Сезон гроз - Сторінка 35
- Анджей Сапковський -Залопотіли вітрила.
— Небо темнішає, — вказав Аддаріо Бах. — Здається, я навіть чув далекий грім.
Слух не підвів краснолюда. Минуло лише кілька хвилин, і загриміло знов.
Цього разу почули всі.
— Надходить шторм! — крикнув Пудлорак. — На відкритому плесі нас переверне догори дном! Мусимо втікати, сховатись, захиститись від вітру! До вітрил, хлопці!
Відштовхнув рульового, сам став до штурвалу.
— Тримайтесь! Всі тримайтесь!
Небо над правим берегом набуло темно-синього кольору. Раптом налетів вихор, шарпнув дерева на схилі ріки, розтривожений ліс зашумів. В кронах великих дерев аж загуло, деревця поменше зігнулись майже навпіл під натиском стихії. Злетіли в повітря хмари листя і гілляччя, здійняло вгору навіть шматки стовбурів. Сліпучо жахнуло, майже одразу прокотився приголомшливий гуркіт грому. Наступної миті гримнуло вдруге. І втретє.
Незабаром почули наростаючий шурхіт, що сповіщав наближення дощу. І майже одразу вперіщила злива. За стіною води неможливо було хоч щось розгледіти. "Пророк Лобода" гойдався й гарцював на хвилях, раз у раз накреняючись все загрозливіше. На додачу до всього корабель почав тріщати. Геральтові здавалось, що тріщала кожна дошка. Кожна дошка жила своїм власним життям і, здавалось, кожна ворушилась взагалі незалежно від інших. Виникло таке побоювання, що шлюп попросту розлетиться на друзки. Відьмак повторював собі, що це неможливо, що конструкція судна передбачає плавання по водах набагато більш бурхливих, що вони, врешті-решт, на річці, а не в океані. Повторював це собі раз-у-раз, спльовуючи воду і міцно вчепившись у канат.
Важко оцінити, як довго це все тривало. Однак, нарешті, хитавиця зменшилась, вітер ущух, а тучна злива, що спінювала воду, змінилась дощем, потім мрячкою. Тоді вони побачили, що маневр Пудлорака вдався. Капітан зміг укрити шлюп за островом, вкритим високим лісом, де шторм не міг дістатись до них. Скидалось на те, що грозова хмара вже почала віддалятись, злива вщухла.
Над водою піднялась імла.
* * *
З шапки Пудлорака, яка вимокла вщент, капала вода, стікала по його обличчю. Незважаючи на це, капітан шапку не знімав. Вочевидь, ніколи її не знімав.
— Якого біса! — Змахнув краплю з носа. — Куди ж це нас занесло? Чи це якась віднога? Або стариця? Вода тут майже стояча…
— Однак, нас несе за течією. — Фіш плюнув у воду і придивився до мокротиння. На ньому вже не було солом'яного бриля, під час бурі його, певно, зірвало вітром.
— Течія слабенька, але вона є, — повторив. — Ми в протоці між островами. Тримай курс, Пудлорак. Зрештою, нас має винести на фарватер.
— Фарватер, — капітан схилився над компасом, — має бути на півночі. В такому разі, нам потрібно звернути в праву відногу. Не в ліву, а в праву…
— Де ти тут взагалі відноги бачиш? — Запитав Фіш. — Дорога одна. Тримай курс, кажу.
— Щойно тут були дві відноги, — стояв на своєму Пудлорак. — Але, може, то мені вода в очі потрапила. Або це все через кляту імлу. Ну добре, нехай течія нас сама несе. От тільки…
— Що знов?
— Компас. Напрямок взагалі не той… А ні, ні, все добре. Не роздивився. На скельце накрапало з шапки. Пливемо.
— Пливемо.
Імла то ставала густішою, то рідшала, вітер повністю вщух. Стало дуже тепло.
— Вода, — промовив Пудлорак. — Чуєте? Тхне якось інакше. Де ми?
