочці та на штанях?
— Та то те... ну, воно... ожина... ягода.
— Як будеш неохайним — змушу, щоб сам у жлукті свої сорочки золив. Будеш у мене за дівку! — Пригрозила мати.
Голос у матінки був сердитий, тому Ілько злякався і сказав:
— Ні, ні! То випадково. Я не дотямив, що ягода потече. Більше такого не буде!
— Ну, дивись мені, — пробурчала мати і знову взялась за віхоть.
Ілько виніс свою вечерюна двір. Поставив на призьбу і почав ласувати киселем. Поруч — клітка з птахом. Батько, дідусь, Микита і Михайло сиділи на призьбі ближче до рогу хати. Сьорбали із глиняних кухлів пиво. І запах солоду і хмелю розпливався над подвір'ям. Навіть гострий рибний дух в'ялених щук не перебивав його.
Батько запитував, а Микита неквапно відповідав.
— То скільки ви каменю привезли?
— Дайте порахую. Вони приготували сорок возів. Правда, збрехали. Бо було не сорок, а тридцять сім. То ми ще додовбали десять повних возів. Через той камінь гризлись їхній боярин і наш тіун.
— Що, з вами княжий тіун попхався?
— Повіз гроші боярину за камінь.
— Певно, що й чернігівському князю мито відкинули.
— Авжеж. Чернігівські ще й за обістку кожного киянина здерли. А тіун нам за це не додав.
— От п'явки! — Не втримався Михайло і вдарив кулаком по колба-ну, по дошці.
— Тихше, онучку! Ти що, од пива сп'янів?
— Діду, ви що?! Та я з семи кухлів меду не п'янію!
— Тому й не шарпайся, як не п'яний. Теж мені, очі відкрив — "п'явки". Ми що, цього не знаємо?! — Зауважив батько. — А ти скажи нам, Микито, що, сьогодні і розвантажили лодію?
— Тату, Бог з вами! Після обіду до Іллінських притисків причалили. Ще ж треба і з візниками домовитись, і з носіями з Торжища иоторгуватись.
— Так у князя стільки коней, конюхів та холопів! Чого йому наймати людей вільних? — Здивувався дідусь.
— Дідусю, князь так напхався тим сріблом за соляне мито та за збіжжя, та за рибу, що йому дешевше найняти вільних бідаків. А своїх же треба відірвати від княжих хуторів і привести до Києва. І холопів-рабів треба годувати за свій кошт. І коней своїх кому охота на Гору по Боричеву узвозу мучити?
— Тоді, онучку, сходи до нашого старости Стефана, тобто візника. Скажи йому, що лодія з вапняком прибула. Може, він ще не знає. Може, і він захоче якусь куну заробити. — Звернувся до Микити дідусь.
— Ми зі Стефаном при мості зустрілись. Не піде він на князя горбатитись, кобилу свою мордувати. Ми з ним домовились, що він нам сіно привезе для Лиски. Казав, хороше сіно, лісове. За Дорогожичами. У понеділок, казав, або коли.
— Ні, Микито! Понеділок — поганий день. Краще у вівторок! — Постановив батько. — Ходімо, тату, бо ви вже куняєте. Стомились ви, тату, того човна до блиску доводячи.
— Авжеж. Зате Микита на ньому летітиме по дніпровому плесу! — Виправдовувався дідусь, спираючись на батькову руку.
— Ну, а ми пішли до громади! — Сказав Микита, легенько підводячись із призьби. Наче це не він аж із Почайни тягнув на собі десять пудів добірного жита.
Повз них проходили мати, Катерина та Марія. Йшли до мовниці. Там уже, коли це тільки Ілько пригнав Лиску, розпалили пічечку-кам'янку. Ілько, ще коли вони проходили з великим глиняним ліхтарем, подумав: "І як вони там утрьох будуть митись?". Як вони з дідом миються, то їм, найменшим у родині, і то тісно! Але мовниця у них справна, хоч і найменша на кутку.
Микита затримався на хвильку, допиваючи кухоль з пивом. Шматок щуки віддав Ількові. Сам же добув з калити кілька сухих ягід ялівцю і почав жувати. Щоб смолистим ялівцем перебити дух риби і пива. "Значить, пішов до дівчат на гульки", — чітко визначив Ілько.
Хоч Ілько вже майже кінчав допивати кисляк і хоча казали, що рибу й молоко не можна мішати, він таки почав дерти шматок щуки. Що пиво, вино і хмільний мед не можна й куштувати, це — закон. Але Ількові закортіло понюхати, як то гарно хміль пахне. Він відкрив липовий різний чіп із вузького горла широкопузого великого глека. І в ніс вдарили солодкі випари хмільного напою.
І раптом він почув, що рипнула хвіртка на бігунах, у когось за його спиною під каблуком трісла щіпка. Він обернувся і... заціпенів від жаху. У майже нічних сутінках на двір проліз череватий торговець із притисків, а за ним у хвіртку перескакував його прикажчик. Від страху хлопчик не міг і підвестися, ні скочити кудись від нападників. А вони вже над ним. Схопили його за ліву і праву руки, перекинули клітку, потрощили миску на землі. Дихали на нього чи то винним духом, чи то любистком, і сичали! Власне, сичав прикажчик:
^— Де золота перлина? Я все чув, як ти батькові кричав про намистину! А потім приповз цей прониза, нишпорка церковна, що скрізь все вивідує! Ти думаєш, що мені вгорі через заволоку не було чути, що він каже? Хіба не він сказав: "Це золота перлина!". І я т-тебе, сучий ви-шкребку, питаю! Де пер-ли-на?
І раптом в Ілька прорізався голос, відпустило ноги, і він рвонувся і заверещав: "Не знаю! Не знаю! Не знаю!".
У відповідь він почув материн голос:
— Ільку, прокинься!
Ілько розкліпив очі і побачив перед собою глечик з-під пива, перекинутий кухлик із рештками кисляку.