Народження Дестроєра - Сторінка 5

- Уорен Мерфі -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Потім Маклірі мовчки курив, поглядаючи на жовтогарячий вогник сигарети, що спалахує при кожному затягуванні.

Пройшло кілька хвилин. "Б'юік" звернув на швидкісну магістраль Нью-Джерсі, шедевр автодорожнього будівництва, що наводить смертельну нудьгу на водія. Ще кілька років тому ця магістраль була найбезпечнішою в Сполучених Штатах, але, у міру того як політикани все частіше стали сунути свій ніс у справи шляховиків і дорожньої поліції, траса ставала все небезпечніше, перетворившись, зрештою, в найнебезпечніше швидкісне шосе у світі.

Розпорюючи темряву, "б'юік" мчався в ночі. Маклірі устиг викурити ще п'ять сигарет, поки водій нарешті скинув газ і постукав по скляній перегородці.

— Що? — запитав Маклірі.

— Під'їжджаємо до Фолкрофта.

— Давай, тисни, — зрадів Маклірі. Начальство чекає не дочекається прибуття посилочки, що він їм везе!

Нарешті після ста хвилин їзди "швидка" звернула з асфальту на бічну дорогу; з-під коліс посипався гравій. Машина зупинилася. Чоловік, з гаком замість руки, вистрибнув через задні двері і швидко зогледівся навколо — нікого. Він подивився вперед, туди, де над зупиненим "б'юіком" нависли величезні залізні ворота у високій кам'яній стіні. У світлі осіннього місяця над ворітьми поблискували букви — "ФОЛКРОФТ".

З автомобіля знову почувся стогін.

У цей час у в'язниці Харольда Хейнса осінило: у той момент, коли Уільямса вбивали, лампи над головою не потьмяніли, от що було не так! А "труп" Рімо Уільямса вкочували у ворота Фолкрофта, і Конрад Маклірі подумав: "Над ворітьми непогано б повісити табличку: "Залиш надію, кожен, що сюди входить.РОЗДІЛ СЬОМИЙ

— Він у приймальному відділенні? — запитала кислолиця людина, яка сиділа за письмовим столом, вкритим склом. На столі панував бездоганний порядок. Перед ним стояла клавіатура комп'ютера, позаду, за вікном, мовчазно сутеніла затока Лонг-Айленд.

— Ні, я його кинув на газоні біля входу. Нехай помре від холоду, і тоді правосуддя нарешті восторжествує, — пробурчав Маклірі, спустошений, вичавлений до краплі такою перенапругою нервів, яка вже отупляє.

Наче йому останніх чотирьох місяців було мало, від убивства в темному провулку Ньюарка до зіграної сьогодні ролі ченця-капуцина, щоб вислухувати від шефа, доктора Харольда Сміта, єдиної крім нього людини у Фолкрофті, яка б знала, на кого насправді всі тут працюють, цього сучого сина, вічно зайнятого своїми звітами і комп'ютерами, побоювання, що він, мовляв, погано подбав про Рімо Уільямса.

— Не потрібно нервувати, Маклірі, не ви один стомилися, — сказав Сміт. — Не забувайте також, що не все вже закінчено. Ми не можемо навіть із впевненістю сказати, чи спрацює наш новий гість. А він адже становить для нас, так би мовити, принципово нову тактику, і ви це знаєте.

Сміт відрізнявся чудовою здатністю докладно роз'яснювати очевидні речі, причому робив це з такою безневинною щирістю, що Маклірі захотілося своїм гаком розтрощити комп'ютер, що стоїть перед Смітом, і прикрасити його костюм уламками. Але замість цього він тільки кивнув і запитав у Сміта:

— Йому теж будемо розповідати казку про контракт на п'ять років?

— Та-а-к, у вас, я бачу, сьогодні дійсно поганий настрій, — вимовив Сміт своїм звичайним менторським тоном.

Але Маклірі відчув, що зачепив його.

П'ять років.

Такою була домовленість спочатку. Контора закриється через п'ять років. Через п'ять років ти вільний — так принаймні, обіцяв Сміт, коли вони звільнялися з Центрального розвідувального управління п'ять років тому.

У той день Сміт був одягнений у точно такий же сірий костюм-трійку, що було, м'яко кажучи, дивним, якщо врахувати, що вони знаходилися на борту катера, в десяти милях від берега до сходу від Аннаполіса.

— Через п'ять років ця проблема буде вирішена, — сказав тоді Сміт. — Країна в небезпеці. Якщо все пройде як заплановано, то будь-хто не довідається про те, що ми коли-небудь, існували, а конституційний уряд буде поза небезпекою. У мене є один контакт, про який вам знати не годиться. Не впевнений навіть, чи від президента виходить ця ініціатива. Контакт будете підтримувати тільки зі мною й ані з ким більше. Всі інші сліпі, глухі і німі.

— Ближче до справи, Смітті, — сказав Маклірі. Він завжди ще не бачив Сміта таким схвильованим.

— Вас, Маклірі, я залучив до цієї справи тому, що вас все не зв'язує із суспільством. Ви ж розлучені. Родини нема і не буде. До того ж ви, незважаючи на жахаючі дивини характеру... ну, скажемо, досить компетентний агент.

— Досить. Чим ми будемо займатися?

Сміт глянув на пінливі баранчики хвиль:

— Наша країна в небезпеці.

— Ми завжди в небезпеці, — відповів Маклірі.

Не звертаючи уваги, Сміт продовжував:

— Ми не в змозі подолати злочинність. Не в змозі. Якщо діяти в рамках конституції, боротися з нею на рівних неможливо. Принаймні — з організованою злочинністю. Закони вже не спрацьовують. Бандити виграють.

— А нам-то що?