Імла розійшлась, і вони побачили густо порослі береги, вкриті трухлявими стовбурами дерев. На місці сосен, ялин і тисів, які росли на островах, тепер буяли чагарникові берези й високі болотні кипариси з конусоподібним стовбуром. Стовбури кипарисів оплітали ліани кампсису, чиї соковито червоні квіти були єдиним яскравим акцентом серед гнильно-зеленого кольору болотяної рослинності. Поверхню води вкривала ряска, сама ж вода була аж густою від водоростей, які "Пророк" розсував носом і тягнув за собою наче шлейф. Глибінь була каламутною і випускала зловонний, гнильний запах, із дна на поверхню здіймались великі бульби. Пудлорак й досі власноруч стояв біля штурвала.
— Можемо тут сісти на мілину, — занепокоївся раптом. — Гей, там! Хтось із лотом, хутко на ніс!
Пливли, їх несло слабкою течією, серед того ж болотяного пейзажу. І гнильного смороду. Матрос на носі монотонно покрикував, виголошуючи глибину.
— Пане відьмаче, — Пудлорак схилився над компасом і постукав по скельцю, — хотів би, щоб ви глянули на це.
— На що?
— Спочатку подумав, що в мене скельце запріло… Але якщо голка не здуріла, то ми пливемо на схід. Виходить, ми вертаємось. Туди, звідки припливли.
— Але це неможливо. Нас несе за течією. Ріка…
Замовк.
Над водою звішувалось величезне, частково викорчуване дерево. На одній із сухих гілок стояла жінка в довгій вузькій сукні. Стояла нерухомо і дивилась на них.
— Штурвал, — тихо сказав відьмак. — Штурвал, капітане. Під отой берег. Подалі від цього дерева.
Жінка зникла. А по гілці промайнув великий лис, промайнув і зник у гущавині. Звір здавався повністю чорним, білим був лише кінчик пухнастого хвоста.
— Відшукала нас. — Аддаріо Бах теж помітив. — Лисиця нас відшукала…
— До біса…
— Тихо, ви обоє. Не сійте паніку.
Пливли. З сухих дерев, що росли вздовж берегів, на них споглядали пелікани.
Інтерлюдія
Сто двадцять сім років по тому
— Тамтой, за пагорбом, — вказав батогом купець, — то вже Івало, паняночко. Півстає, не більше, не вспієш і оком змигнути, як вже будеш там. Я на роздоріжжі звертатиму до Марібора, на схід, тож доведеться нам розпрощатися. Бувай здорова, най тебе боги в дорозі спрямовують і оберігають.
— І вас нехай оберігають, добрий пане. — Німуе зіскочила з підводи, забрала свій вузлик і решту поклажі, відтак зробила незграбний реверанс. — Дякую вам дуже за те, що підвезли мене. Тоді, в лісі… Дякую вам дуже…
Проковтнула слину, щойно згадавши чорний ліс, вглиб якого завів її гостинець два дні тому. Щойно згадавши великі, страшні дерева з покрученим гілляччям, сплетеним високо вгорі над пустою дорогою. Дорогою, на якій була зовсім сама, сама-одна як перст. Згадавши той жах, який охопив її. І бажання розвернутись назад і втекти. Повернутись додому. Облишити безглузду ідею самотужки вийти у великий світ. Викинувши взагалі з голови цю дурну думку.
— Заради бога, не треба вдячності, було б за що, — розсміявся купець. — Допомога в дорозі — звичайна людська річ. Бувай!
— Бувайте. Щасливої дороги!
Якийсь час постояла на роздоріжжі, дивлячись на камінний стовп, до блиску відполірований дощами й вітрами. Подумала, що він мусить тут стояти з давніх-давен. Хто знає, може з тих часів вже минуло більше століття? Може цей стовп пам'ятає Рік Комети? Армії королів Півночі, які йшли під Бренну, на битву з Нільфгаардом?
