Що oзначає слово - "пересаджувати"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПЕРЕСА́ДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕСАДИ́ТИ, саджу́, са́диш, док., перех.

1. Викопавши яку-небудь рослину, садити її на новому місці. Моя мати пересаджувала якісь цвіти [квіти] в зільнику з служницею (Коб., III, 1956, 18); Посадковий матеріал вирощується посівом насіння у грядки й одержані сіянці пересаджують на лісокультурну площу (Тр. бот. саду, І, 1949, 161); — Оце щось в мене росте; якась дивна рослина: лист широкий, стебло високе.. Ото якби його пересадити на копану землю та доглядати — ото десь гарне б було (Коцюб., І, 1955, 466); * Образно. А цей [пан] вирвав мене з коренем і думав пересадити в чужу землю. Навіть не всяке дерево приймається в чужому грунті. А я ж — людина (Гжицький, Опришки, 1962, 112).

2. Садовити кого-небудь на інше місце; пропонувати, допомагати або примушувати пересісти. Кольцов — в гостях у літераторів-аристократів на край стільця біля дверей, покашлюючи, сідав несміло. І тільки Бєлінський та ще деякі чесні пересаджували його вперед, на перші місця (Тич., III, 1957, 66); Хлопець.. пересадив Галю на тітчині коліна й вийшов (Ю. Янов., Мир, 1956, 157); // Допомагати кому-небудь пересісти кудись, перемістити когось з одного виду транспорту на інший для продовження поїздки. Генерала везли видолинком на большак [шлях] з тим, щоб там пересадити на санітарну машину і відправити далі (Тют., Вир, 1964, 503); // Переміщувати в інше місце (звичайно звірів, риб, птахів і т. ін.). Вирощених з ікри мальків пересадили у спеціальний станок з цементованим дном, а потім в нагульно-форелеві водойми (Рад. Укр., І.VІІІ 1962, 2).

3. Допомагати кому-небудь переміститися через перепону, перешкоду. Доглядачка, мабуть, таки бачила, як я пересаджував Женю через паркан (Сміл., Сашко, 1957, 176); Відчинив двері, — аж там дідок маленький.. — Пересади через поріг! — Узяв Котигорошко, пересадив (Укр.. казки, 1951, 100); Казанцев.. пересадив Олесю через тин і переплигнув сам (Н.-Лев., III, 1956, 158); // рідко. Перелазити через перепону, перешкоду. Все те [майно], як показували сліди, занесли [злодії] в сад, що притикав до подвіря, а відси, пересадивши.. через паркан, вибралися в темну, безлюдну вуличку (Фр., IV, 1950, 43).

4. спец. Вирізавши частину кістки або тканини, переносити її на інше місце на живому організмі або на інший живий організм для приживлення. У безхребетних тварин, які не виробляють антитіла, можна.. пересаджувати голову з однієї тварини на іншу того ж виду (Наука.., 12, 1963, 13); Володимир Петрович [Філатов] вирізав туберкульозну виразку, а натомість пересадив шматочок консервованої за своїм методом трупної шкіри. І наслідки були чудові (Знання.., 5, 1966, 16).

5. розм. Переділяти навпіл посадкою дерев, кущів і т. ін. Пересади, моя миленькая, вишеньками двір (Чуб., V, 1874, 411).

6. розм. Те саме, що висо́вувати 1. Вівця пересадить голову через комишеву стінку (Сл. Гр.).

7. діал. Перескакувати. Не бачив пропастей і обривів перед собою. Він пересаджував їх без мислі, як рівчаки коло дороги (Фр., VIII, 1952, 319).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 6. — С. 271.