— Наша задача — зупинити їх. У протилежному випадку країна перетвориться в поліцейську державу або взагалі розвалиться. Ми з вами — третій шлях. Діяти будемо під кодовою назвою КЮРЕ в рамках проекту психологічних досліджень. Наш легальний спонсор — фонд Фолкрофт. Щоб упоратись з організованою злочинністю і корупцією, діяти доведеться поза рамками закону. Для вирішального перелому ми підемо на будь-які заходи, крім фізичного усунення. Потім саморозпускаємося.

— Вбивати не можна? — с сумнівом запитав Маклірі.

— Не можна. Вони і так бояться, що дають нам занадто багато. Ще раз повторюю, країна в розпачливому становищі.

Маклірі помітив, що на очі Сміта навернулися сльози. От воно що. Його завжди цікавило, що рухає Смітом? Тепер Маклірі зрозумів: Сміт просто любив свою Вітчизну.

— Дуже шкодую, Смітті, — повідомив Маклірі, — але я в такі ігри не граю.

— Чому?

— Та тому, що я дуже чітко уявляю собі, як одного разу всіх нас скрутять і переправлять на який-небудь смердючий острівець у Тихому океані. Всіх, хто хоч краєм вуха чув про цю нісенітницю з КЮРЕ, переб'ють. Ви що думаєте, вони нададуть нам шанс опублікувати мемуари? Всього не вийде! Ні, це не для мене, Смітті.

— Відмовлятися пізно, Маклірі. Ви вже інформовані.

— Повторюю, будь-чого не вийде.

— Ви повинні розуміти, що я не зможу відпустити вас живим.

— А я ж можу викинути вас за борт.

Маклірі помовчав і додав:

— Невже ви не розумієте, що виходить? Я вбиваю вас, ви — мене, але ж тільки що мова йшла про те, що будь-яких убивств не буде, чи не так?

Рука Сміта намацувала щось у кишені піджака.

— На внутрішній штат це не поширюється. Ми повинні зберігати таємницю.

— П'ять років? — запитав Маклірі.

— П'ять.

— Я все одно впевнений, що коли-небудь на тихоокеанському пісочку будуть біліти наші з вами кістки.

— Можливо. Тому давайте обмежимо втрати: тільки ви і я. Інші працюють і не знають всього. Влаштовує?

— А я-то, дурень, завжди глузував з камікадзе, — сказав Маклірі.

РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ

Знадобилося більше п'яти років. Вашингтонські аналітики помилилися в оцінках: злочинність виявилася могутніше й організованіше, ніж передбачалося.

Під її контролем виявилися цілі галузі промисловості, профспілки, управління поліції і навіть парламент одного зі штатів: виборчі кампанії коштують дорого, а в злочинних синдикатів грошей було багато. Тоді і надійшов наказ: КЮРЕ діяти і далі до особливого розпорядження.

У Фолкрофті навчалися сотні агентів, кожен з яких добре знав свою справу, не маючи навіть найменшого уявлення про кінцеву мету. Деяких з них впроваджували в урядові заклади, розкидані по всій країні. Під виглядом агентів ФБР, податкових або сільськогосподарських інспекторів вони збирали розрізнені крупинки інформації.

Спеціальний підрозділ контролював мережу інформаторів, які збирали необережно зронені слова в барах, ігорних кублах і борделях. Інші агенти оплачували роботу інформаторів п'ятьма, а іноді і більшою сумою "швидких" доларів. "Феї" з барів, сутенери, повії, клерки, самі того не знаючи, працювали на проект Фолкрофта. Кілька слів за кілька доларів, отриманих або від "того хлопця з кута", або від "того чиновника в конторі", або навіть від "тієї дами, що пише книгу".

"Жучок" тоталізатора з Канзас-сіті за тридцять тисяч розкрив секрети своїх босів, перебуваючи у впевненості, що одержав ці гроші від конкуруючого синдикату.

Барига з Сан-Дієго, незважаючи на численні неприємності з поліцією, якимось чином завжди виявлявся на волі; цьому багато в чому сприяла його кишеня, повна дріб'язку для тривалих розмов по телефону-автомату з невідомим співрозмовником.

Молодий, що подає надії адвокат, який працював на корумповану профспілку в Нью-Орлеані, вигравав один процес за іншим доти, коли ФБР одержало таємничий рапорт на трьохстах сторінках. На підставі цього документу Міністерство юстиції притягло до суду керівництво профспілки. На судовому процесі молодий адвокат провів захист украй невдало, однак засуджені профспілкові рекетири не змогли йому помститися: молода людина залишила країну і зникла. Високопоставлений поліцейський чиновник у Бостоні з головою заліз у борги, граючи на перегонах. На його щастя якийсь багатий провінційний графоман позичив йому сорок тисяч. Усе, що було потрібно молодому авторові, це — знати, хто з поліцейських від кого дістає "гонорари". Природно, він не збирався вказувати справжні імена. Його тільки цікавив місцевий колорит.

За всім цим стояв КЮРЕ. Мільйони слів інформації, корисної і марної, надходили у Фолкрофт, призначаючись для неіснуючих людей, для діючих тільки на папері корпорацій, для урядових закладів, що чомусь будь-коли не займалися державними проблемами.

Ціла армія службовців Фолкрофту, велика частина яких вважала своїм дійсним хазяїном Податкову службу, фіксувала повідомлення про біржові угоди, сплату податків, сільське господарство, азартні ігри, наркотики і про інші речі, пов'язані або не пов'язані зі злочинністю.

Потім інформація вводилася в пам'ять гігантських комп'ютерів однієї з численних філій, розташованих на горбкуватій території "санаторію".

Жодна людина не змогла б зробити те, що вдавалося комп'ютерам: вони виявляли закономірності на основі зовні не зв'язаних між собою фактів.