На порозі квантотехнології - Сторінка 2
- Станіслав Лем -Може настати справжній розрив у галузі великих виробників комп'ютерів, бо їхнє дороге обладнання раптом виявиться чимось подібним до виробництва свічок порівняно з продукцією жарівок.
Тепер адміністрація Клінтона розглядає можливість прийняття у 2000 році так званої National Nanotechnology Initiative, щоб організувати і керувати дослідженнями в такій спеціальності, як молекулярна архітектоніка.
Квантотехнологію перенесуть незабаром із лабораторій до промислових підприємств. Кремнієва ера, здається, наближається до завершення. Мені видається, що цей наступний стрибок мікромініатюризації означає водночас наступне наближення до тієї конструкційної техніки, яку мільярди років використовує жива природа, бо біологічне успадкування властивостей організму також ґрунтується на молекулярній архітектурі нуклеотидів, яка становить фундамент еволюції всіх форм життя.
Благодатна тиша супроводила публікацію моєї Summy Technologiae, як також видані в 1956 році "Діалоги". Тепер, перед початком XXI століття, ситуація змінилася на гірше, бо на проблеми, про які я кілька десятків років тому говорив усамітнено, кинулися з надзвичайним завзяттям, під'юджуваним вогнем моди, орди дилетантів та ігнорантів, бо гаслом наших часів стала антиеволюція людини. Маємо зливу інформації, яка часто походить від наукових вискочок. Осіннє число квартальника Yоur Bionic Future, який видає редакція поважного наукового часопису Scientific American, проголошує багато обіцянок надзвичайних досягнень, що ніби вже народжуються. Американський нейрохірург у статті "Трансплантація голови" вихваляє понуру візію пересадки людських голів. Материнські клітини людини мають розпочати утворення складів запасних частин людських органів. Генетична вакцина буде збільшувати масу мускулатури людини, роблячи зайвою всіляку гімнастику. Хробаки, мухи та голуби вчитимуть нас, людей, як краще та довше жити. Біологія, підперта інженерією, проектує нові види почуттів, які будемо відчувати в недалекому майбутньому. Монстри з кібернетичними програмами стануть звичайною річчю. Пришвидшення технологічного прогресу означає, що розумову творчість людей перевершать гібриди технології. Подружжя будуть проектувати власних нащадків. Також еротика та секс підлягатимуть хімічній технологізації: незабаром можна буде собі винюхувати оптимального партнера. Картопля буде не лише смачна, але й оберігатиме нас від холери. М'ясо будуть постачати синтезатори. Кожен матиме свій генетичний паспорт, а лікар, поглянувши до нього, зможе встановити, які медикаменти можуть нас оздоровити, а які вбити.
Іншими словами, претензійне перебільшення починає замінювати популяризацію природничих наук. У численних виданнях посередників від науки, котрі живуть із того, що вдасться роздути несміливі припущення науковців до розмірів сенсації бестселера, виявляється насамперед комерційна боротьба за існування. Словом, треба бути уважним, обережним, навіть недовірливим читачем. Незабаром книжкові полиці почнуть вгинатися від книг, що демаскуватимуть поширені в науці фальшивки.
Навіть невеликий поступ у кожній галузі відкриває нам величезний, досі не видимий плацдарм нашої ігноранції. Стоїмо на початку важкої, грізної, та прекрасної дороги. Між фазою початкових кроків і піковим розвитком цілком нової технології лежить поле труднощів, поразок і навіть катастроф, таких, як чорнобильська. Очевидно, що людина як вид зможе не лише запанувати над собою, але і формувати себе. Які будуть плоди, покажуть лише століття, що надходять.
Переклад з польської Ігоря Мельника, "Rzeczpospolita"