Подорож навколо світу на кораблі "Нева" в 1803-1806 роках - Сторінка 51
- Юрій Лисянський -був поранений, коштувало йому життя.
46 Гора Пік носить тепер назву Тейде — вулкан, розташований на острові Тенеріфе (Канарські острови, Іспанія). Він має висоту 3718 метрів над рівнем моря і 7500 метрів над океанським дном.
РОЗДІЛ III
47 Острови Зеленого мису (Кабо-Верде) — архіпелаг, розташований біля узбережжя Західної Африки. Загальна площа — 4 033 км ² Складові його вулканічні острови невеликі і гористі. Діючий вулкан знаходиться на острові Фого, який також є найвищою точкою архіпелагу з висотою 2829 м. Архіпелаг складається з 10 островів, 9 з яких населені, і декількох нежилих острівців, розділених на дві групи:
Найбільші острови — це Сантьяго на південному сході, де розташована столиця країни Прая і острів Санту-Антао на крайньому північному заході. Прая також є основним населеним пунктом архіпелагу, за яким слідує Мінделу на острові Сан-Вісенте.
48 Купоросна кислота — старовинна назва сірчаної кислоти.
49 Летючі риби характерні для тропіків. Вони мають здатність вистрибувати з води і потім летіти на відстань до 150 м плануючим польотом над поверхнею моря. При польоті опорні площини утворюють широкі і довгі грудні плавці, а спинний і підхвостовий плавці як вирівнююче кермо.
50 Гюйс — прапор, що піднімається на носі військових кораблів перших двох рангів під час стоянки на якорі. Гюйс піднімається щодня, одночасно з кормовим прапором о 8 годині ранку і спускається з заходом сонця.
51 Вимпел — довгий, вузький прапор, з розсіченим в формі двох клинів кінцем. Піднімається на грот-щоглі всякого військового корабля, що знаходиться в кампанії, якщо на ньому немає брейд-вимпела, тобто широкого, короткого прапора, що піднімається командирами великих з'єднань, наприклад, дивізіонів.
52 Острів Ассенцао [Ассенціон], або Вознесіння, розташований в Атлантичному океані на зюйд від екваторіальних берегів Африки на 7о57' пд. ш. і 14о21' з. д. Таким чином, припущення Лисянського про те, що цей острів не існує, було невірним.
53 Лягти на такий-то курс або румб значить повернути судно на заданий курс, румб або залишатися на ньому.
54 Взяти два рифа у марселів значить частково зменшити площу марселя, закріпивши два ряди рифів, тобто прикріплених на ньому зав'язок.
55 Схиляння компаса — схилення магнітної стрілки — кут між магнітним і географічними меридіанами в обраному місці земної поверхні. Місцезнаходження магнітного і географічного полюсів, як відомо, не співпадають.
56 Нахил горизонту — кут між площиною істинного горизонту і напрямом на видимий горизонт.
57 "Лягти до корабля" Надія "— взяти курс до цього корабля.
58 Грот-марсель – друге знизу вітрило на грот-щоглі.
59 Фок-щогла — передня щогла на кораблі. Фоком називається також пряме вітрило, найнижче на передній щоглі. Воно прикріплюється до фока-реї. Буває також косий фок — трикутний парус на однощоглових судах. На інших судах він називається стакселем.
60 "притримати до вітру" — йти ближче до лінії вітру.
61 Фор-стеньги-стаксель — косий парус попереду фок-щогли, який напинають між кінцями фор-стеньги і бушприта.
62 Такелаж — всі снасті на судні, що служать для зміцнення щогл, рей, стеньг та іншого і для управління ними і вітрилами.
63 Визначити точно ботанічну приналежність згадуваних дерев неможливо. У Бразилії широко поширеними деревами, схожими з описаними, є види роду Caesalpinia (з сім. Leguminosae). Caesalprinia echinata — червоно дерево, С. melanocarpa — дає чорну деревину.
64 Західна Індія, або Вест-Індія, — збірна назва островів, що лежать між Карибським морем і Атлантичним океаном. Вони включають три групи островів — Великі Антильські острови (Куба, Гаїті, Ямайка, Пуерто-Ріко), Малі Антильські острови і Багамський архіпелаг. Іноді визначення розширюється до далеких, але схожих в культурному відношенні Бермудів.
Назва виникла у кінці XV століття,у період перших експедицій дослідників Нового Світу і є результатом помилки Христофора Колумба, який вважав, що йому вдалося дістатися до Індії, весь час пливучи на захід. Спочатку вона використовувалася для всієї Америки.
65 Карамандельский берег — південно-східне узбережжя Індостану від мису Кальмер на півдні до річки Кістна на півночі.
66 Маніок — вічнозелений чагарник висотою в 1,5—5,0 м, з сімейства молочайних. З бульб маніока готують борошно і крохмаль, з якого роблять крупу тапиоку.
67 Під час усієї подорожі Лисянський вживав термометр Фаренгейта. Показання його перераховані в градуси Цельсія.
РОЗДІЛ IV
68 Лисянський називає Землею Штатів острів Де-лос-Естадос, який розташований у південній частині Атлантичного океану на схід від півострова Мітре великого острова Вогняна Земля, від якого його відділяє 24 км протоки Лемер, яка з'єднує Атлантичний океан з протокою Дрейка.
69 Магелланові хмари — нерегулярні карликові галактики, помітні в Південній Небесній півкулі; обертаються навколо галактики Чумацький Шлях. Розташовані в сузір'ях Золотої Риби і Тукана, найближчі до Чумацького Шляху. На тлі південного неба справляють враження двох чітко видимих туманних плям. Одна з них називається Великою, інша Малою.
