ЕКРА́Н, а, ч.
1. Пересувний щит, який захищає від гарячого повітря, світла і т. ін. Праворуч, в глибині, камін, заслонений мальованим екраном; на каміні оригінальні кухлі і чималий старосвітський дзигар (Л. Укр., II, 1951, 6).
2. Поверхня з білої тканини, натягнутої на раму, на якій показуються фільми, зображення з діапозитивів. Привезли кіномеханіки апарати, стали екран лаштувати у клубі (Козл., Весн. шум, 1952, 88); На екрані проходять образи героїв промисловості, колгоспних ланів, наших славних учених (Літ. газ., 7. IX 1950, 2); * Образно. Екран віків записує всякчас Народу рідні й дорогі імення (Мас., Поезії, 1950, 22); * У порівн. Купа паперів перевтілюється в очах Катерини в реальні сцени її майбутнього життя, що заявляються і зникають, як на екрані (Вільде, Сестри.., 1958, 103).
Вихо́дити (ви́йти) на екра́н (на екра́ни); З’явля́тися (з’яви́тися) на екра́ні (на екра́нах) — починати демонструватися. Найближчим часом вийде на екрани друга серія «Киянки» (Мист., 6, 1958, 4); На кінець 1945 р., коли «Нескорені» заявились на екрані, радянська література і драматургія мали значну кількість творів, у яких повноцінно виражалась основна проблематика нашого кіномистецтва (Укр.. кіномист., III, 1959, 46); Випуска́ти (ви́пустити) на екра́н (на екра́ни) — підготовляти для масового перегляду. На кінець семирічки щороку кіностудії України випускатимуть на екрани коло 45 фільмів (Рад. Укр., 27 .VIII 1959, 3); Голуби́й екра́н — екран телевізора. Нові цікаві програми з’явилися на голубих екранах (Рад. Укр., 6.V, 1967, 3); Телеглядач ..ніби сам на сам розмовляє з персонажами [телефільму] на голубому екрані (Мист., 4, 1968, 36).
3. тільки одн., перен. Мистецтво відтворення кінематографом зображень, що створюють враження живої дійсності; кіномистецтво. У Парижі виступає нова зоря [зірка] екрана Марина Владі... (Собко, Срібний корабель, 1961, 6).
4. спец. Пристрій з поверхнею, що відбиває, вбирає або перетворює випромінювання різних видів енергії з метою захисту чи використання. Запобігти магнітному зв’язку між двома низькочастотними трансформаторами можна, вмістивши один з них в екран з грубого заліза. Такий екран захищатиме трансформатор від сторонніх магнітних полів (Осн. радіотехн., 1957, 73); // Водонепроникне покриття, яке роблять з боку укосу греблі. Щоб через тіло греблі не просочувалася вода, влаштовують екран з ущільнених глинистих грунтів (Довідник сіль. будівельника, 1956, 40); // Поверхня для відтворення світлових зображень, сигналів і т. ін.
Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 2. — С. 459.