Таємна перлина - Сторінка 8

- Логвин Юрій -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+


"Та вони ж хочуть моїх жуків-музик поцупити!" — враз зрозумів Ілько. І, як ошпарений, кинувся вперед. Поспішав з усіх сил! Та загрібати було важко, бо в одній руці затис здоровенну скойку. Та й течія, чим ближче він підпливав до правого берега, ставала сильніша та зносила його вниз.

А тут ще під якийсь човен він ледь не потрапив! Весла пронеслись над його головою. Ще й веслярі страшенно його вилаяли, що він у них попід ногами теліпається.

Але він нічого їм не відповів — треба швидше дістатись до берега і прогнати ворон.

Та хоч як поспішав Ілько, врятувати очеретину йому не вдалось. Коли він уже біг, спотикаючись, по піску до одягу, одна ворона висмикнула з-під штанів очеретину і низько полетіла над водою. Дві інші кинулись за нею, намагаючись відібрати здобич.

Ілько роз'ярився від люті! Адже він так хотів показати Іванкові та іншим хлопцям тих жуків вусачів-музик!

Спересердя Ілько вгатив черепашкою об кривий сосновий стовбур, який чомусь лежав наполовину у воді, наполовину — на піску. Скойки черепашки розбились, і відкрилась її оранжево-рожева м'якоть.

Ілько вдяг штани, добре обкрутив очкур і запхав чопик в петлю на штанях. Вирівнюючи очкура, повертався навколо, щоб плечі, спина і груди обсохли під палючими променями. І побачив, що ці чортові ворони знову з'явились неподалік. І почали боком, боком підскакуючи наближатися до розбитої черепашки.

Такого нахабства Ілько вже не міг стерпіти! Схопив невелику глиняну грудку і, не цілячись, щосили жбурнув у найближчого птаха. Певно тому, що намагався якнайшвидше вдарити ворону, удар був несильний. Але ворону таки збив з ніг. І вона одразу ж підскочила, відчайдушно каркаючи. І швидко полетіла геть.

За нею інші підстрибнули і знялись на крило.

— Ільку! — Покликав батько. — Ану облиш ворони ганяти! Піди краще подивися, що там біля Глибочицьких воріт діється?

— Ви, батьку, про Стефана?

— Авжеж!

— Я — зараз!

Але озирнувся Ілько. Всі три ворони знову бочком наближались до розбитих скойок черепашки.

Тоді Ілько вирішив краще кинути черепашку рибам у воду, ніж її м'якоть з'їдять ворони. "Риби хоч з'їдять, так виростуть, і потім їх можна вловити і засмажити. А ворону?.."

Піднімаючи розбиту черепашку, він раптом відчув, як зі слизької м'якоті йому на долоню наче біб викотився.

Хлопчик переклав потрощену скойку в другу руку і подивився на те, що в нього лишилось на долоні. А це виявилася велика намистина, як яєчко, округла, рівненька. Один кінчик тупіший, другий — гостріший! І дивного кольору: якогось сріблясто-золотавого! І слів не підбереш, щоб точно назвати, якого вона кольору була!

Ілько поколупав її нігтем — тверда, наче скляна. Але от світилась ізсередини. А от скло так не світиться, це точно.

Ілько поклав розбиту скойку до ніг, щоб нахаби-ворони не схопили. Та й почав катати ту намистину на долоні. Тільки тоді збагнув, що в ній нема дірочки для нитки! І з кожним рухом по долоні та дивна намистина спалахувала все новим і новим відтінком то золотавого, то сріблястого.

Ілько не міг відвести очей від намистини.

— Ілько-оооо! — Долинуло до нього. — Я тобі що загадав?

— Тату! Я таку намистину знайшов! Вона вся світиться! Я вам її принесу

— Іди, куди тобі сказано! Потім покажеш.

Ілько злякався сердитого батькового голосу та чимшвидше побіг до Глибочицьких воріт. У лівій руці він так затис намистину, що йому аж пальці стерпли.