70 Лорд Георг Ансон — британський генерал (1697—1762). У 1740 р був посланий з військовою метою в іспанські володіння Південної Америки. Його флотилія складалася з шести кораблів. Під час подорожі три корабля загинули. А. обійшов мис Горн в дуже штормову погоду. Досягнувши острова Жуан Фернандец, А. відправився в Макао. На зворотному шляху до Англії А. обігнув в 1744 р мис Доброї Надії. Таким чином, А. здійснив кругосвітню подорож, яка доставила йому популярність,
71 Марселі, всіма рифами зарифлені – стягнені у жмуток рифами, тобто спеціальними зав'язками, або, інакше, прибрані марселі.
72 Довжина градуса паралелі на широті мису Горн досягає близько 62 км. Отже, 3,5о рівні приблизно 215 км.
73 Костолом — гігантський буревісник, що нагадує невеликих альбатросів. Він може досягати величини до 1 м, розмаху крил до 2 м і ваги до 5 кг.
74 Капітан Етьєн Маршанд — в кінці XVIII століття зробив кругосвітню подорож з власної ініціативи, з комерційними цілями. Відкрив острів Нуку-Гиву, який назвав островом Революції, і кілька інших в групі Маркізьких островів.
75 Брамсель — пряме вітрило, що ставиться на брам-реї над марселем. Залежно від приналежності до тієї чи іншої щогли брамсель відповідно отримує назву: на фок-щоглі — фор-брамсель, на грот-щоглі — грот-брамсель і на бізань-щоглі — крюйс-брамсель.
Над брамселем може підійматися вітрило 4-го ярусу — бом-брамсель.
76 Жан-Франсуа де Лаперуз (1741—1788) — відомий французький мандрівник. У 1785 р на кораблях "Бусоль" і "Астролябія" зробив кругосвітню подорож з метою вивчення китобійних промислів в Тихому океані і торгівлі хутром в російських володіннях на північно-західному узбережжі Америки, в Японії і Китаї. Об'їхавши Америку, Л. відправився в Японію і далі на Камчатку. На цьому шляху Л. відкрив острів Неккер і протоку між островом Сахаліном і островом Хоккайдо, названий його ім'ям, і продовжив свою подорож до Австралії. З Сіднея в 1788 р кораблі Л. попрямували на північний схід. З тих пір точні відомості про них відсутні. У 1791 р на пошуки Л. була відправлена експедиція Д'Антрекасто, але ніяких слідів його не виявила. Тільки в 1828 р Дюмон-Дюрвіль встановив, що експедиція Л. загинула у острова Ванікоро, розташованого в групі вулканічних островів Санта-Крус в Тихому океані під 10о40' пд. ш. і 166о сх. д. Речі, які колись належали експедиції Л. були перевезені в Париж і поміщені в Морському музеї в Луврі. На острові Ванікоро Л. споруджений пам'ятник.
77 Галс — снасть з мотузок, якою натягується нижній навітряний кут всіх косих і нижніх прямих вітрил. Інше значення цього слова — курс судна щодо вітру. Іти одним галсом або лежати на одному галсі, значить іти в одному напрямку (при русі декількох кораблів). Лягти на інший галс — повернути судно так, щоб вітер дув з іншого борту, ніж раніше.
78 Солодкий картопля, або батат походженням з тропічної Америки (очевидно Бразилії). Широко поширений у всіх жарких країнах. Бульби його містять велику кількість крохмалю і молочного соку, завдяки чому дуже поживні і добре засвоюються. Смак солодкуватий, не дуже приємний. Здебільшого вживається печеним; з нього готуються також консерви, борошно і спирт (шляхом перегонки). Дуже плідна культура. Його врожаї в сприятливих кліматичних умовах, при наявності великої кількості тепла і вологи, досягають 50 тонн з 1 га.
79 Іньям (ямс) — рослина з сімейства діоскорейних, широко поширена в тропічних і субтропічних країнах (Китай, Південна Японія). Бульби вживаються в їжу подібно картоплі, хоча у деяких сортів вони містять летючу отруту. При варінні або випікання вона зникає. Широко поширена культура, причому в різних країнах зазвичай розводять різні види І. Іноді І. неправильно називають бататом.
80 Острів Святої Пасхи [Остерн, Бляху, Ралануі) має координати 109о з. д. і 27о пд. ш., площа 118 кв. км, максимальна висота — 539 м. Острів вулканічного походження. На ньому є згаслі вулкани, лавові поля і гарячі джерела. Острів населений полінезійцями, які обробляють цукрову тростину, банани і солодку картоплю. Найбільший населений пункт острова — гавань Кука.
81 Кабельтов дорівнює 0,1 морської милі.
82 Опис подорожі Лаперуза було складено Мілас-Мюро за щоденниками Л. і видано в 4 томах в Парижі в 1797 р під назвою "Voyage de La Pêrouse autour du monde". У 1831 р вийшов інший, більш точний опис, складений де-Лессепс, співробітником Л. і учасником першої половини його подорожі.
83 Азимут будь-якого предмета або небесного світила — кут між площиною меридіана і вертикальною площиною, що проходить через даний предмет або світило. А. відраховується від південної частини меридіана або тільки на захід (від 0 до 360о), або в обидві сторони (від 0 до 180о). В останньому випадку ставляться позначення "південно-західний" або "південно-східний". А. вимірюється дугою горизонту, укладеної між двома зазначеними площинами.
84 Магнітне відхилення — кут між горизонтальною складовою магнітної сили земного магнітного поля і напрямком географічного меридіана в тій же точці земної поверхні. Буває східним і західним, в залежності від того, в який бік відхилено напрямок горизонтальної магнітної сили від географічного меридіана.
РОЗДІЛ V
85 Пассат — постійні вітри в тропічних областях північної та південної півкуль.