Що oзначає слово - "предметний"



Тлумачний он-лайн словник української мови «UA-BOOKS.com.ua» об’єднує слова та словосполучення з різних словників.


ПРЕДМЕ́ТНИЙ, а, е.

1. Прикм. до предме́т 1. Математичні науки.., на відміну від інших наук, вивчають різноманітні явища предметного світу з боку їх кількісних співвідношень (Ком. Укр., 10, 1962, 50).

∆ Предме́тна спеціаліза́ція — виготовлення на промисловому підприємстві певного виду продукції. Більш швидкими темпами у нас, як відомо, розвивається предметна спеціалізація. Здійснюється вона переважно в напрямі спеціалізації окремих підприємств на виготовленні певного виду продукції (Ком. Укр., 9, 1964, 51); Предме́тне скло — скляна пластинка, що використовується для розміщення на ній досліджуваних під мікроскопом чи лупою організмів або їх часточок. Вплив барвників на інфузорії спостерігали під мікроскопом. До краплі розчину барвника на предметному склі додавали краплю рідини з інфузоріями (Мікр. ж., XXII, 6, 1960, 53); Предме́тний сто́лик — спеціальний столик, на якому закріплюється мікроскоп. Важливою складовою частиною штатива мікроскопа є предметний столик, посередині якого, під об’єктивом, є отвір, крізь який проходить світло (Практ. з анат. рослин, 1955, 5).

2. Прикм. до предме́т 4. Для надання конкретної теоретичної і методичної допомоги пропагандистам при раді створено дві предметні групи — історії КПРС і конкретної економіки (Ком. Укр., 8, 1963, 10).

Предме́тна систе́ма навча́ння — система навчання в школі, при якій кожна дисципліна викладається окремим педагогом.

3. Який спирається на конкретні факти, явища; наочний. Комплексне змагання захопило людей тому, що було предметним (Руд., Вітер.., 1958, 334); Завжди повне змісту, предметне, часто грубувате слово Толстого було не оздобою, воно будівельним матеріалом лягало у споруджуваний палац твору величного і всебічного змісту (Кундзич, Діези.., 1956, 25); Успіх всякої справи забезпечується не добрими побажаннями, а вимогливістю і предметним вихованням кадрів на живому досвіді, на їх власних помилках (Ком. Укр., 3, 1968, 28); Своєю «Поемою про море» О. Довженко дав предметний урок, добрий товариський урок своїм братам по перу — українським письменникам (Рад. літ-во, 4, 1958, 36).

Словник української мови: в 11 тт. / АН УРСР. Інститут мовознавства; за ред. І. К. Білодіда. — К.: Наукова думка, 1970—1980.— Т. 8. — С. 528.