Що oзначає слово - "помінятися"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПОМІНЯ́ТИСЯ, я́юся, я́єшся, док., ким, чим,

1. Зробити взаємний обмін чим-небудь таким самим. Молоді стали, побили поклони, поцілували образ і помінялись перснями (Н.-Лев., III, 1956, 56); — Чуєш, не канюч, мов каня, серед людей, коли чоловіком хочеш бути. Я поміняюся [землею] з тобою (Стельмах, II, 1962, 23); // Випадково або навмисне замість своєї взяти один в одного таку саму чужу річ.

◊ Поміня́тися думка́ми (мрі́ями і т. ін.) з ким — поговорити з ким-небудь про щось, обміркувати що-небудь. Ви бачитесь з живими людьми і людьми освіченими, про щось поважне поговорите, про щось почуєте, поміняєтесь думками (Н.-Лев., IV, 1956, 83); Поміня́тися роля́ми — одному стати на місце іншого. Збоку можна подумати, що ми помінялися ролями, що тепер ви — дама, а я — ваш кавалер (Хотк., І, 1966, 40); Ро́лі поміня́лися — один піддається дії, якій раніше піддавався інший. Ролі помінялися. В той час, коли.. одряхлілого невдаху Денікіна підбирав до себе на борт один британський корабель, по трапу, перекинутому з іншого чужоземного корабля, на севастопольську пристань уже збігав пружною ходою джигіта новий молодий диктатор [Врангель] (Гончар, II, 1959, 204).

2. Замінити в кого-небудь щось одне на інше. Далеко за селом здибався [Дорофтей] з якимось чоловіком, теж з мішком на плечах.. — Що несеш? — Вовну продавати. Може, поміняємося крамом? (Казки Буковини.., 1968, 36).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 124.