Троянської війни не буде - Сторінка 9

- Жан Жироду -

Перейти на сторінку:

Arial

-A A A+

Вона занадто чутлива, щоб стикатися з нечутливістю; хоча б через ваше прекрасне плаття і чудовий голос.

О л е н а. І я тієї ж думки. Я раджу Андромахе самій виконувати свої доручення. Поцілуй мене, Поліксено, я їду сьогодні ввечері, раз ти хочеш цього.

М а л е н ь к а П о л і к с е н а. Не їдьте, не їдьте!

О л е н а. Браво! Ти стала поступливішою ...

Г е к а б а. Ти йдеш, Андромахо?

А н д р о м а х а. Ні, я залишаюся.

Сцена восьма.

О л е н а, А н д р о м а х а.

О л е н а. Отже, треба порозумітися!

А н д р о м а х а. Думаю, що це необхідно.

О л е н а. Ви чуєте, як всі вони там кричать і сперечаються? Вам цього мало? Вам потрібно ще вияснення між невістками? А про що розмовляти, якщо я їду?

А н д р о м а х а. Їдете ви чи ні, питання тепер не в цьому, Олено.

О л е н а. Скажіть це Гектору. Ви полегшите йому завдання.

А н д р о м а х а. Так, Гектор ніяк не відмовиться від думки про ваш від'їзд. Він як і всі чоловіки. Досить з'явитися зайцю, щоб він відвернувся від хащі, де причаїлася пантера. Так можуть полювати тільки чоловіки. Але не боги.

О л е н а. Якщо ви відкрили, що хочуть боги в цій історії, я вас вітаю.

А н д р о м а х а. Я не знаю, чи хочуть боги чогось. але весь світ чогось хоче. З самого ранку мені здається, що всі чогось вимагають: люди, тварини, рослини ... Аж до дитини, що в утробі моїй.

О л е н а. Чого ж вони вимагають?

А н д р о м а х а. Щоб ви любили Париса.

О л е н а. Якщо вони знають, що я не люблю Париса, вони обізнані краще за мене.

А н д р о м а х а. Ви не любите його. Може, ви змогли б його полюбити. Але зараз ви зблизилися тільки через непорозуміння.

О л е н а. Наше життя з ним протікає радісно, в повній злагоді. Які ж можуть бути при цьому непорозуміння?

А н д р о м а х а. Ви його не любите. Любов — це ще не означає згода. Життя двох людей не терпить байдужості. Вони, як і інші пари, приносять один одному в придане контрастність своїх характерів. Гектор моя протилежність. У нього немає жодного з моїх смаків. Ми проводимо наші дні або в тому, щоб перемогти один одного, або принести себе в жертву один одному. Щастя люблячого подружжя далеко не безхмарне.

О л е н а. А як ви думаєте, якщо б колір мого обличчя, коли я наближаюся до Париса, ставав свинцевим, очі білими, а руки злегка вологими, — мій чоловік Менелай був би в захваті, а греки розцвіли б від задоволення?

А н д р о м а х а. Що думають греки, було б неістотним!

О л е н а. І не було б війни?

А н д р о м а х а. Можливо, її дійсно не було б. Може, якби ви любили один одного, — любов ця закликала б собі на допомогу рівне їй почуття великодушності і силу розуму ... Ніхто, навіть доля, не нападає з легким серцем на пристрасть ... А якби тоді і трапилася війна, ну що ж ... нічого не поробиш.

О л е н а. І це була б не така війна?

А н д р о м а х а. О! Ні, Олено! Ви прекрасно знаєте, яка буде ця боротьба. Доля не пішла б на стільки хитрощів заради звичайної битви. Вона хоче побудувати на ній майбутнє наших рас, наших народів, нашого розуму. Вона хоче, щоб основою наших ідей і нашого майбутнього була історія жінки і чоловіка, які любили один одного, і це не так уже й погано ... Але вона не бачить, що ваш союз лише показний ... Подумати, що ми будемо страждати, помирати заради декоративної любові, що велич або загибель століть, звички і думки довгих років будуть ґрунтуватися на історії двох людей, які не любили один одного ... Це жахливо!