Як і щодня, повторила вивчений напам'ять маршрут. Як чародійську формулу. Як заклинання.
Вирва, Гуадо, Сібелл, Бругге, Кастерфурт, Мортара, Івало, Доріан, Анкор, Горс Велен.
Містечко Івало ще здалека давало про себе знати. Галасом і смородом.
Ліс закінчився на роздоріжжі, а далі, аж до перших будівель, був тільки голий і наїжачений пнями зруб, що простягався ген-ген за небокрай. Звідусіль бухав дим, рядами стояли і коптили залізні бочки, реторти для випалювання деревного вугілля. Пахло живицею. Чим ближче до міста, тим більшим ставав галас, наростав дивний металічний лязкіт, від якого земля відчутно здригалась під ногами.
Німуе увійшла в містечко та аж заклякла від подиву. Джерелом гуркоту і тремтіння землі була найдивніша машина, яку їй колись траплялось бачити в своєму житті. Великий і череватий мідний казан з гігантським колесом, обертання якого призводило до руху поршень, що аж виблискував від мастила. Машина сичала, диміла, пирскала окропом і бухкала парою, якоїсь миті видала з себе свист, свист настільки пронизливий і жахливий, що Німуе аж присіла. Однак, хутко опанувала себе, навіть, підійшла ближче і з зацікавленням придивилась до ременів, за допомогою яких шківи пекельної машини приводили в рух пили тартака, які розтинали пні з неправдоподібною швидкістю. Поспостерігала би довше, але в неї розболілись вуха від чахкання і висвисту пил.
Перейшла через місточок, річка під ним була каламутна і гидотно смерділа, течія несла трачиння, кору й шапки піни.
Містечко Івало ж, до якого саме увійшла, тхнуло як одна велика вбиральня, вбиральня, в якій на додачу до всього цього паскудства, хтось замірився смажити над вогнем протухле м'ясо. Німуе, яка попередній тиждень провела серед лук і лісів, почало бракувати повітря. Містечко Івало, яке завершувало черговий етап маршруту, мало би стати для неї місцем перепочинку. Тепер розуміла, що затримається тут лише заради конче необхідних справ і ні на мить довше. І не закарбує собі Івало в пам'яті на добру згадку.
На ринку, як зазвичай, продала козубку грибів і цілющих корінців. Справа пішла хутко, вже мала в цьому досвід, знала, на що є попит і до кого треба йти з товаром. Під час продажу вдавала з себе трохи пришелепкувату, завдяки чому не мала проблем зі збутом, торговки наввипередки поспішали ошукати шелепу. Заробляла мало, але швидко. А час мав значення.
Єдиним джерелом чистої води в цій місцевості була криниця на невеличкій і людній площі, тож, аби наповнити флягу, Німуе мусила відстояти довжелезну чергу. Покупка провіанту на подальшу путь пішла вже хутчіше. Зваблена ароматом, придбала у ятці також кілька пиріжків із начинкою, які при детальному огляді видались їй доволі підозрілими. Сіла біля прилавку з молочною продукцією, аби з'їсти пиріжки, допоки ще хоч якось годились до споживання без серйозної шкоди здоров'ю. Бо скидалось на те, що довго вони в цій стадії не затримаються.
Навпроти розташовувалась корчма "Під Зеленою…", відірвана нижня дошка вивіски враз перетворювала назву на загадку і кидала інтелектуальний виклик, Німуе досить швидко цілковито занурилась у спроби розгадати, що також, крім жаби і трави, може бути зеленим. Із роздумів її вирвала голосна дискусія, яку на сходах корчми вели місцеві завсідники.
— "Пророк Лобода", кажу вам, — просторікував один. — Цей бриг із легенди. Корабель-привид, який більш ніж століття тому зник без вісті, з усією командою. Що згодом він з'являвся на річці, коли мало статись якесь нещастя. З привидами на борту з'являвся, багато хто бачив. Теревенили, що залишатиметься привидом доти, доки хтось не відшукає саме затоплене судно.