Біля Глибочицької брами на березі стояв віз-кола із височенним плетеним кошелем. Із того лозового кошеля вантажники обережно виймали величезні корчаги. Та й несли їх до великої купецької лодії з широкими нашитими боками. Там, у самім човні, теж стояли носії. І вони обережно вкладали корчаги боком на солом'яну підстилку. Обережно закривали згори сіном, а тоді — шаром соломи. При возі стояв високий чоловік у вишиваній сорочці. Ніби буденна сорочка, а вишита, як святкова. Здоровенну кобилу він пригощав чимось зі своєї широкої долоні.

Сьогодні в нього, як і в усіх на Хоревиці, будній день. Та Стефан завжди в чистій вишиваній сорочці, рудих вовняних штанях і справних чоботях. Тільки дьогтю він на них не шкодує. Де з'являється візник Стефан, там одразу дьогтем за версту несе. Ось що в Стефана ще дивне: візник, а ні батога, ні ванди* в нього нема. Ількові давно кортіло про це взнати. Зрештою, він не втерпів і спитав у візника Стефана, чому його син з вузлова-ним батогом править конем, а в нього навіть хворостини нема.

Візник Стефан огладив довгі вуса і коротку бороду і вирік, піднявши вгору палець:

— Сказано давно, і то мудрими людьми: жінкою та конем найкраще правити словом! Але хто ж це розуміє? От!

Ілько з такого пояснення нічого не зрозумів, але ще випитувати не наважився. Негоже дорослим .понад міру докучати.

Ще біля воза тупцював чорнявий чоловік і доглядав, як із плетеного кошеля носії виймають здоровенні глеки-корчаги. Горло в них вузьке, а дно гостре. На землі корчаги не встоять, тому їх вкопують у землю сторчма. А коли перевозять порожні, то на боці, а для повних роблять дерев'яні стійки.

Цього чорнявого чоловіка Ілько бачив уперше. Риси лиця в нього якісь гострі, лице пласке, а ніс видається, мов хижий дзьоб. Але найдив-ніша в нього... потилиця. її, власне, нема, така вона пласка, а голова ви-тяглась угору, як гусяче яйце.

* Ванда — довгий нагай

Цей чорнявий перегукувався з рудим чоловіком. Той стояв біля щогли посеред лодії. Цього Ілько одразу впізнав. То ж знаменитий кор-чажник Василь. Він робить найбільші та найкращі корчаги на Гончарах. Йому навіть із княжого двору замовляли корчаги на мед та на олію. А ще йому від князя замовили голосники* для нової Михайлівської церкви.

Стоячи біля щогли, гострим словом, криком, помахами обох рук він керував носіями. Щоб вони гарливо, ряд за рядом пакували в лодії новенькі, дзвінкі корчаги.

— Добрий день вам, господине Стефане! — Привітався Ілько, коли погляд візника спинився на хлопцеві.

— А що ти тут робиш на чужому кінці?

— Батькові допомагаю. Он він, бачите, за коморою на палях? "Смолку" розпускає на дошки.

Стефан перегнувся з-за своєї рябої кобили і подивився на купецьку комору.

— І багато вже дощок розпустив?

— Ось! — Ілько підняв правицю і розчепірив пальці. Потім ще викинув три пальці.

— Тобто вісім?

— Ага.

— А чого це ти мені все на одній руці показуєш?

— Бо в мене в лівім кулаку намистина. Тільки ще без дірочки.

— Ану покажи!

Ілько підійшов упритул до візника Стефана і розчепірив пальці.

Візник Стефан нічого не сказав. Мовчав. Ількові мовчанка здалася дивною, і він підняв очі. Побачив: у візника поволі розкриваються вуста, але він наче не може говорити. А очі в нього, здається, вилізуть із глазниць.

Потім нараз візник струсонув головою і різко озирнувся на всі боки. Вдивлявся і намагався зрозуміти: а чи не бачив хто цієї "намистинки" Ількової?