О л е н а. А хіба недостатньо того, що інші вірять в нашу любов.

А н д р о м а х а. Вони не вірять в це, але ніхто не хоче зізнатися. Коли наближається війна, людей пробиває новий піт і події покриваються новим лаком. Брехнею. Наші старці не шанувальники краси, вони люблять самі себе, вони обожнюють потворність. І обурення греків теж облуда. Уже ж грекам-то все одно, що ви там робите з Парисом! І їх кораблі, що причалили там під своїми прапорами і під звуки своїх гімнів — це теж брехня, брехня моря. І проти цього лицемірства поставлене на карту життя мого сина і життя Гектора! У цьому весь жах!

О л е н а. Що ж робити в такому випадку?

А н д р о м а х а. Я благаю вас, Олено. Бачите, я обіймаю вас, благаючи про кохання. Любіть Париса! Або скажіть мені, що я помиляюся. Скажіть мені, що ви покінчите з собою, якщо він помре. Що ви згодні, щоб вас знівечили, тільки б він жив. Тоді війна буде хоч і лихом, але не буде несправедливістю. Я спробую її перенести.

О л е н а. Дорога Андромахо, все це не так просто. Зізнаюся, я не проводжу ночей в роздумах про долі людства, але мені завжди здавалося, що є два роду людей. Одні є, якщо хочете, плоттю людства, інші — це ті, хто диктує закони, визначаючи ходу народів. Перші мають право на сміх, на сльози, на все, чого вимагає їх внутрішнє життя. Іншим же досить тільки жесту, гордої ходи, погляду. Якщо ж ви їх зіллєте воєдино — нічого з цього не вийде. Людство однаково зобов'язане як своїм "зіркам", так і своїм мученикам.

А н д р о м а х а. Олено!

О л е н а. Втім, ви дуже вимогливі! Я не знаходжу мою любов вже такою незначною. Мені вона подобається. Звичайно, ні на мою печінку, ні на мою селезінку не діє, коли Парис покидає мене для гри в м'яч або для лову вужів. Але я підкоряюся йому, він діє на мене як магніт. Це те ж, що і любов, і сильніше, ніж близькість. Це набагато більш давня і плідна пристрасть, ніж та, що виражає себе червоними від сліз очима і проявляється в пестощах любові. В такої любові я відчуваю себе комфортно, неначе зірка в своєму сузір'ї. Я сяю, я дихаю цим, я живу в її обіймах. І я бачу синів, які з'являться плодом такої любові. Високі істоти, світлі, палкі, з довгими пальцями і коротким носом А що буде, якщо я внесу в цю любов ревнощі, багато ніжності і багацько занепокоєння? Світ і без того тривожний. Ви самі бачите!

А н д р о м а х а. Даруйте йому жалість, Олено. Це єдина допомога, якої потребує світ.

О л е н а. Ну звичайно, хіба можна було його уникнути? Нарешті це слово вимовлене.

А н д р о м а х а. Яке слово?

О л е н а. Жалість. Я далека від жалю.

А н д р о м а х а. Тому що ви не знали нещастя!

О л е н а. Я чудово знаю нещастя і нещасних. І ми завжди добре себе почували разом. Зовсім ще дитиною я проводила свої дні в хатинах, що ліпились навколо палацу, з дочками рибалок. Ми діставали з гнізд і приручали пташенят. Я народилася від птиці, і звідси, я думаю ця пристрасть. І всі людські нещастя, якщо вони тільки якось пов'язані з птахами, я знаю в подробицях. Тіло батька, викинуте рано вранці хвилею на берег, заклякле, з розпухлою головою, що здригалась, бо злетілися чайки та вже стали викльовувати його очі. І п'яна мати, яка обскубувала живцем нашого ручного чорного дрозда. І сестра, захоплена зненацька під парканом, з рабом, під гніздом малинівок. І моя подруга зі щіголом була калікою, а подруга зі снігуром була сухотною. І хоча в своїй уяві я наділяла людство крилами, я бачила людей такими, якими вони є, — плазунами, неохайними, нещасними. Але я ніколи не відчувала, щоб людство вимагало до себе жалості.

