Що oзначає слово - "монументальний"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


МОНУМЕНТА́ЛЬНИЙ, а, е.

1. Який є монументом. Твори монументальної скульптури встановлюють у тих місцях, де вони найбільш доступні для масового огляду (Наука.., 6, 1963, 56).

∆ Монумента́льне мисте́цтво — вид образотворчого мистецтва, що включає архітектурні та скульптурні монументи, настінні розписи, мозаїку тощо. Творчість його [Ф. Г. Кричевського] відзначається багатогранністю, він працює в галузі станкового й монументального мистецтва, графіки (Вітч.,2, 1961, 171).

2. перен. Який вражає своїми розмірами, величністю; величний, грандіозний. Річку перегородять монументальною греблею, яку не прорве сила двохсот тисяч пудів [води], що котяться з швидкістю три метри на секунду (Трубл., І, 1955, 114); Від монументального Палацу культури, з колонами і масивними арками, долинає спів радіоли (Руд., Остання шабля, 1959, 86); Монументальна споруда; // Високий, кремезний (про людину, її постать). Дід складає до місця якесь вориння, і незабаром монументальна його постать з сивою густою бородою ступає на веранду (Вас., II, 1959, 520).

3. перен. Грунтовний, глибокий за змістом. В історії української літератури, крім Лесі Українки і М. Коцюбинського, які поєднували реалістичні форми, повсякчас нагадує про себе тверезий, монументальний реалізм Івана Франка, Панаса Мирного, Івана Нечуя-Левицького (Рад. літ-во, 1, 1961, 29); Монументальне дослідження.

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 4. — С. 799.