Владимир (оригінал) - Сторінка 7
- Прокопович Феофан -Посилаєт же в дар Мечиславу щит і хоругов, обоє крестом знаменанно. Мечислав со вої торжествуєт.
Хор
Андрей святий радуєтся о ісполнившемся єго прореченії (єже іногда, водрузив крест на горах кієвських, проглагола о імівшем просіяти благочестії). Таже духом пророчествуєт і о єще будущих в Росії вещех; о мучениках, о преподобних печерських, о церквах многих, о нашествії Батиєвом, потом і о нині славою цвітущих російських світилах, панах і ктиторах і благодітелях наших.
Трагедокомедію "Владимир" було присвячено покровителю Київської академії гетьману Іванові Мазепі.
У трагедокомедії виведені історичні особи: це великий київський князь Володимир Святославич (рік народж. невід. — 1015), за правління якого у 988 — 989 рр. на Русі було запроваджено християнство, його молодші сини Борис і Гліб, вбиті у 1015 р. за наказом їхнього старшого брата Святополка; Ярополк І Святославич (загинув у 980 р.) — великий київський князь, брат Володимира Святославича, з яким вів міжусобні війни за великокиївський князівський стіл.
1 Перун — у східнослов’янській міфології бог дощу, блискавки та грому. У міфології Київської Русі аж до прийняття християнства вважався головним богом.
2 Константин Великий (бл. 285 — 337) — римський імператор, за правління якого християнство було визнане державною релігією.
3 Троянськая... брань. — Йдеться про війну стародавніх греків з Троєю у 1194 — 1184 рр. до н. е. Приводом для війни стало викрадення троянським царевичем Парісом Єлени Прекрасної, дочки Зевса і Леди, дружини спартанського царя Менелая.
4 Позвізд — бог повітря, погоди і негоди у давній міфології східних слов’ян.
5 Купало, Купала — персонаж східнослов’янської міфології, бог земних плодів. Свято Івана Купала відзначалося в ніч з 6 на 7 липня і супроводжувалось купальськими іграми й піснями.
6 Мошко (Макош, Мокош) — божество у давній східнослов’янській міфології.
7 Коляда — персонаж давньої східнослов’янської міфології. Пізніше свято коляди ототожнено з різдвом (7 січня).
8 Волос, Велес — бог худоби у міфології Давньої Русі.
9 Платон (справжнє ім’я Арістокл, 427 — 347 до н. е.) — давньогрецький філософ, об’єктивний ідеаліст.
10 Епікур (341 — 270 до н. е.). — давньогрецький філософ-матеріаліст.
11 Сівілли — в античній міфології жінки-пророчиці.
12 Ладо (Лада) — персонаж давньої східнослов’янської міфології, богиня сонця, згоди, любові й достатку.
13 Батий (Бату, р. н. невід. — 1255) — хан, внук Чінгісхана, очолював спустошливу навалу на Північно-Східну і Південно-Західну Русь у 1236 — 1243 рр. Війська Батия вщент зруйнували Київ.
14 Єдин власом убілен до зіла ... — Мається на увазі київський митрополит Варлаам Ясинський, який займав митрополичу кафедру з 1690 по 1707 р.
15 Другого же воїнську вижу бронь носяща... — Йдеться про гетьмана Івана (Іоанна) Мазепу.
16 Магомета гради — турецькі міста.
17 Сампсон (Самсон) — герой давньоєврейської міфології, який нібито мав надзвичайну фізичну силу.
18 Обитель Печерськая каміннії стіни подносить... — Кам’яна стіна навколо Києво-Печерської лаври була змурована у 90-х рр. XVII ст.
19 Престол переяславський... возстаєт уже кpacно... — Переяславська єпархія була відновлена на початку XVIII ст. Першим її єпископом у 1701 р. став Захарія Корнилович, ігумен Києво-Михайлівського монастиря.
20 Зиждется дом учений. — Новий корпус Київської академії розпочато будувати у 1703 — 1704 рр.