А н д р о м а х а. Тому що ви вважали його гідним лише презирства.

О л е н а. Як знати! Може бути, це відбувається тому, що всіх цих нещасних я відчуваю рівними собі, я не відкидаю їх, бо не вважаю своє здоров'я, свою красу і славу набагато вище їх нікчемності. Може це і є почуття братства?

А н д р о м а х а. Ви богохульствуєте, Олена.

О л е н а. Люди шкодують інших в такій же мірі, в якій вони можуть жаліти себе. Горе і неподобство — це дзеркала, які люди не переносять. Я не відчуваю ні найменшої жалості до самої себе. Ви побачите це, якщо вибухне війна. Я переношу і голод і горе без страждань, краще вас. І образи. Невже ви думаєте, що я не чую, що кажуть за моєю спиною троянки! Вони вважають мене розпусною. Вони кажуть ще, що вранці у мене томний погляд. Правда це чи брехня, але мені байдуже, так байдуже!

А н д р о м а х а. Зупиніться, Олена!

О л е н а. І невже ви думаєте, що серед колекцій барвистих картинок, як каже ваш чоловік, моєму погляду не надибається іноді постаріла Олена, що опустилася, беззуба, що сидить навпочіпки у себе на кухні, посмоктуючи варення? О як яскрава білизна білил на моєму обличчі. Ця штукатурка мого макіяжу може тріснуть від білила. Яка червона смородина. Як все це барвисто, надійно і неминуче! .. І мені це абсолютно байдуже! ..

А н д р о м а х а. Я загинула!

О л е н а. Чому? Якщо для того, щоб виправдати війну, потрібна лише одна бездоганна пара, так існуєте ж ви з Гектором, Андромахо.

Сцена дев'ята.

О л е н а, А н д р о м а х а, А я к с, потім Г е к т о р.

А я к с. Де він? Куди він ховається? Боягуз! Троянець!

Г е к т о р. Кого ви шукаєте?

А я кс. Я шукаю Париса ...

Г е к т о р. Я його брат.

А я кс. Нічого собі сімейка! Я А я кс. Хто ти?

Г е к т о р. Мене звуть Гектор.

А я к с. А я називаю тебе зятем розпусниці.

Г е к т о р. Я знаю, що греки прислали до нас посередників для переговорів. Чого ви хочете?

А я к с. Війни!

Г е к т о р. Безнадійно. Через що ви її хочете?

А я к с. Твій брат викрав Олену.

Г е к т о р. З її згоди, як мені відомо.

А я к с. Гречанка робить те, що хоче. Їй нічого просити у тебе дозволу. Це привід до війни.

Г е к т о р. Ми можемо принести вам наші вибачення.

А я к с. Троянці не приносять вибачень. Ми підемо звідси, лише коли нам оголосять війну.

Г е к т о р. Об'явить її самі!

А я к с. Чудово! Ми її оголосимо і сьогодні ж увечері.

Г е к т о р. Брешете! Ви не оголосите війни! Жоден острів Архіпелагу не буде з вами, якщо не ми будемо винні. А ми не будемо.

А я к с. І ти, ти особисто не оголосиш мені війну, якщо я назву тебе боягузом?

Г е к т о р. Що ж, я прийму таку заяву.

А я к с. Ніколи ще не бачив такої відсутності військового почуття! .. А якщо я тобі скажу, що всі греки думають про Трою? Що Троя це порок, дурість! ..

Г е к т о р. Троя — це впертість. Ви не доб'ється війни.

А я к с. А якщо я плюну на Трою?

Г е к т о р. Плюньте.

А я к с. А якщо я вдарю тебе, її государя?

Г е к т о р. Спробуйте.

А я к с. Якщо я вдарю по обличчю символ її гордості, її помилкової честі?

Г е к т о р. Вдарте ...

А я к с (вдаряє його по обличчю). Ось ... Якщо ця жінка – твоя дружина, вона може пишатися тобою.

Г е к т о р. Я знаю її ...