Але жодна жива душа в їхній бік не дивилася і не прислуховувалася. Візник взяв однією рукою за зап'ястя лівої Ількової руки, а другою обережно стулив йому пальці над "намистиною".

— Де ти її взяв? — Прошелестів візник над головою малого, а сам повів головою на різні боки, ніби боячись, що їх хтось почує чи підгледить.

* Голосники — глечики, які вбудовувалися в стіну храму для покращення акустики.

Проте все було, як і раніше. Ніхто не звертав на них уваги. Кожен робив свою справу. Чорнявий керував носіями біля возу, гончар Василь дорікав вантажникам на лодії.

Через браму заходили і виходили люди з різним вантажем.

Біля липових колод, заготовок для човнів-довбанок, череватий торговець лісом сперечався із худими почайнинськими рибалками.

— Я отуди переплив на острів, — малий показав стиснутим кулаком. — Ступив на дно і ледь не порізав ногу об черепашку. Пірнув за нею. А вона отакенна! Наче на мотику схожа і вся крива, якась горбата. Поки я був на тім боці, ворони вкрали моїх жуків. Знаєте, вони такі рипучі і з отакенними вусами...

— Ти, хлопче, кажи мені про неї! — Знов озираючись, із напругою прошепотів візник. — І го-во-ри ти-хі-ше!

— Я не встиг у ворони відбити жуків. Тому зі злості вдарив скойкою об стовбур. Вона трісла. Ну, я хотів викинути її рибам. Аж тут з неї викотилась мені на руку оця... намистина.

— Батько бачив твою на-мис-ти-ну? Чи ще хтось?

— Ні. Ще ні, не бачив. І ніхто не бачив. Тільки ви, господине Стефане.

— Тоді стій тихо і мовчи. І дивись, чи до нас хто не підходить! — Тихо, але з неймовірним притиском наказав візник Стефан. — Я зараз!

І він ступив до передка коли, занурив руку під плетений кошіль і витяг пасмо тонкого шовковистого лика. Скрутив його вправно, зробив петлі посередині, затяг їх. І вийшла ніби малесенька торбинка.

— Обережно пхай її сюди! — Шепотів-сичав візник.

І хлопчик посунув у "торбинку" дивну золотаву "намистину".

Після того Ільків сусіда вийняв із піхв свого великого ножа. І прего-стрим лезом зрізав лико з обох боків до тонкої вервечки. Зав'язав кінці. І вийшла ніби ладунка на шворці. Візник надяг її через голову Ількові й опустив за пазуху.

— А що воно таке? — Вже так, як і візник Стефан, прошепотів Ілько і тицьнув себе пальцем в груди.

— Мов-чи! Ось тільки поставлю гальма під колеса і все тобі скажу! — Прошепотів візник.

Візник із передка коли витяг дві мережані різьбою колодки, наче на чобіт схожі. Він одну підсунув під переднє колесо воза. Другу — під заднє. І звернувся до чорнявого чоловіка:

— ЗахарковичуІ Ви тут удвох із Василем порайтесь. А мені треба на хвилю відійти... Ходімо, сусіде!

Коли вони відійшли на кроків сто, візник спитав малого, притишивши голос:

— Ти бачив перлини і самоцвіти?

— Отам у Богородиці на Торжищі^ Бачив здалеку, як вони сяють. А зблизька не бачив.

— Так ото, славний мій сусіде, ти знайшов превелику річкову пер-ли-ну! Це справжній скарб! Тому треба мовчати... — Візник замовк і озирнувся — і нікому і словом не про-хо-пи-тись! Нікому!

— Чо-оому?! — У тон візникові з притиском зашепотів Ілько.

— Бо чим скарб дорогоцінніший, тим більше коло нього буде і небезпеки... Чого князі весь час один з одним б'ються? Бо кожен князь хоче заволодіти чужими скарбами. Якщо у когось є скарб, то лихі люди, таті*-злодії, хочуть його викрасти. А князі та володарі — просто відібрати!

— Чому?

— Бо так повелося від початку віку.