Що oзначає слово - "оформляти"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ОФОРМЛЯ́ТИ, я́ю, я́єш і ОФО́РМЛЮВАТИ, люю, люєш, недок., ОФО́РМИТИ, млю, миш; мн. офо́рмлять; док., перех.

1. Надавати чому-небудь певного вигляду, певної форми; доводити що-небудь до потрібної форми. Для зрубу добирався високоякісний ліс, і внутрішню сторону зрубу припасовували і оформляли особливо ретельно (Дерев. зодч. Укр., 1949, 58); // Надавати чому-небудь викінченості, довершеності. Жива, текуча, мінлива інтонація віршів Плужника мистецьки оформлює і підсилює.. враження внутрішньої драматичної напруги (Не ілюстрація.., 1967, 316); // Робити що-небудь досконалішим формою, зовнішнім виглядом. І тіло в них міцне, і плечі в них широкі, І мисль оформила опуклі їх лоби (Бажан, Вибр., 1940, 162); // Готувати, обробляти що-небудь відповідно до певних вимог, надаючи викінченого вигляду. Клава добре малювала і охоче взяла на себе ще одну роботу — оформляла комсомольську стінну газету (Ткач, Плем’я.., 1961, 64); Як зайду до Утегенова — обов’язково затримає в наметі: то лозунга напиши, то стенд наочної агітації оформ (Хор., Ковила, 1960, 72); // чим і без додатка. Оздоблювати, декорувати чим-небудь. Свого часу Ференц оформляв фойє і більярдний зал цього готелю. Там висіли його картини (Гончар, III, 1959, 253); Книжка містить кілька оповідань.. Художник В. Євдокименко оформив її двома малюнками (Вітч., 7, 1970, 205); Оформити виставу.

2. Надавати чому-небудь законної сили, робити щось дійсним шляхом виконання необхідних формальностей. Доки штабні писарі нашвидку оформляли в паперах передачу, всі уже пересіли на коней (Гончар, III, 1959, 73); До розлучення з Арсеном Тася не могла оформити нового шлюбу (Дмит., Розлука, 1957, 64); // Готувати, опрацьовувати з дотриманням відповідних формальностей (документацію і т. ін.). В його обов’язок входило оформляти справи на новоприбулих партизанів (Збан., Ліс. красуня, 1955, 77); Оформлюючи замовлення, Ольга не знайшла тексту (Вільде, Сестри.., 1958, 111); Даша — виїзний касир. Зранку вона виїздить на лінію, зустрічає поїзди, знаходить людей, які з тривогою чекають пересадки, видає їм плацкарти, оформляє квитки і сповіщає, коли буде їхній поїзд (Жур., Вечір.., 1958, 207).

3. Приймати кого-небудь, зараховувати кудись з дотриманням необхідних формальностей. [Бережний:] Харитоне Харитоновичу, ведіть людей, знайомте з умовами, оформляйте (Баш, П’єси, 1958, 77).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 5. — С. 818.